Uurimus: vaesus kahjustab mõtlemise selgust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. august 2013 kell 15:39 

Ka mõnest varasemast teadusuuringust on selliseid seoseid välja tulnud. Näiteks on leitud, et vaesed inimesed ei suuda oma rahaasju nii hästi korras hoida kui rikkad. Aga Warwicki ülikooli teadlased jõudsid nüüd ajakirjas Science kirjeldatavas uurimuses järeldusele, et vaesuse ja kehvema mõttetegevuse vahel on põhjuslik suhe ning vaesus kahjustab mõtlemist.

Teadlased väidavad, et vaesusega seotud muremõtted koormavad aju ega jäta muuks mõttetegevuseks piisavalt ressursse. Uurimuses vesteldi New-Jerseys 101 poekülastajaga ning paluti neil kõigepealt ette kujutada, et neil on vaja autoremondi eest maksta. Siis anti katseosalistele lahendada mõned lihtsad ülesanded, millega mõõdeti mõtteerksust.

Tuli välja, et väiksema sissetulekuga katseisikud said ülesannetega hästi hakkama sel juhul, kui kujuteldava autoremondi eest oleks tulnud tasuda suhteliselt tagasihoidlik summa. Kulukamale väljaminekule mõtlemine ajas aga mõtted sassi ja ülesanded läksid kehvemini. Jõukamad katseosalised lahendasid aga ülesandeid sama hästi nii odava kui kalli autoremondi puhul.

Sarnased katsed viidi läbi ka Indias, kus selgus, et vaesed suhkruroo kasvatajad lahendasid enne saagikoristust ülesandeid kehvemini. Pärast koristust ja koristatud saagi müüki, kui raha rohkem jagus, tulemused paranesid. Teadlased väidavad, et neil õnnestus välistada kõrvaliste tegurite nagu stressitaseme või toitumuse mõju.

 

Allikad: ERR, Science News

Foto: www.indiatimes.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt