Uuring: koroonaviiruse mutant B.1.1.7 ei põhjusta kõrgemat suremust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. aprill 2021 kell 11:41Koroonaviiruse “Briti tüvi” ehk viiruse mutant B.1.1.7 levib praegu Saksamaal väidetavalt kulutulena. Viimane uuring aga näitab, et kuigi see viiruse mutant on nakkavam, ei too see kaasa raskete haiguste ja surma suurema riskiga juhtumeid. Miks siis on vaja sellest tüvest pasundada, küsib Saksa meedia.

 

Praeguste uuringute kohaselt on Suurbritannia koroonaviiruse variant B.1.1.7 algvormist küll nakkavam, kuid mitte surmavam. Nii järeldasid teadlased kahes eraldiseisvas uuringus, mis avaldati ajakirjades The Lancet Infectious Diseases ja The Lancet Public Health.

Varem valitses teatud eeldus, et koroonaviiruse tüvi B.1.1.7 on mitte ainult kiiremini ülekantav kui Wuhanis avastatud viiruse metsik vorm, vaid see võib viia ka patsientide suurema suremuseni.

 

Suurem viiruskoormus, kuid mitte suurem suremus

Nakatunud inimeste viiruskoormuse uurimiseks ning sel perioodil esinenud raskete haiguskulgude ja surmade hindamiseks kasutasid Londoni ülikooli kolledži (University College London) teadlased oma uuringus PCR-teste. Nn Briti variandiga nakatunute seas leidsid nad suurema viiruskoormuse. Vaatamata Covid-19 viirusest tingitud surmajuhtumite suurenenud viiruskoormusele ei ole Briti tüvi suuremat suremust põhjustanud.

 

B.1.1.7 mõjutab R-väärtust

Ajakirjas The Lancet avaldatud teise uuringu aruandes hinnati Covidi patsientide sümptomeid, kes teatasid neist tervisesüsteemi rakenduse kaudu. Geenijärjestuse abil määrasid teadlased ka kindlaks, milline koroona variant/tüvi kannatanutel on olnud. Selles uuringus ei leitud ka olulisi erinevusi haiguse tõsiduses ega nakkuse tõendatavates pikaajalistes mõjudes.

Kuid teadlased näitasid Briti tüvi korral R-väärtuse olulist suurenemist, mis kirjeldab pandeemia arengut. See räägib ka selle tüve suurenenud ülekantavuse eest.

 

On vaja täiendavaid uuringuid

Kuna mõlemad uuringud viidi läbi eelmisel talvel Londonis ja Lõuna-Inglismaal, kus koroonaviiruse tüvi B.1.1.7 levis sel ajal kiiresti, oli teadlastel nende kahe variandi hea võrreldavus. Kuid teadlased tunnistavad, et leidude saadud tulemuste täiendavaks kinnitamiseks on vaja lisauuringuid.

 

Allikas: BR24

Foto: D3DAMON / GETTY IMAGES (royalty free)

 

Tõlkis ATCG Tõlkebüroo

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt