Genfi Rohelised keelasid oma partei liikmetel (avalikult) liha tarbida

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. juuni 2022 kell 11:44



Aina enam tundub, et isiklik ja ametialane kvalifikatsioon ei näi enamiku erakondade liikmestaatuse jaoks enam määravat rolli mängivat. Kõige olulisem on mulje jätmine – näiteks leiavad Šveitsi Genfi kantoni Rohelised, et ökopartei liige ei tohi süüa liha, vähemalt avalikult mitte.

 

Rohelised Genfis on välja pakkunud järjekordse nõude, mida nende kandidaadid peavad täitma, et saaksid esindada ökoparteid erinevates parlamentides. Järgmise aasta Liidunõukogu (mis koosneb Kantonite Nõukogust ja Rahvusnõukogust (mingil määral võrreldav Bundesratiga (Liidunõukogu) Saksamaal) valimistel saavad Genfi Roheliste nimekirjas koha vaid need kandidaadid, kes kirjutavad eelnevalt alla “aukoodeksile” ehk deklaratsioonile. Nii otsustas 21. mail 2022 toimunud Genfi Roheliste parteikongress.

 

Avalduses seisis:

“Kui mind valitakse Liidunõukogusse, kohustun olema sel ajal taimetoitlane täiskogu istungijärkudel, töökoosolekutel, ametlikel einetel või mis tahes muudel üritustel, kus pean Roheliste parlamendiliikmena osalema.”

Šveitsis ilmuv prantsuskeelne ajakiri Journal Indépendant des Genevois teatab, et asjakohane deklaratsioon kehtib ka nende kandidaatide kohta, kes pürgivad või juba omavad ametikohta Liidunõukogus. Teisisõnu on avalikus kohas liha ja vorsti tarbimine keelatud kõigile poliitikutele, kes soovivad Šveitsis kandideerida Roheliste nimekirjas.

Kuigi tegu on taimetoitlaste ja loomaarmastajate jaoks väga sõbraliku ja tervitatava käiguga, tekitab see siiski küsimusi isikliku vastutuse ja enesemääramise õiguse vallas.

 

Alkoholi keeld ei läinud Roheliste hääletusel läbi

Nimelt oli päevakorras ka alkoholikeelu hääletus valitud esindajatele ja kandidaatidele, mis häältega 67 vastu, 18 poolt ja 21 erapooletut väga kindlalt tagasi lükati. See tähendab, et iga valimisvõidu puhul võib Genfis siiski kohustusliku vahuveiniklaasiga pildile jääda.

Kuid kõik Rohelised ei võta lihakeeldu hästi vastu. Eelkõige avaldasid selle vastu kriitikat vanad tegijad, kes on pärit teisest poliitilisest põlvkonnast. Näiteks Christian Bavarel on “äärmiselt šokeeritud”, et tema partei “tahab dikteerida, mida me peaksime sööma või mitte”, ja rääkis “sõjakuulutamisest kohalikele tootjatele”. François Lefort, nagu ka Suure Nõukogu liige Bavarel, võrdles lihakeeldu isegi “religioosse korraga” ja ootab pikisilmi, “kuidas partei kavatseb seda keeldu jõustada”.

 

Greenpeace kutsub üles keelustama loomsete saaduste reklaami

Kui Rohelised nõuavad ainult taimetoitu ja ainult oma parlamendiliikmetelt ja kandidaatidelt, siis Greenpeace soovib muuta kogu Šveitsi veganisõbralikuks, soovitades loomsete saaduste reklaam mõne erandiga täielikult keelata.

Greenpeace põhjendab seda asjaoluga, et loomsete saaduste reklaam on “manipuleeriv” ja “eksitav”, kuna loob tarbijale illusiooni puutumatust loodusest ja traditsioonilisest põllumajandusest, mis enamasti on lihtsalt loomi ekspluateeriv ja vägivaldne suurtööstus.

Greenpeace soovib lubada erandeid vaid otsemüügiga tegelevatele tootjatele, mis praktikas taanduks ilmselt väikeettevõtetele, talupoodidele ja lihunikele.

Samas väidab elukutseline lihunik Mike Egger, kes istub Šveitsi Rahvapartei Rahvusnõukogus (SVP), et “vabrikukasvandusi nagu EL-is Šveitsis ei eksisteeri”, mis tema sõnul tühistab Greenpeace’i nõutud reklaamikeelu kõige olulisema argumendi.

 

Allikas: reitschuster.de

 

Tõlkis Hando Tõnumaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt