Lihasööjaid veganiks muutev dokfilm “The Game Changers” sai eestikeelsed subtiitrid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. november 2019 kell 17:36



Kui asud vaatama Netflixist mõnda filmi Arnold Schwarzeneggeriga, on seal tavaliselt püssid, granaadid ja terve hunnik naljakaid fraase, kuid viimane film, milles ta osaleb, on kaugel sellest. “The Game Changers” (“Mängumuutjad”) on põhjalik dokumentaalfilm, mis näitab taimepõhise dieedi mõju nii sportlastele kui ka tavainimestele (võrreldes dieediga, mis sisaldab loomseid tooteid). Kõlab igavalt, eks? Vale. See üheksakümne minutilisel meistriteos on üks parimaid omas žanris ja seda tõestavad kümned tuhanded, kes on tänu filmile kas lihatarbimist vähendanud või sellest sootuks loobunud. Nüüd on kohalike aktivistide eestvedamisel võimalik filmi vaadata ka eestikeelsete subtiitritega (juhised allpool).

 

Dokumentaalfilm jälgib lahinguvõitluse eksperti ja Ultimate Fighterit James Wilksi tema eneseavastamise teekonnal, alustades tõest, mida enamik meist ilmselt on kuulnud: liha söömine on oluline valguallikas ja vajalik lihaste arengu soodustamiseks.

Sportlased on juba ammu uskunud, et dieet, mis koosneb peamiselt lihast ja süsivesikutest, on nende soorituseks parim, kuid selle dokumentaalfilmi ajal lagundab Wilks need eksiarvamused ükshaaval, kasutades selleks ka teiste tippsportlaste (nt sprinter Morgan Mitchellartikli avafotol) abi.

Tugevate lihatoiduliste sportlaste kontseptsioonile lüüakse mõra sisse juba filmi alguses, asudes analüüsima Rooma gladiaatorite luude säilmeid. Uuringud näitavad, et gladiaatorid olid valdavalt taimetoitlased – asi, mis šokeerib Wilksi ja seab ülejäänud filmi jaoks tooni.

UFC meister Nate Diaz astub samuti dokumentaalfilmis ette taimepõhise dieedi propageerijana. Conor McGregor oli sel ajal tema vastane; liha sööv sportlane, kes väitis, et sööb võitluse ajal iga söögikorra ajal praadi ja naeruvääristas Diazit tema taimedieedi pärast, võrreldes end lõviga ja ameeriklast gaselliga.
Ta mängis oma rolli suurepäraselt ja vastas kõigile lihasööja stereotüüpidele, kuid võitlusõhtul ei suutnud ta kohaneda oma vastase energiatasemega, kellel oli ettevalmistamiseks olnud vaid üksteist päeva ja kes võitis juba teises voorus. Iirlane juhtis tähelepanu ühele nüansile, mis võis teda matšiks ettevalmistamisel segada: “Üheksa päeva enne võitlust hakkasin sööma kaks praadi päevas ja see mulle käru keeraski.”

Dokumentaalfilm keskendub ka teisele taimepõhiste sportlaste paarile – Patrik Baboumianile ja Scott Jurekile, kes on omamoodi spordi spektri kahes erinevas otsas. Patrik on üks maailma tugevamaid mehi, Jurek aga ultramaratonijooksja – mõlemad saavad oma jõu ja vastupidavuse ilma loomseid saadusi kasutamata ja nad on pidevalt jälgimise all, kuna nad mõlemad saavutavad silmapaistvaid tulemusi.

Baboumianilt pärineb ka üks kogu filmi parim tsitaat:
“Keegi küsis minult: “Kuidas sa saada nii tugevaks kui härg ilma liha söömata?”
Minu vastus oli: “Kas olete kunagi näinud härga liha söömas?” ”

Meile maalitakse ka tervislik pilt Arnie’st, kes kirjeldab oma teekonda liha söövast musklimehest, kes sõi 15 muna päevas kuni taimetoitlaseni – see oli muudatus, mis vähendas oluliselt tema kolesterooli taset. Muide, Arnold Schwarzenegger on ühes James Cameroni ja Jackie Chaniga ka filmi produtsentideks, kaasprodutsendina õla alla pannud Vormel-1 maailmameister Lewis Hamilton, tipptennisist Novak Djokovic ja üheksakordne NBA tähtede tiimi liige Chris Paul.

Üks filmi tipphetki on, kui kolm Miami Dolphini mängijat läbivad terve hulga teste, et näha, kuidas taimepõhise söögikorra söömine mõjutab nende verd võrreldes lihapõhise toidukorraga, mille tagajärjed on karmid. Eriti kõnekas on test, mis näitab, kuidas muutub mängijate öine erektsioon erinevate dieetide puhul, vaataja saab kaasa elada ka kuttide lõbusatele reaktsioonidele.

Film on täis erinevate teadlaste ja meditsiinitöötajate poolt tehtud uuringuid ja analüüse. “See on on väga silmi avav dokumentaalfilm, mis on lihtsalt kohustuslik vaatamine, olgu siis lihasööjatele või juba taimse dieedi katsetajatele,” nenditakse The Sportsmanis ilmunud filmiarvustuses, kus anti filmile 9,1 punkti kümnest.

 

Kuidas vaadata filmi eestikeelsete subtiitritega?

“Kahvliga skalpelli vastu” toimkond on valmis teinud filmi Netflixi versioonile eestikeelsed subtiitrid, mille vaatamiseks kehvivad järgmised juhised:

Kahjuks pole filmi tootjatel seni olnud mahti meie väikese turuga eraldi tegeleda… seega olime sunnitud pisut kavalust kasutama.

Kui soovid filmi vaadata ning seda oma pere ja sõpradega jagada, siis on vaja:
1. Kehtiv Netflixi leping arvutis vaatamiseks (piisab kui Basic, üheks kuuks saab lepingu sõlmida tasuta)
2. Chrome brauser
3. Chrome brauseri laiendus (extension) nimega Super Netflix (selle saad tasuta alla laadida ja brauserile lisada Chrome enda netipoes (sinna Chrome kaudu sisenedes): http://bit.ly/37KS7qb)
4. Spetsiaalselt ettevalmistatud eestikeelsete subtiitrite fail, mille saad tõmmata siit: http://bit.ly/2ruEkUi

Kui oled filmi oma arvutis Netflixist jooksma pannud, saad filmi ülaosas hiirt liigutades ilmuva “CC” klahviga lisada (varem endale alla laaditud) subtiitri faili.

Head vaatamist!

Kui tekib küsimusi või ei õnnestu subtiitreid tööle saada, siis saad abi “Kahvliga skalpelli vastu” FB lehelt.

The Game Changers Netflixis: http://bit.ly/2QWQqjI
Super Netflix: http://bit.ly/37KS7qb
Subtiitrid: http://bit.ly/2ruEkUi

Vaata ka filmi treilerit:

 

Allikad: Kahvliga skalpelli vastu FBForum Cinemas, “Game Changers” koduleht, The Sportsman

Foto: gamechangersmovie.com, jackie-chan.fr

 

Toimetasid Rain Vainik ja Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt