Teadlased nõuavad rasedate naiste COVID-19 vastu vaktsineerimise ohutusanalüüsi ülevaatust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. november 2021 kell 17:42Kaks teadlast, Aucklandi ülikooli epidemioloogia ja biostatistika sektsiooni vanemõppejõud dr Simon Thornley ja Uus-Meremaa teadlane dr Aleisha Brock nõuavad rasedate ja rinnaga toitvate naiste COVID-19 vastu vaktsineerimise lõpetamist värske haiguste tõrje ja ennetamise keskuse (CDC) uuringu paranduste valguses. Thornley ja Brocki viitavad uuringule, mis avaldati aprillis ajakirjas New England Journal of Medicine ja mida CDC ja teiste riikide tervishoiuasutused on kasutanud rasedate ja esmakordsete emade vaktsineerimise põhjendamiseks. Teadlased on teinud kordusanalüüsi ja soovitavad uuringu tulemused üle vaadata.

 

Kahtluse all olev uuring avaldati aprillis ajakirjas New England Journal of Medicine ja seda on kasutatud CDC ja teiste riikide tervishoiuasutuste poolt rasedate ja esimest korda sünnitavate emade vaktsineerimise soovituste põhjendamiseks. “USA uuring, milles osales üle 35 000 naise, kes olid rasedad ja said mRNA COVID-19 vaktsiini, näitas, et vaktsineerimise järgsed kõrvaltoimed olid rasedatel väga sarnased, võrreldes nendega, kes ei olnud rasedad,” ütleb Austraalia valitsus vaktsineerimise juhendis (PDF).

Uuringut aga parandati eelmisel kuul pärast seda, kui Belgia uurija väljendas muret tulemuste üle. CDC teadlased tunnistasid, et nad oleksid pidanud selgemalt välja tooma, et nad ei suutnud täpselt arvutada raseduse katkemise riskihinnangut, kuna enamiku naiste kohta polnud järelkontrolliandmeid veel saadaval.

 

Raseduse esimesel trimestral vaktsineeritutest katkes rasedus 81,9–91,2 protsendil naistest

Aucklandi ülikooli epidemioloogia ja biostatistika sektsiooni vanemõppejõud dr Simon Thornley ja Uus-Meremaa teadlase dr Aleisha Brocki sõnul lahendas parandus mõned valdkonnaga seotud probleemid, kuid neid on ikkagi veel. “Artikli järeldused ei ole oluliselt muutunud, aga varajase raseduse vaktsiiniga kokkupuutumise seose uuendatud analüüs viitab oluliselt suurenenud riskile,” ütles Thornley e-kirjas The Epoch Timesile.

Thornley ja Brock analüüsisid andmeid uuesti ja arvutasid väljaandes Science, Public Health Policy and the Law avaldatud artiklis (pdf), et raseduse katkemiste esinemissagedus esimesel trimestril oli tegelikult 82–91 protsenti. CDC hallatava V-Safe’i registri kaudu teatatud 827 rasedusest 712 lõppes normaalse sünnitusega, kusjuures peaaegu kõik neist olid kolmandal trimestril vaktsineeritud naised. Teistest rasedustest 104 aga lõppes raseduse katkemisega – enamik katkemistest tekkis enne 13. rasedusnädalat. Kasutades uuringu andmeid ja mitmeid hinnanguid, arvutasid Uus-Meremaa uurijad välja, et iseeneslikud abordid esinesid 81,9–91,2 protsendil naistest, keda vaktsineeriti enne 20. rasedusnädalat.

“Seame kahtluse alla Shimabukuro uuringu järeldused mRNA vaktsiini kasutamise toetamiseks raseduse alguses, mis on nüüd kiiruga lisatud paljudesse rahvusvahelistesse vaktsiini kasutamise juhistesse, sealhulgas Uus-Meremaal,” ütlesid teadlased.

Pfitzer viitab oma vaktsiini teabelehel andmete ebapiisavusele

“Eeldus, et kokkupuude vaktsiiniga kolmanda trimestri rühmas esindab kokkupuute mõju kogu raseduse ajal, on küsitav ja eirab varasemaid kogemusi selliste ravimitega nagu talidomiid. Tõendeid toote ohutuse kohta esimesel ja teisel trimestril kasutamisel ei saa tõestada enne, kui neid rühmi on jälgitud vähemalt perinataalse perioodi või pikaajalise ohutuseni, mis on k

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt