Miski pole võimatu: toortoitlastest vanapaar jooksis maratoni 366 päeva järjest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. veebruar 2014 kell 10:022001. aastal ütles arst Janette Murray-Wakelinile, et tal on vähi tõttu elada jäänud veel kuus kuud ja sedagi vaid juhul, kui ta alustaks keemiaraviga. Uus-Meremaalt pärit naine otsustas proovida naturaalsemaid meetodeid, sh toortoitumine ning harjutused kehale ja meelele, ning oli poole aasta pärast täiesti terve. Läbielatust kirjutas Janette raamatu “Raw Can Cure Cancer“ ning pühendus tervisliku elustiili viljelemisele. 31.detsembril 2013 lõpetas ta koos oma abikaasa Alan Murrayga 366 päeva kestnud projekti, mille käigus nad jooksid iga päev maratoni. Janette ja Alan on 64 ja 68 aastat vanad.

 

Paar läbis koos ümber Austraalia joostes 366 päevaga 15 782 km. Nende projekt Run RAW 2013 oli pühendatud sellele, et inspireerida ja motiveerida inimesi tegema teadlikke elustiilivalikuid, näitama üles lahkust ja kaasatundlikkust kõigi elavate olendite vastu ning suurendada teadlikkust keskkonna ja jätkusuutliku tuleviku osas.

Nad püstitasid ka uue maailmarekordi. Eelmine pikamaajooksu rekord kuulus belglasele Stefaan Engelsile, kes 2011. aastal jooksis 365 päeva järjest iga päev maratoni. Sealjuures jätkasid nagu kogu selle aja vältel enda tavapärast toitumist – Janette ja Alan on toortoitlased, kes ka pikaajalise kestvusspordi ajal jäid truuks oma tavapärasele menüüle, suurendades lihtsalt tarbitavate kalorite hulka.

Tavapärasel maratonipäeval ärkasid nad kell 4 ning jõid hommikusöögiks banaanidest, greibist ja datlitest valmistatud smuuti. Kell 8 kosutasid nad ennast taas banaanidega ning veidi hiljem võtsid rohelise smuuti. 19 miili läbimise (umbes 30 km) järel söödi puuviljasalatit, veidi hiljem apelsine ning enne päevase jooksudistantsi lõpetamist kella 16 paiku võeti kehakinnituseks avokaadot, köögiviljamahla ja salatit.

Esimestel maratoni jooksmise nädalatel kogesid nad veidi lihasvalusid, kuid iga päev muutus jooksmine aina kergemaks. Aastase jooksmise käigus nägi paar kuulsaid Austraalia üleujutusi, metsapõlenguid ning isegi rahetormi. Kuid ka halvad ilmastikutingimused ei pannud neid oma jooksu katkestama. Projekti ajal abistasid neid vabatahtlikud, kes aitasid toitu varuda ning juhtisid tugibussi. Jooksmisega kogusid nad ka raha heategevuskampaaniate jaoks.

Peale projekti lõpetamist nautisid Janette ja Alan võimalust olla taas kodus, magada sisse ja veeta aega lapselastega. Kuid igapäevast jooksmist nad ei lõpetanud. “Sa ei lõpeta midagi, mis toimib,“ kommenteeris Janette uudistekanalile Fairfax Media, lisades et ta ei ole sugugi kurnatud ning võiks joosta igavesti.

Nad soovisid näidata, et ka kuuekümnendates eluaastates on võimalik olla terve ja füüsiliselt heas vormis ning inspireerida inimesi püüdlema oma eesmärkide poole, kuna mitte miski pole võimatu. Uuel aastal ootab neid ees töö mitmete heategevusprojektidega, raamatu kirjutamine oma aastasest jooksmisest ning loomulikult jätkavad nad ka igapäevase tervisespordiga.

 

 

Allikad: Telegraph, Desert News, Sydney Morning Herald, Run RAW 2013, The Age

Fotod: Running Raw Around Australia 2013 Facebook

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt