Elustiilist ja valikutest: mida näitab üksikelemendi puudujääk sinu kehas?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. juuni 2013 kell 17:55



Telegram avaldab blogis Päikesetoit ilmunud arvamusloo “Teadmiste mahajäämus Eestis ehk mida näitab üksikelemendi puudujääk sinu kehas?” osaliselt. Kirjutise autor kirjeldab värvikalt taimetoitlase elu Eestis ja aitab autoriteetsetele allikatele toetudes asjakohast küsimust paremini mõista.

 

Teadmiste mahajäämus on mõiste, millel on oma filosoofiline teooria, mis on olemas olnud 1970-ndatest aastatest, mil Phillip J. Tichenor, George A. Donohue ja Clarice N. Olien Minnesota ülikoolist asjakohase teooria lõid.

 

Tallinn on New Yorgist maas 30 aastat

Loo autor kirjutab: “Ma ise leian ka varasemaid allikaid. J. A. Dumas’ raamatus “Kümme aastat hiljem“ ütleb kuningas Louis XIV oma onunaisele järgmist: “Vaadake neid preilisid, mõned on üsna ilusad. Kuid osa neist näivad olevat vanad, teised inetud, tänu nende kümne aasta vanustele moodidele,” mille peale madame vastab: “Kuid, sire, Blois on ju Pariisist ainult viie päeva tee kaugusel.“ – “See teeb kaks aastat mahajäämust iga päeva kohta.“

Autor jätkab: “Meil on Valga Tallinnast maas just samamoodi. Tallinn on New Yorgist maas ca 30 aastat toitumisalaste teadmiste osas. See vahe võib aeg-ajalt hüppeliselt väheneda. Igas arsti ja terapeudi kabinetis, kus kirjutatakse välja E-vitamiini, oomega-3 kapsleid, A-vitamiini, on mahajäämus 5–15 aastat – sest just nii kaua aega tagasi hakkasid ilmuma uuringud ja kirjutised nende ainete/isolaatide kahjustavast toimest. Kabinetis, kus rase patsient saab retsepti rauatablettide jaoks, on mahajäämus ca 10 aastat. Ca lisandi soovituse kohas on mahajäämus 15–20 aastat. B12 soovituste korral on mahajäämus 5–7 aastat. Eraldatud antioksüdantide ehk ka C-vitamiini megadooside korral on mahajäämus 5–10 aastat. Kui see ei ole mahajäämus, siis on see tahtlik kuritegu – kirjutada välja patsiendile lisand, mille kohta on juba ilmunud kahjustavat toimet kinnitav uuring. Ja kurja teeb inimene iseendale ka seda lisandit sisse ahmides, lootes, et kerge vaevaga oma probleemidest üle saab astuda.”

“Kõige eesrindlikum, teadmiste poolest parim koht sulle on seal, kus ravimid ja lisandid puuduvad. MD McDougall räägib, et muutis 30 aastat tagasi oma perearsti praktikat täielikult: lõpetas ravimite kirjutamise ja hakkas korrigeerima dieeti. Ku sa arvad nüüd, et tema patsiendid hakkasid kiirelt haigestuma ja surema, siis arva uuesti. Meditsiinidoktor ironiseeris selle üle, kuidas ta lootis, et see teadmine lisandite-ravimite mõttetusest ja mittetoimimisest levib kiirelt ja laialdaselt. Ei levinud. Praegu – 30 aastat hiljem – on lõpuks hakanud asi hoogu võtma. Seda ütleb arst dr. McDougall. Siin Eestis on mõned arstid, kes alustavad samade soovitustega, on nii südamearste kui ka günekolooge, on gastroenterolooge ja perearste. Arst/terapeut tuleb selle peale sel juhul, kui ta on arst tunnetuse järgi. Kuid praegu on see Eestis väike number ja läheb kaua, enne kui sellest imbub läbi meedia ja läbi selle elanikkond,” kirjutab blogi Päikesetoit, tõdedes, et meie mahajäämus on 30 aastat. Info liigub kiiremini kui eales varem. Tervis on kehvem ja kaasaja haigused ei näita mingit alanemise numbrit.

 

Massimeedia võib suurendada lõhet sotsiaalsete klasside vahel

Autor arutleb, et Minnesota ülikooli teadlaste sõnul on teadmiste mahajäämus kõrgema ja madalama sotsiaalökonoomilise staatuse lõhe suurenemise tulemus. Püüe parandada inimeste elu meedia jagatava informatsiooni kaudu ei toimi alati planeeritud viisil. Massimeedia võib hoopis suurendada lõhet erinevate sotsiaalsete klasside vahel. Teooria on pikk, seda on erinevad isikud täiendanud, kuid Eestis torkab teadmiste mahajäämus teravalt silma nii arstikabinettides (kes ei tea midagi taimetoitlusest, kodusünnitusest, tervest rasedusest, vaktsineerimise tagasilöökidest), õpetajate ringkonnas (kes ei tea midagi kodu- ja vabaõppest) ning loomulikult meedias, kus enamik kirjutavaid ajakirjanikke samuti neid teemasid ei valda.

“Kui ajakirjandus ei valda – siis teised sotsiaalsed klassid tunduvad olevat just nimelt kõndivat ringi teadmiste olulise mahajäämusega. Ehk Eestis on tavainimese teadmiste mahajäämus iga päeva kohta kaks aastat. Keskmiselt kümme aastat. Me teame suurepäraselt, kes, kus ja millal elas ja suri bin Laden, Saddam Hussein. Oskame üles lugeda kogu paha Venemaal, Aafrikas, Araabia poolsaarel jne. Teame kõik, kes kellega käib, kui palju miljoneid mõnel teenitud, hoiul või varastatud. Teame, kuidas läheb Angelina Joliel või Johnny Deppil või Eesti tuntud isikutel. Teame, kui palju halba teeb üks või teine konkreetne poliitik. Kuid me ei ole teadlikud ennast ja oma laste tervist puudutavatel teemadel. Ja see, mis meile ametlikelt veebilehtedelt vastu vaatab, mida terapeudid-arstid räägivad oma kabinettides, õpetajad lasteaaedades-koolides, on maailma mastaabis enamjaolt väga suure mahajäämusega. Kuid mis on oluline? Kas on terviklikku ja tervet ühiskonda, kui mahajäämus tervise osas on niivõrd suur?” küsib autor.

 

Mõned näited

“Jaanilaupäeval astun korra tuttava juurest koos vanema tütrega (23) läbi. Ajades sõbrannaga juttu, kuulen tagaplaanil šašlõkilaua juures kellegi imestamist: “Taimetoitlased? Maailmas on ju nii palju häid asju, milleks süüa muru.“ – “No tõesti – ma ei taha ju muru. Kas peaks?”

“Võib ju arvata, et selline mahajäämus on n-ö reainimese probleem. Vaadakem arstikabinetti või terapeudi juurde:

“Teie rauatase on madal, siin on retsept rauatablettidega.“

“Teie kehas on madal joodi ja tsingi tase. Siis on hea toidulisand.“

“Te olete taimetoitlane!!!! Kõige hullem dieet maailmas. No kohe näeme, kui halvad teie analüüsid on.“ – Selle lause ütleb arst minu 22-aastasele tütrele. Kuid 2 päeva hiljem, kui kõik analüüsid ei näita mitte ühtegi puudujääki, ei tule sellel arstil mingit arusaamist oma teadmiste mahajäämusest.

“Laps saab 7-kuuselt ainult rinnapiima! Hullumeelsus, kohe liha menüüsse.“

“Teil oli infarkt. Edaspidi pidage rohelisega piiri.“ (Arsti lause!!! Aga kuidas oleks selle isiku suitsetamise, alkoholi ja ülekaalu piiri pidamisega?)

“Teie laps ei söögi piimatooteid – ta ei saa valku.“

“Taimetoitlasena saate B12 vaeguse. Võtke lisandit.“

“Arstidelt, terapeutidelt ja ajakirjandusest nakkab see tavakodaniku külge nagu katk. Vaatame näiteid tavainimeste juurest:

“Minu rauatase on madal, mida ma peaksin juurde võtma?“

“Mina hambad on tundlikud, saan liiga vähe kaltsiumi. Mul on  puudujääk.”

“Mul on nohu. Kuidas saaks kiiremini ja kergemini selle maha suruda?”

“Mul valutab siit või sealt – kuidas saaks selle kaotada.“

“Taimetoitu ma ju tahaksingi süüa, aga kardan, et tekib puudujääk.“

“Küsimused on kõik ekslikud, kuna lähenevad juba kehale üksikelemendi vaatenurgast. Muuda vaatenurka ja muutub kõik,” tõdeb autor.

 

Eestlased leiutavad südamejuustu…

Loo autor kirjutab: “Ma ise ei otsi ammu enam vastuseid küsimustele eesti keeles. Mahajäämus on liiga suur. Ajal, mil teadlased Harvardi, Oxfordi, Cornelli, Yale’i ja Stanford ülikoolides juhivad tähelepanu naturaalsele terviktoidule, inimtoidule, globaalsete probleemide seotusele inimese tervisega, leiutavad eestlased südamejuustu. Mahajäämus kindlasti nelikümmend aastat. Ajal, mil rauatablettide ohtlikkusest rasedale kirjutab suur arv arukaid ja intelligentseid arste-teadlasi-terapeute kogu maailmas, tuleb meie rase arstikabinetist välja vankumatult retsept pihus. Mahajäämus 10 aastat. Googeldada tuleb ikkagi inglise või vene keeles, saksa või prantsuse keeles. Soovi korral muidugi. Enne arsti/terapeudi kabinetti sisenemist peab sul olema endal teema selgeks tehtud ja materjal välja otsitud. Tuleb osata leida ka õige küsimus. Mitte – „Mida võtta, et rauatase tõuseks?“ Vaid õige on küsida: millised protsessid minu kehas viivad rauataseme alla? Kuidas madal rauatase mind kaitseb ja mille eest? Millised elustiili aspektid seda põhjustavad? Mida ma olen nõus muutma/tegema/ette võtma, et olla terve? Kui vastus on, et ainult tabletina sisse jooma, siis tervist ei tulegi. Stimulatsioon – jah, tervis – ei.”

“Võtame näiteks ühe konkreetse praktikas oleva juhtumi: tegemist on üleminekuaja toortoituja joodi ja tsingi puudujäägiga (analüüsi tulemus ühel konkreetsel päeval ja ühel konkreetselt ajahetkel) ja allpool on kirjas minu vastus temale.”

Kuidas siis läheneda üksikelemendi puudujäägile mõne huvitava meditsiinilise masina väljatrükis? Mida küsida, kuidas vastuseid terviklikkuse seisukohast otsida, seda loe edasi blogist Päikesetoit.

 

Allikas: Päikesetoit

Foto: paikesetoit.blogspot.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt