Kas sina oled internetisõltuvuses?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. juuni 2024 kell 8:48Teadlased väidavad, et kuni 38% inimestest on internetisõltuvuses. Selle sümptomiteks on meeleolumuutused, kinnisideed, võimetus kontrollida internetis veedetud aega ning hääbuv seltsielu. Seda sõltuvust leidub Euroopas ja Aasias rohkem kui USA-s.

 

Kas sa istud õhtuti kaua üleval, et internetis viibida? Kas sa oled pahur ja närviline, kui sul puudub võimalus veebi kasutada? Kas sa tunned vajadust kasutada internetti aina enam ja enam, et rahul olla? Kui sa vastasid mõnele neist küsimustest jaatavalt, siis võid kannatada internetisõltuvuse all.

Kentucky ülikooli teadlased usuvad, et internetisõltlaste hulk ühiskonnas jääb 0,3–38% vahemikku. Neil sõltlastel on hääbuv seltsielu ja neil on raske toime tulla sellega, kui puudub ligipääs internetile. Sõltuvust iseloomustab ülemäärane võrgusistumine ning võimetus seda piirata. Nad mõtlevad valdavalt vaid virtuaalkeskkonnas ja digitaalses meedias toimuvast ning nad vajavad aina rohkem aega virtuaalmaailmas või rohkem uusi arvutimänge, et soovitud meeleolus olla. Kui nad ei ole hõivatud digitaalse tehnoloogiaga, siis esineb ärajäämanähtusid. Ning loomulikult kannatab selle all kogu ülejäänud elu, kaasa arvatud õppeedukus.

 

Suur probleem laste puhul

Seda sõltuvust võib olla raske tuvastada ning selle ravi seisneb selles, et õpetada inimestele, kuidas veeta aega internetis mõõdukalt, mitte ei sunni sellest täielikult loobuma. Ameerika Pediaatria Akadeemia (American Academy of Paediatrics) andis välja juhtnöörid laste internetikasutuse jaoks. Neis kirjeldatakse, et liigne sotsiaalmeedia kasutamine toob kaasa tähelepanu- ja õppimisprobleemid koolis, une- ja toitumishäired ning ülekaalulisuse. Vanematel soovitatakse õpetada lastele, kuidas internetti mõõdukalt kasutada ning kuidas seada reegleid piiratud „ekraaniaja“ jaoks ning mitte võimaldada lapsel magamistuppa arvutit. Spetsialistid hoiatavad vanemaid ka selle eest, et liigne tahvelarvuti kasutamine suurendab sõltuvuse tekke riski.

Veel kirjutati Kagu-Inglismaalt, et nelja-aastast tüdrukut pidi hakkama iPadi sõltuvusest võõrutama pärast seda, kui vanemad märkasid, et selle äravõtmine lapse käest põhjustab „murelikkust ja lohutamatust“. Richard Graham, kes viib läbi tehnika võõrutusprogrammi, on avaldanud arvamust, et nii noori sõltlasi on tänapäeval palju. Tema sõnul kurtis lapse ema, et lapsel on selle seadme osas kinnisidee ning ta näitab üles aina suuremat häiritust, kui see talt ära võtta. Graham juhib 2010. aastal avatud Suurbritannia esimest rehabilitatsioonikeskust, milles tegeletakse tehnoloogiasõltuvuse raviga.

Inglismaal babies.co.uk poolt läbi viidud veebiküsitluses tunnistas iga seitsmes lapsevanem üle tuhande küsitletu hulgas, et lubab oma beebidel kasutada tehnikavidinaid päevas neli tundi või enam. Veebilehte haldav James Macfarlane kommenteeris, et arvestades seda, et 3–12 kuu vanused beebid on ärkvel keskmiselt 10 tundi päevas, on see aeg väga suur osa nende päevast. Kuigi 81% vastanutest leidis, et lapsed veedavad liiga palju aega nutiseadmetega, ei takista see neid nende seadmete kasutamisest oma lapse lõbustamiseks.

Allikad: Daily Mail, UK Now, The Telegraph, Education News, Mirror News, The National Counselling Society

Artikkel ilmus Telegramis esmalt juunis 2013.

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt