Uuring: inimestel on hommikuti kergem aus ja truu olla

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. november 2013 kell 19:14



Inimeste võime rakendada enesekontrolli, et vältida petmist ja valetamist, väheneb päeva jooksul märgatavalt, mistõttu me oleme tõenäolisemalt ebaausamad päeva teises pooles. Sellisele järeldusele jõudsid teadurid Maryam Kouchaki Harvardi ülikoolist ja Isaac Smith Utahi ülikoolist.

 

“Eetika uurijatena oleme aastaid läbi viinud erinevaid katseid valetamise, varastamise ja petmise teemadel. Leidsime, et hommikuti läbi viidud eksperimentides mõõtsime süsteemselt madalamat ebaeetilist käitumist,” kirjutasid nad väljaande Psychological Science veergudel.

See aga viis uue uurimuseni: kas tõesti on inimesed hommikuti eetilisemad kui õhtuti? Vastuse saamiseks korraldati kaks eksperimenti, mille käigus üliõpilastele näidati arvutiekraanil erinevaid täppidest koosnevaid mustreid.

Iga mustri juures paluti õpilastel määrata, kas rohkem täppe asub ekraani vasakus või paremas ääres. Osalejatele ei antud katses osalemise eest raha mitte õige vastuse eest, vaid nende otsuse eest, kummal pool asub rohkem täppe. Nimelt maksti parema poole valimise eest 10 korda rohkem kui vasaku poole eest. Seega oli osalejatel majanduslik tõuge valida paremat poolt, isegi kui täppe oli ilmselgelt vasakul pool rohkem, mis tähendas ilmselget pettust.

Nagu juba ette arvata, petsid kella 8–12 vahel testi sooritanud õpilased vähem kui need, kes osalesid eksperimendis 12–18 vahel – fenomen, mille uurijad nimetasid “hommiku moraali efektiks” (morning morality effect). Leiti ka, et isegi kõige eetilisemaid inimesi mõjutab päeva kulg ja nn hommiku moraali efekt.

 

Allikad: Science Daily, Psychological Science

Foto: nicolasfradet.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt