Nestlé püüab patenteerida üldlevinud ravimtaime

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. aprill 2013 kell 15:48 

Nestlé korporatsiooni ebaeetiline äritegemise viis on põhjustanud suurkorporatsiooni vastaseid boikotikampaaniad juba alates aastast 1977. Korporatsioon on mürgitanud piima melamiiniga, ostab kakaod lapstööjõudu kasutavatest istandustest ning nende rinnapiimaasendaja kasutamise kampaania 1970-ndatel tõi maailma vaesemates piirkondades kaasa tuhandete beebide hukkumise. Siiski on tänapäeval tegemist ühe maailma suurema toiduaineid tootva kontserniga, mille nälg uute tuluallikate järele ei näi kahanevat. Alles hiljuti kajastas Telegram Nestlé tegevjuhi seisukohta, et kõik puhta vee ressursid peaks olema erastatud. Nüüd on kontsernil uus plaan patenteerida ravimtaim, mida inimesed on juba tuhandeid aastaid saanud vabalt kasvatada ja kasutada.

 

Aed-mustköömen (Nigella sativa) on Aasiast pärit taim, mille seemneid kasutatakse paljude terviseprobleemide raviks alates kõhuprobleemidest (kõhuvalud, kõhulahtisus, oksendamine), allergilistest probleemidest (astma, nahalööbed) kuni sünnitusjärgse taastumise soodustamiseni (emaka kokkutõmbumise ja rinnapiima eritamise toetamiseks).

Aed-mustköömen on kergesti kasvatatav ja kättesaadav üle maailma ning eriti suureks abiks Lähis-Ida ja Aasia vaesemate piirkondade elanikele, kellel tihtipeale puudub ligipääs muudele ravivahenditele. Mustköömne seemnetel või nendest pressitud õlil on ka teaduslikult tõestatud põletikuvastane, palavikku alandav ja valuvaigistav ning mikroobe hävitav toime. Mustköömne õlil on lisaks ka vererõhku alandav ja respiratoorset funktsiooni toetav toime.

Nestlé kontsern avaldas eelmisel aastal dokumendi, milles väidetakse, et nende alluvuses olevad teadlased on avastanud selle, mida suur osa maailmast on juba sajandeid teadnud: mustköömne ekstrakti saab kasutada toiduallergia ravimina. Nüüd soovib kontsern saada endale selle taime patenti, et loodusravimist teha kallis ravim. Kui Nestlé saaks endale mustköömne patendi, siis annaks see kontsernile õiguse anda kohtusse kõik inimesed, kes ilma nende loata seda ravimtaime kasutavad.

2011. aastal püüdis Nestlé patenteerida lehmapiima kasutamist lahtistava vahendina, hoolimata sellest, et seda teadmist on India meditsiinilistes tekstides kirjeldatud juba tuhandeid aastaid. Ka mustköömne allergiat ravivat toimet on eelnevalt juba mitmetes teadustöödes kirjeldatud.

Nestlé ebaeetilist ja salalikku käitumist on ennegi avalike kampaaniate abil peatatud ning ka sel korral on igaühel võimalik anda oma panus, et suurkontsern ei saaks endale ainuõigusi üldlevinud ravimtaime kasutamiseks. Kampaania jaoks on loodud veebileht, millel on oma toetust väljendanud juba üle 185 000 inimese.

Oma hääle petitsioonile saad anda siin.

 

Allikad: Wikipedia, NCBI, Epicentre, CBD

Foto: Wikimedia Commons

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt