USA haiguste ennetamise keskus: Valuvaigistid on ohtlikumad kui heroiin ja kokaiin

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. august 2018 kell 10:37



Kas lähiaastail võib oodata, et retsepti alusel väljastatavate valuvaigistite üedoosidest tulenevate surmade hulk jõuab oma kõrgpunktini? Nii küsib Wall Street Journali ajakirjanik 2015. aastal ilmunud artiklis. Retseptiravimite üledoosidest tingitud surmade hulk on viimase aastakümne jooksul kolmekordistunud ning juba 2011. aastal avaldas USA haiguste ennetamise ja kontrolli keskus (CDC, Centers for Disease Control and Prevention) raporti, mille kohaselt hukkub retseptiravimite väärkasutamise tõttu enam inimesi kui heroiini ja kokaiini tõttu.

 

2011. aasta raporti kohaselt suri sel aastal USA-s iga päev enam kui 40 inimest narkootilise toimega valuvaigistite, nagu hüdrokodooni, metadooni, oksükodooni ja oksümorfooni üledoosi tõttu. CDC direktor Thomas Frieden kommenteeris, et retseptiravimite üledoosid on saavutanud epideemia mõõdud ning rõhutas, et selle epideemia peatamisel on oluline roll nii osariikide valitsustel, tervisekindlustuse ja terviseteenuste pakkujatel kui ka igal üksikisikul.

Ka Eestis on Ravimiameti inspektsiooni käigus leitud, et morfiiniga sarnast ravimit oksükodooni, mida kasutatakse vähihaigete valuravis, on kahtlaselt palju välja kirjutatud Soome kodanikele. Oksükodooni väljakirjutamine suurenes hüppeliselt peale ravimile Subutex (buprenorfiin) väljakirjutamispiirangute kehtestamist. Subutexi suhtes esines samuti kahtlus selle illegaalses kasutamises narkootikumina.

 

Vaikne epideemia, mis nõuab tuhandeid elusid

Retsepti alusel väljastatavate valuvaigistite kasutamine mittemeditsiinilisel eesmärgil on loomulikult suurendanud nende ravimite läbimüüki: alatel 1999. aastast on nende müük suurenenud üle 300%. 2010. aastal tunnistas riikliku uuringu alusel iga kahekümnes üle 12 aasta vanune inimene, et on kasutanud valuvaigisteid mittemeditsiinilisel eesmärgil. See on vaikne epideemia, mis nõuab tuhandeid elusid. USA-s on seda epideemiat püütud piirata mitmete meetoditega, sealhulgas retseptiravimite väljakirjutamist monitoorivad programmid, turvaliste võimaluste loomine üleliigsetest ravimitest vabanemiseks, patsientide ja arstide harimine ning illegaalsete “tabletivabrikute“ sulgemine.

Retseptiravimite üledoosidest tingitud surmade hulk on valge rassi esindajate ja Ameerika põliselanike hulgas kolm korda kõrgem kui mustanahaliste ja latiinode hulgas. Kõige kõrgem oli see näitaja 35–54-aastaste inimeste vanusegrupis. Retseptiravimite tõttu kaotatud potentsiaalsete eluaastate hulk on võrreldav mootorsõidukite õnnetustes kaotatud aastatega ning palju kõrgem kui mõrvade tõttu kaotatud aastad. Kõige enam esines 2008. aasta statistika põhjal retseptiravimite surmasid New Mexico osariigis ja kõige vähem Nebraskas. Kõige suurem retsepti alusel väljastatavate valuvaigistite müük oli Florida osariigis.

 

Kas süüdlaseks on arstid või farmaatsiatööstus?

Retseptiravimite võõrutust läbiviiva erakliiniku Novus Medical Detox juht Kent Runyon kommenteerib väljaandele USA Today: “See ei ole üllatav, kuna võimalused sellisteks meditsiinilisteks protseduurideks nagu põlve-, selja- ja puusaoperatsioonid on paranenud. Patsiendid saavad valuravimite jaoks retsepti ning jäävad siis sõltuvusse, mis teeb neist loobumise väga raskeks.“

Runyoni arvates on probleem kultuuris: “Oleme nii orienteeritud probleemide lihtsate lahenduste leidmisele, retseptiravimid on saanud osaks neist lahendustest.“ Valuravimite müüki edestab vaid antidepressantide müük. Narkootiliste valuvaigistite liigses väljakirjutamises on lihtne süüdistada arste, kuid ei tohi unustada farmaatsiafirmade rolli selles probleemis. British Medical Journali raporti kohaselt kulutavad farmaatsiatööstused iga teadustöösse paigutatud dollari kohta 19 dollarit turundusele ja reklaamile.

Selleks, et retseptiravimite müüki paremini kontrollida on soovitatud luua elektroonilised andmebaasid, milles kajastuvad kõik retseptiga müüdud valuvaigistid, parandada üldist riiklikku järelevalvet selle üle, kes, kus ja miks neid valuvaigisteid välja kirjutab, võtta vastu otsustavaid samme ebavajaliku ravimite väljakirjutamise suhtes ning parandada sõltuvusravi kättesaadavust. Kangete valuvaigistite täielik keelustamine ei ole võimalik, kuna neil on kroonilise valu ja vähi ravis oma roll. Kuid “legaalsete narkootikumide“ ohtusid tuleb kajastada palju põhjalikumalt ning harida avalikkust selles osas, et kõik, mis on lubatud, ei ole tingimata turvaline.

 

Allikad: YourNewsWire, Arst.ee, CDC, USA Today

Artikkel ilmus Telegramis algselt juunis 2015.

Loe lisaks: Huffington Post, LA Times

Foto: thelegalgruggist.wordpress.com

 

Toimetas Katrin Suik

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt