Poiss tervenes autismist, kui loobus piimatoodetest ja gluteenist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. juuli 2013 kell 13:41 

Autismispektri häirete esinemissagedus on üle maailma tugeval tõusuteel ja aina suurema hulga lapsevanemate mureks on see, kuidas ravida või leevendada sümptomeid, mis mõjutavad kogu pere elukvaliteeti. Üks võimalus, mida kajastatakse ka Eestis, on lapse tervise mõjutamine toitumise kaudu – täpsemalt gluteeni ja piimatoodete menüüst eemaldamise abil.

 

USA-s on kajastatud konkreetset juhtumit poisist, kes juba varajases eas näitas kalduvust autismile, kuid tänu radikaalsele muutusele toitumises on tänaseks normaalse intellektiga kuueaastane.

Ethan Fox oli juba aastasena veidralt käituv laps. Tema ema kirjeldas seda, kuidas laps peaaegu kunagi ei maganud pikemalt kui 20 minutit järjest, ta ei rääkinud ning jooksis peatumata kogu aeg niikaua, kuni väsimusest magama jäi.

Ethani vanemad otsustasid proovida gluteeni- ja piimavaba toitumist ning vaevalt mõned päevad peale alustamist oli lapse uni juba oluliselt paranenud. Juhtumit kommenteerib dr Kenneth Bock, kes on kirjutanud raamatu “Healing The New Childhood Epidemics. Autism, ADHD, Asthma and Allergies“ (Ravides uut lapseea epideemiat. Autism, ADHD, astma ja allergiad). Tema sõnul on põhjust arvata, et peaaegu 60% autistlike laste puhul võib gluteeni ja piima eemaldamine menüüst tuua kaasa paranemise.

Autismi plahvatuslikku levikut on seostatud ka oluliselt tõusnud lapseea vaktsiinide arvuga. Kuigi on palju peavoolu teadusuuringuid, mis selle teooria ümber lükkavad, leidub samas ka palju uuringuid, mis seda seost kinnitavad. Paljud teadlased leiavad, et praegune vaktsineerimisgraafik on ebaturvaline ja tervisespetsialistid ignoreerivad seda probleemi. Autismi ja vaktsineerimise seost ei ole piisavalt uuritud ning seda riski on vastutustundetu alahinnata.

USA-s on autismispektri häirete esinemissagedus alates 1991. aastast suurenenud 2700%. Samas on sellest ajast alates ka laste vaktsineerimiskalender läinud aina tihedamaks. Autismi põhjuseks on toodud vaktsiinides sisalduv tiomersaal, kuid seni on CDC (Center fo Disease Control and Prevention, haiguste kontrolli ja ennetuse keskus) seda seost eitanud.

Uuringud gluteeni- ja piimavaba dieedi mõjust autistlike laste tervisele on seni näidanud positiivseid tulemusi. Laste füüsiline ja vaimne tervis on näidanud paranemise märke ning nende võetavaid ravimeid on vähendatud. Lisaks gluteenile (teraviljavalk nisus, rukkis, kaeras ja odras) ja kaseiinile (piimavalk) soovitab dr Bock minimeerida ka kokkupuudet pestitsiidide ja muude sarnaste kemikaalidega, minnes üle mahetoidule ja looduslikele puhastusvahenditele. Dr Bock rõhutab, et tegemist ei ole imeraviga, mis sobiks kõikidele autistlikele lastele, kuid see on aidanud paljusid.

Eesti keeles on sel teemal võimalik lähemalt lugeda Egle Oja ja Madleen Simsoni raamatust “Toidu mõjust lapse ajule, arengule ja käitumisele“.

 

 

Allikad: Collective Evolution, Green Med Info

Foto: mychildwithoutlimits.org

 

Toimetas Katrin Suik

 

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt