Euroopa Ravimiamet hakkas uurima Covid-vaktsiinide ja menstruaaltsükli häirete seost

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. märts 2022 kell 18:02Euroopa Ravimiameti (European Medicines Agency) ravimiohutuse järelevalve komitee (PRAC) jälgib ja hindab EL-i riikides turustatavate ravimite ohutust. Pärast viimast koosolekut 11. veebruaril teatas komisjon, et soovib viia läbi koroonavaktsiinidest tingitud menstruaaltsüklihäirete uurimist, vahendab Reitschuster.

 

Mure seisneb selles, et juba pikka aega on olnud teada, et vaktsiinide süstimine võib menstruatsioonitsüklile negatiivselt mõjuda. Sellele probleemile juhtis aasta alguses tähelepanu 217 Austria ämmaemandat oma avalikus kirjas (vt allpool).

PRAC on hakanud uuritama teateid amenorröa (verejooksu puudumise) ja suurte verejooksude kohta, mis on seotud Moderna ja Pfizeri mRNA vaktsiinide manustamisega. Kõik vastavad andmed tuleks lisada vaktsiinide hindamisse, spontaansete aruandlussüsteemide aruannetesse, kliinilistesse uuringutesse ja avaldatud kirjandusse.

Praegu pole selge, kas COVID-19 vaktsiinide ja tugeva menstruaalverejooksu või amenorröa teadete vahel on põhjuslik seos. Samuti pole tõendeid selle kohta, et COVID-19 vaktsiinid mõjutaksid viljakust, öeldakse väljaandes.

Komitee oli varem analüüsinud EL-is lubatud COVID-19 vaktsiinide ohutusaruannetega seotud menstruaalhäirete aruandeid ja jõudis augustis 2021 järeldusele, et leiud ei toeta põhjuslikku seost vaktsiinide ja menstruaaltsükli häirete vahel. Nüüd on aga probleem taas tähelepanu tõmmanud ja PRAC on sunnitud hakkama probleemi ametlikult uurima.

 

217 Austria ämmaemanda avalik kiri kohustusliku vaktsineerimise, segregeerimise ja diskrimineerimise vastu

7. jaanuaril 2022

217 Austria ämmaemandat pöördusid avalikus kirjas Austria ämmaemandate komitee (ÖHG), liidupresidendi ja kõigi Austria liiduvalitsuse liikmete, provintsikuberneride, kõigi rahvusnõukogus esindatud parteide ja ka poliitikute, erinevate meediakanalite ja ajakirjanike poole naiste ja inimõiguste nimel.

 

Daamid ja härrad!

Meid raputavad meie riigi praegused sotsiaalsed, poliitilised ja eelkõige tervishoiupoliitilised arengud. Sotsiaalne lõhestumine, diskrimineerimine ja kavandatav kohustusliku vaktsineerimise kehtestamine on vastuolus väärtuste, põhiõiguste ja vabadustega, mis olid meie riigis kooselu stabiilseks aluseks Austrias veel ligi kaks aastat tagasi.

Oma igapäevatöös ämmaemandana kogeme kaebusi, mille tausta me ei suuda enam aktsepteerida ja toetada.

Hoolitseme meile usaldatud naiste vajaduste eest äärmise hoole ja ettenägelikkusega, teades, et nad vajavad ja väärivad erilist kaitset raseduse, sünnituse ja rinnaga toitmise ajal. Meie ämmaemandate poole pöörduvad (last ootavad) emad oma küsimuste ja ebakindlusega, me anname neile professionaalset infot, et nad saaksid teha teadliku otsuse.

ÖHG 2. detsembri 2021. aasta uudiskirjas teemaga “Covid-19 vaktsineerimise soovitus rasedatele” palutakse Austria ämmaemandatel “rasedaid vaktsineerimise osas nõustada”. Põhjenduseks on eelkõige rahvusvaheliste spetsialistide ühingute sõnastatud soovitused (Austria Günekoloogia ja Sünnitusabi Ühing ÖGGG, USA Haiguste Tõrje ja Ennetamise Keskused CDC, Ameerika Kolledži sünnitusarstid ja günekoloogid ACOG, RCOG – American College of Obstetricians and Günekologists, STIKO – Standing vaktsineerimiskomisjon).

Covid-19 vaktsiinid on Euroopa Komisjonis tingimuslikult heaks kiidetud, olulised suuremahulised uuringud veel käivad, mistõttu nende tõhusus ja ohutus pole veel lõplikult kindlaks tehtud ja tõestatud.

Vaktsiini Comirnaty (BioNTech/Pfizer) soovitatakse rasedatele ja rinnaga toitvatele naistele – kirjutades Euroopa Ravimiameti (EMA) kodulehel järgmist:

Kas rasedaid või imetavaid naisi tohib Comirnatyga vaktsineerida?

Loomkatsed ei näidanud kahjulikku toimet rasedusele, kuid andmed Comirnaty kasutamise kohta raseduse ajal on piiratud. Kuigi rinnaga toitmise kohta uuringuid ei ole läbi viidud, ei eeldata rinnaga toitmise ohtu. Otsus selle kohta, kas kasutada vaktsiini rasedatel naistel, tuleks teha pärast kasu ja riskide kaalumist tihedas koostöös tervishoiutöötajaga.

Kuna andmed Comirnaty kasutamise kohta raseduse ajal on piiratud ja rinnaga toitvate naiste vaktsiiniuuringud puuduvad, on meie arvates äärmiselt kummaline, et vaktsiini soovitatakse sellele haavatavale inimrühmale 2. ja 3. trimestril ning rinnaga toitmise ajal peaaegu tingimusteta.

“Teadlik nõusolek” ja “Teadlik valik” on olulised eeldused igasugusele meditsiinilisele sekkumisele, mida me ämmaemandatena hindame. Peale selle, et vaktsineerimisega seotud põhjendatud nõuannete jaoks puuduvad vajalikud andmed, rakendatakse praktikas harva individuaalset kasu-riski hindamist ja kõikehõlmavat teavet, nagu soovitab ÖGGG.

Oleme mures, et sünnitusabis diskrimineeritakse korduvalt vaktsineerimata naisi ja nende lähedasi. Rasedad tunnevad end tohutult survestatud selliste avaldustega nagu:

– “Ma ei peaks sinusugustege tegelema.”

–  “Meie siin haiglas hoolitseme ainult vaktsineeritud rasedate eest.”

–  “Ainult vaktsineeritud mehed võivad oma naisega koos sünnitusele tulla.”

Need protseduurid on ebainimlikud, (põhimõtteliselt) ebaseaduslikud ja ka ebaeetilised!

Nii Contergani (thalidomiidi juhtum 1950-ndate lõpus ja 60-ndate alguses – toim.) kui ka Duogynoni (hormonaalse rasedustesti – toim.) skandaalid oleksid pidanud meile õpetama, kui oluline on uimastite ohutu kasutamine raseduse ajal.

Seetõttu me ei mõista, miks Covid-19 vastu vaktsineeritud rasedaid ja rinnaga toitvaid naisi täielikult ei registreerita. Kutsume üles ema ja lapse tervislikku seisundit lähiaastatel süstemaatiliselt jälgima, et välistada, et uus mRNA vaktsiin ei avaldaks sellele püsivat mõju ega kahjustaks seda!

Samuti valmistavad meile suurt muret professionaalsed tähelepanekud seoses rasedate naiste Covid-19 vaktsineerimise kõrvalmõjudega, mida sageli ei uurita üldse: raseduse katkemine, enneaegne sünnitus, membraanide varajane enneaegne rebend, tupeverejooks, kasvupeetus, eklampsia, müokardiit jne.

Nõuame paradigma muutust vaktsiini kõrvalmõjude kahtluse korral. Nende täielik ja ennetav kogumine ning nende põhjal vajalike järelduste tegemine peaks olema teadusliku ja meditsiinilise huvi keskmes.

Ikka ja jälle hoolitseme naiste eest, kes on raseduse ajal olnud Covid-19 nakatunud, ja välja arvatud mõned erandid kerge kuni mõõduka kuluga, pole enamasti meditsiinilist abi vajatud.

Siinkohal kerkivad esile olulised küsimused: kas rasedatel, kes vajavad haiguse tõsiduse tõttu intensiivset arstiabi, on eelnev haigusseisund (nagu rasvumine, suhkurtõbi, südame-veresoonkonna haigused) või rasedusest tingitud haigused (nt rasedusdiabeet, hüpertensiivsed rasedushaigused)? Kuidas, kus, kes ja millal neid andmeid Austrias süstemaatiliselt kogub ja avaldab?

Vastavalt HebG jaotisele 6 peame ämmaemandatena kaitsma rasedate, sünnitajate, hiljuti sünnitanud naiste, samuti vastsündinute ja imikute heaolu ja tervist, järgides kehtivaid eeskirju, mis on kooskõlas erialaste ja teaduslike teadmiste ning kogemustega.

Austria eetikakoodeks “Ämmaemandad” põhineb iga inimese väärikuse tunnustamisel ning püüdleb inimõiguste järgimise, enesemääramise ja võrdsuse poole tervishoius.”

Enesemääramisõigus on põhiõigus, mille eest on meie eest võidelnud mitmed põlvkonnad naisi. Soovime, et see säiliks ja et seda kaitstaks!

Peame igasugust sundi või kohustust läbida meditsiinilisi sekkumisi ebaeetiliseks ja ebamoraalseks, meditsiiniliselt õigustamatuks!

Ka meie, selle kirja alla kirjutanud ämmaemandad, rõhutame oma põhiõigusi ja vabadusi, samuti õigust füüsilisele puutumatusele. Seisame vabatahtliku vaktsineerimisotsuse eest! Covid-19 vaktsiinid ei taga steriilset immuunsust – need ei kaitse usaldusväärselt nakkuse ega viiruse edasikandumise eest.

Kui aga meie erialane praktika peaks tulevikus olema seotud Covid-19 vaktsineerimisega, jätame endale õiguse kasutada mis tahes (töö)õiguslikke meetmeid.

Ootame, et meie professionaalne esindus ÖHG toetab väljendatud muresid kooskõlas HebG §39 lõikega 1.

Selle kirja taga on enam kui 210 Austria ämmaemandat, kes nõuavad vaba ja läbimõeldud vaktsineerimisotsust ning inimeste igasuguse diskrimineerimise viivitamatut lõpetamist nende vaktsineerimisstaatuse alusel.

Oleme solidaarsed kolleegidega kõigilt tervishoiualadelt ja muudest erialarühmadest, kes nõuavad avatud, faktipõhist diskursust. Sama kehtib ka inimeste kohta, kes kogevad praegu avaliku, kriitilise surve või Covid-19 vaktsineerimise staatuse tõttu tõrjumist, diskrediteerimist või isegi töösuhte peatamist. Me distantseerume mistahes poliitilistest rühmitustest.

Kuna me ei taha edasiste survemeetodite alla sattuda ning soovime ennast ja oma perekondi kaitsta, ei avalda me esialgu oma nimesid.

Lugupidamisega

217 Austria ämmaemandat

 

Tõlkis ja toimetas Hando Tõnumaa

 

Allikas: Reitschuster

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt