Uurimus: mittehallutsinogeenne LSD võib ravida meeleoluhäireid  

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. märts 2024 kell 18:54Meeleoluhäired on vaimse tervise seisundid, mida iseloomustavad püsivalt häiritud meeleolud nagu sageli korduvad depressiivsed või eufoorilised tunded. USA riikliku tervishoiuinstituudi NIH statistika kohaselt kogeb mingil eluperioodil meeleoluhäireid umbes üks viiest ameeriklasest.  

 

Kuna neid häireid esineb nii laialdaselt ja nende mõjud on vägagi häirivad, on nende ravimiseks tõhusate raviviiside tuvastamine äärmiselt tähtis. Ehkki praegusel ajal on turul saadaval loendamatu hulk antidepressante, reageerivad patsiendid neile erinevalt ja mõned neist põhjustavad soovimatuid kõrvalnähte 

Seetõttu üritavad nii neuro- kui ka farmakoloogid pidevalt tuvastada alternatiivseid farmatseutilisi raviviise, mis leevendaksid meeleoluhäirete sümptomeid võimalikult väheste kõrvalmõjudega. Viimastel aastatel on mõned uurimisrühmad eriti põhjalikult uurinud lüsergiinhappe dietülamiidi (LSD) võimalikku rakendamist ravis. LSD on psühhedeelne psühhofarmakon, mis reeglina tekitab hallutsinatsioone ning võimendab emotsioone ja tajusid.  

Kanadas Ottawas tegutseva Carletoni ülikooli, Vancouveri ettevõtte BetterLife Pharma, Wisconsini arstiteaduste kolledži ja California San Diego ülikooli teadlased uurisid hiljuti, kuidas LSD mittehalutsinogeenne vorm sobib meeleoluhäirete raviks. Ajakirjas Cell Reports ilmunud tulemused annavad mõista, et mittehallutsinogeensel LSD-l võib olla meeleolule positiivseid mõjusid ning samas vähendab see vajadust arstliku järelevalve järele ravimi manustamisel.  

“Oleme labori asutamisest alates tegelenud antidepressandina kasutatava ketamiini toimemehhanismi väljaselgitamisega ning meil on püsiv huvi tuvastada uusi potentsiaalseid meeleoluhäire-ravimeid,” kommenteeris üks artikli juhtivatest autoritest dr Argel Aguilar-Valles. “2021. a talvel tegi BetterLife Pharma mulle ettepaneku näidata nendega koostöös, kuidas 2-Br-LSD suurendab hiirtel neuronite plastilisust ja kutsub

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt