Edward Laane ETV-s: meile hakkab muret tekitama vaktsineeritud inimeste haigestumine

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. oktoober 2021 kell 14:3726. oktoobril oli ETV eetris järjekordne “UV faktor”. Saate tutvustuses seisis: “Eesti haiglad on kriisis. Peagi ei pääse inimesed plaanitud ravile ja ilmselt pole kaugel ka hetk, kui arstidel tuleb teha raskeid otsuseid, kes jätta elama ja kelle aitamisest loobuda. Kuidas selliseid otsused sünnivad? Kas Eesti meditsiinisüsteem kukub Covidi kolmanda laine all kokku? Rasketele küsimustele otsime vastuseid valdkonna tippudega.”

 

Saatejuht Urmas Vainoga osalesid vestlusringis professor ja kardioloog Margus Viigimaa, Kuressaare Haigla ravijuht dr Edward Laane, Tartu Ülikooli eetikakeskuse juht, riigikogu liige Margit Sutrop ning Tartu Ülikooli kliinikumi kliinilise eetika komitee esimees Naatan Haamer.

Toome siinkohal välja dr Edward Laane seisukohad, kuna ta pöörab tähelepanu seikadele, millele meie meedias liiga palju kõlapinda ei anta. Täispikka saadet saab igaüks ise vaadata ERR-i lehelt.

 

13:37 Urmas Vaino: Edward Laane,.. mis seisus teie haigla praegu on?

13:44 Edward Laane: Kuressaare haiglal on läinud suhteliselt hästi nüüd alates suvest, et sellist koroonakriisi ma ütleks et meil ei ole, aga olukord võib muutuda. Mis meile tegelikult muret hakkab tekitama on pigem vaktsineeritud inimeste haigestumine. Et nad ei pruugi haigestuda raskelt, aga siiski võivad haigestuda ja haigust edasi kanda. Et see on praegu meie esmane mure, kuidas selle probleemiga toime tulla haiglas.

14:39 Edward Laane: Haiglanakkus, et kuidas nakkus levib haiglas on ka üldse väga suur probleem. Ja praegu me oleme olukorras eks, kus me vaktsineeritud töötajaid ei testi, me laseme vabalt liikuda vaktsineeritud inimestel. Kui vaktsineeritud inimesed kannavad viirust, võivad seda edasi anda, sealt võib ka nakkust levida, see on ka üks probleem millele me peame otsa vaatama.

24:53 Edward Laane: .. See on tõsi, aga tegelikult kui nüüd natuke süvitsi minna, siis lihtsalt koroonakriis toob dramaatilisemalt esile need meditsiinipuudused, mis on alati olnud, on personalipuudus, on õdede puudus, seda teavad ju kõik aastaid..

28:45 Edward Laane: Me peame realistlikuks jääma, ma tahan öelda, et tõesti meditsiinisüsteemis tuleb väga tähelepanelikult suhtuda, aga me ei tohi ka niimoodi hirmutada, et me kukume kokku ja elu lõpeb homme ära, et see oleks ka vale signaal.

39:33 Edward Laane: Mis puudutab haiglakoldeid, tõesti see on väga tõsine teema, aga me peame arvestama seda, et ühiskond on lahti ja me peame arvestama ka seda, et me võtame praegu vaktsineerituid kui immuunseid, aga kas ta reaalselt nii on, eks siis tulevik näitab, aga see on üks koht kust võib infektsioon haiglasse sisse minna. Eriti näiteks mis puudutab õendusosakondi, samas keemiaravi osakond, hematoloogiaosakond, ka hooldekodud – seal ma arvan, et enam see vaktsineerimisstaatus nii väga ei tohikski lugeda.

 

Allikas: ERR

Foto: ekraanikuva

 

Toimetasid Kätlin Telvik, Hando Tõnumaa (montaaž) ja Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt