Tänapäeva šamaanid saavad inimeste aitamiseks juhiseid unenäomaailmast

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. oktoober 2015 kell 21:45IMG_7496Umbes 25 aastat oma elust me magame, see tähendab oleme unenägude keskel iga päev ligi kaheksa tundi.  Me paneme ukse lukku ja oleme loomulikus muutunud teadvuse seisundis. Kuidas kasutada seda aega selleks, et oma elu paremaks muuta? Šamaanipraktikast ja unenägudest räägivad kirjanik, ­rändur, põhjarahvaste kultuuri ja šamanismi uurija Olard Dixon ja Tuva-Hakassia tegevšamaan Shonchalai Hovenmei.

 

Tänapäeval pakutakse palju erinevaid šamaanipraktikaid. Kuidas valida nende hulgast endale sobiv, mis ei kahjustaks vaimset tervist?

Olard: Traditsioonilistes kultuurides, sealhulgas šamanismis, on säilinud väga huvitavaid tavasid, mida on võimalik rahulikult kasutada ka nüüdisaegses maailmas, kohandades neid tänapäeva tingimustesse. Üheks selliseks tavaks on teadvustatud unenägude nägemine, kus magaja täpselt teab, et ta magab ja tegutseb vastavalt sellele teadmisele. Samuti khoomei kurgulaul ja veel palju teisi praktikaid, mida on võimalik kasutada eraldi traditsioonilisest kultuurist, muutmata oma isiklikku religioosset maailmavaadet.  Need praktikad on mõeldud konkreetselt inimese loomuliku füsioloogiaga tegelemiseks,  sobides tänapäevasesse ühiskonda ja ellu.

 

Kuidas eristada tõelist šamaani šarlatanist?

Olard: See on väga raske küsimus. Täpselt niisamuti, kuidas head arsti või kirurgi eristada kehvast. Mõlemal on kaks kätt, kaks jalga, mõlemad räägivad ühtviisi tarku fraase, aga tegelikud tulemused on näha alles peale operatsiooni – kas see oli hea arst või mitte. Šamaanluses on muide tegelikult täpselt samuti.  Siin pole mõistet šarlatan. On vaid algaja inimene, kes tunneb millegi vastu huvi ja sellega tegeleb. Häda seisneb aga selles, et mõnikord tunneb algaja šamaan end kirurgina, võtab kätte skalpelli ja hakkab teostama operatsiooni –  siis tekib küll probleem. Aga see, et on olemas šamaanid ja neošamaanid – see on iseenesest hea.

 

Palun jutustage, kuidas erinevad šamanistlikud uned teadvustatud unenägude nägemisest. Milles seisneb nende erilisus?

Olard: Šamanistlikud uned on üks osa teadvustatud unedest.  See on enda teadvustamise oskus unenägemise ajal, mis on eelkõige seotud eneseteadvustamisega ilmsi.

Kui inimene teadvustab oma tegevust ja olemist ilmsi, siis hakkab ta nägema ka teadvustatud unesid. Ja unenägude teadvustamise harjutamine põhineb eneseteadvustamisele ärkvel olekus, mis on baaspraktikateks juba tööks unede ajal.

Šamanistlikud unenäod ei erine teadvustatud unenägemisest. See on lihtsalt eriline šamanistlik lähenemine. Miks šamaan tegeleb enese teadvustamisega unes ja milleks on talle selline seisund vajalik? Selleks, et  kontsentreerida, tihendada unenägusid, et need muutuks samasuguseks tihedaks nagu ärkveloleku reaalsus. Et jätkuks olemasolu, sealhulgas surmajärgne eksisteerimine nendes unenägude valdkondades,  ja selleks, et tulla inimeste juurde ning abistada neid.

Budistlikud ja hinduistlikud tehnikad on seotud arusaamaga, et  unenägu on sansaara. Seda täpselt samuti nagu ilmsi olek, aga kuna kõik on illusoorne, siis pole mõtet nendes illusoorsetes valdkondades peatuda ja teadvustatud unenägudesse budismis suhtutakse kui astmesse globaalteadvusesse liikumiseks, et säilitada  oma eneseteadlikkus  hetkeks, kui on saabunud viimne tund, ja et seda hetke kogeda kui suurt momenti suurte võimalustega.

P1210055

 

Kuidas toimuvad šamanistlikud uned?

Olard: Oletame, et inimesel juhtus midagi. Ta tuli šamaani juurde ja rääkis, milline õnnetus tal juhtus. Seepeale šamaan rääkis, et kõik saab korda, kolme päeva möödudes tule tagasi. Nende kolme päeva vältel siseneb šamaan teadvustatud unenägemise seisundisse ja töötab seal. See võib olla tervendamine, võib olla kadunud kariloomade otsing. See võib olla lihtsalt mingi joon mittevedamisest ja ebaõnnest. Šamaan eemaldab selle probleemi unenäo sees ja sellisel moel mõjutab ilmsi olevat reaalsust.

See on võimalik seetõttu, et unenäod koosnevad täielikult sellest materjalist, mille oleme läbi elanud. Näiteks vaadates kinos filmi sõjast, ilmutab see end meile ka unenäos. Ja samuti koosneb materjalist, mis pole realiseerunud, mis hakkab realiseeruma või mis võib hakata realiseeruma homme või ülehomme.

Aju ütleb meile:  hakkame läbi töötama seda hetke. Ja just seepärast inimene, kes kardab näiteks hiiri, hakkab unes kohtuma  hiirtega. Sest aju töötab välja neid hiiri kõige erinevamates situatsioonides ja vaatab, kuidas pääseda kehale ligi ühes või teises situatsioonis, see tähendab, kuidas keha hakkab neile reageerima.

Šamaanlus unes muudab reaalsust ilmsi ja sellisel moel saavutatakse paranemine siin, ärkveloleku teadvuses ilmsi. Teadvustatud unenäo nägemise lahenduse kaudu võivad teoks saada näiteks tervendamine, armastus ja teised küsimused.

 

Shoncholai: Šamanistlikud unenäod on vajalikud šamaanidele, kes mõtlevad, et nad on šamaanid.  Vaimud ilmuvad mõnikord unes ja toimub šamaani pühitsus.

Varem anti edasi õpetust üks ühele, noor šamaan ja täiskasvanud šamaan-vanake. Vanem šamaan valmistas noort ette asjadeks, mis võivad juhtuda šamanistlikus tegevuses, näiteks unes.

Šamaaniks saamine on väga keeruline protsess ja seepärast šamaani uned on teadmised kasvõi sellest, kuidas end ülal pidada une sees, sellises situatsioonis,  mis on seotud hirmudega, kui kasulikud vaimud ise tulevad. Ja see kõik on nagu noore šamaani ettevalmistus selleks, et ta oleks sisemiselt valmis võimsaks, globaalseks uneks, milles toimub õppimine.

 

Оlard: Siin me võime endaga toime tulla, aga unenägude keskel me võime õppida mitte kartma oma mingeid irratsionaalseid hirme, nagu näiteks hiiri. Me võime sellega toime tulla üks kord unenäos ja selle tulemusena me enam ilmsi neid ei karda. Näiteks kui me kardame kaotada tööd või raha, siis seda kõike võib lahendada unenäos. Samuti võime me unenäos kohtuda oma surnud esivanematega, me võime neilt küsida midagi ja teada saada oma suguvõsa ajalugu. Igaühel toimub selliseid kohtumisi.

 

Shoncholai: Kõige tähtsam, kui me kohtume unenäos mõnda sugulast oma suguvõsa aegade algusest, siis võivad nad anda meile suguvõsa laulu. Sellesse laulu on sisse põimitud vibratsioon, suguvõsa toon,  tervis ja heaolu, see on peaaegu KÕIK meile.  Kui te teate, varem olid sugupuu laulud, mida anti edasi isalt pojale. Nagu näiteks Kaug-Põhja inimeste isiklikud laulud. See ei pruugi  olla isegi mitte laul kui niisugune, vaid lihtsalt motiiv, intonatsioon. Aga milleks need anti? Selleks, et see laul, see helide vibratsioon toetaks neid inimesi elus. Kui saabus õige hetk, siis nad laulsid seda ja miskit muutus. Tuleb välja, et selles helis oli justkui kõigi esivanemate toetus. Kujutage ette, kõik esivanemad ühes laulus! Mina pean seda väga vägevaks asjaks!

Šamanistlikud uned on ka sisemiste annete avastamine. See puudutab ka sellised asju, nagu näiteks avastada kurgulaulu and. Minul see juhutus nii. Lihtsalt saabus selgus sellest, et ükskord ma tõusen, avan suu ja laulan nagu unes. See on ju täielik ime! Šamanistlikud uned valmistavad ette kas oma andide avastamiseks või kohtumisteks esivanematega või tervendamiseks unes. Üleüldse on see suur eraldi teema, kus inimene võib kohtuda oma organitega ja küsida neilt, mida nad vajavad või mis juhtus. See on võimalus rääkida oma kehaga une sees.

DSC_0988

 

Оlard: Unenäod tekkisid Maal 100 miljonit aastat tagasi teadmata põhjustel. Ja see on ülisuur kingitus inimestele ja samuti teistele elusolenditele, kes näevad unenägusid, kuna mitte kõik elusolendid ei näe und. Aga ainult inimene võib kasutada seda kingitust eelkõige loominguks, mis algab siin ilmsi ja jätkub une sees. Sellisel moel avastas August Kekulé benseeni valemi,  Nils Bohr avastas aatomi struktuuri, Richard Wagner  kirjutas “Tristani ja Isolde“ ja nii võib jätkata seda loetelu veel pikalt.

Teadvustamata unes võib ka seda kõike juhtuda, kuid juhtub see spontaanselt ja väga harva. Teadvustatud une jaoks võib varem ette planeerida süžee, heita magama ja kanda üht või teist süžeeliini, mis on vajalik. Pärast öösel juba inimene saavutab une teadvusseisundi ja muudab seda süžeed, seda unenäo liini, et täita eluliselt tähtsat ülesannet. Unes muudetakse ärkveloleku reaalsust. See tähendab, et toimub ümber modelleerimine.

 

Kas te võite tuua näiteid, kuidas teid isiklikult on aidanud teadlik unenägemine (lucid dreaming – toim.)?

Оlard: Shoncholai rääkis kurgulaulmisest ja mina enda kohta võin samuti rääkida kurgulaulust. 1990. aastate lõpus asutasin ma Moskvas Tuva Khoomei kurgulau keskuse, kuid sellele vaatamata ei õnnestunud mul kaua aega laulda nii nagu tuvalased. Kõik ümberringi rääkisid, et mongolitel ja tuvalastel pole harilik kõri. Aga tegelikult pole see nii. Kõri on meil kõigil ühesugune, lihtsalt on vaja õiget ülekannet ja vaat just selle õige ülekande ma saingi unenäos. Ma laulsin kurgulaulu ja seejärel mulle ilmus uni, milles mulle tehti operatsioon. Nagu šamaanid nimetavad, Vaimud – nii võib nimetada, või unenäo Olendid. Toimus kirurgiline operatsioon, milles minu kõrisse paigaldati metallist toru. Sellest hommikust alates hakkasin ma laulma khoomeid samuti nagu tuvalased. Oli kadunud see, mis varem segas.

Ma võin rääkida ka mõnest  meditsiinilise olemusega probleemist, mida on õnnestunud parandada unenäos ilma arstide abita. Võib näiteks kohtuda oma südamega ja öelda, mis sul vaja on, mida sul ei jätku. Ta ütleb sulle, miks oled sa nii rahutu, mida oled ebaõigesti teinud.

Samuti on võimalik teha erinevaid asju unenäos. Minu õpilased lahendasid probleeme seoses kohtuotsustega ja peresuhetega. See on suur-suur ala, sest iga uni õpetab mulle midagi. Võin öelda isegi, et ühtki kasutut unenägu pole olemas.

 

Shoncholai: Kord unes nägin ma geomeetrilist kujundit ja joonistasin selle üles, geomeetrilise kujundi ja all triipkood. Ma lihtsalt joonistasin. Märk nagu ikka märk, mõtlesin unes. See oli teadvustatud uni. Te ei usu, aga kaks aastat hiljem tuleb minu juurde üks ühele minu kujundile vastav kuzungu, isegi servad olid samasugused. See oli pronksist peegel!  Püha šamaani ese!  See oli märk niinimetatud taevase päritolu kohta.

kuzungu

Оlard: Kesk-Aasias võib šamaan teostada riitust ilma trummita, aga mitte kunagi ilma kuzunguta. Šamaan leiab oma kuzungu. Ta ei saa seda osta poest. See tuleb mingil moel ise tema juurde ja tavaliselt ilmub see esmalt unes.

Samuti tulevad šamaanile tema kostüümi elemendid, sest šamaan ei õmble oma kostüümi lihtsalt niisama. Kostüüm peab ilmuma algul unenäos ja alles seejärel, pärast ärkamist vaatab šamaan tähelepanelikult ümberringi. Mingeid kostüümi elemente poest ei osteta. Need peavad juba olemas olema, kuna nad juba ilmusid unes.  Ja siis ta märkab vanu kardinaid, võtab need ja õmbleb neist kuue. Ja siis leiab ta vanu räbalaid. Ta kogub need kokku ja punub neist patsid või paelad ja õmbleb need  kostüümi külge. Ja sellisel moel valmistatakse kostüüm kodust välja minemata. Kui kostüüm ilmus unenäos, siis tähendab, et ta on ilmsi ka juba olemas. See on lihtsalt vaja kokku koguda.

Näiteid võib palju tuua. Kui me hakkame tegelema teadvustatud unenägude nägemisega, siis õhkõrn piir reaalsuse ja mittereaalsuse vahet haihtub, sest kõik muutub tähtsaks. Mitte seepärast, et inimene läheb hulluks. Ei, mitte üldsegi seepärast. Lihtsalt unenäod muutuvad olulisteks, sest inimene hakkab neisse suhtuma teisiti, ammutama neist informatsiooni ja kasutama seda selleks, et muuta  elu paremaks.

 

Te tulete teist korda Eestisse. Millised on teie ootused ja muljed?

Olard: Eesti on mulle südamelähedane, kuna olen oma rahvuselt ingerlane ning  me esindame üht ja sama keelkonda. Kunagi olid ka Eesti aladel kindlasti šamaani praktikad, samuti olid omad  šamaanid. Kahjuks on see kadunud viimase saja aasta jooksul, samuti nagu ingerlastel, kuid sellele vaatamata elab minu arvates eestlaste keskel see vana Vaim, need  esivanemad, kes tegid šamaani amulette, milliseid ma nägin ühes eesti muuseumis. See kõik on minu jaoks väga huvitav ja  laiendab minu silmaringi ning tutvust soome-ugri rahvaste esindajatega.

 

Shoncholai: Mulle väga meeldis eesti keele voolav vulin. See keel vuliseb nagu väike oja. Nagu sile, ühtlane voolamine. Meil eeposes on sellised sõnad: voolas jõgi, voolas, üle kivide voolas. Just nimelt see  nagu üle kivide voolamine, on eesti keele juures see, mis mulle tundus õrna, hella ja  võluvana.

Veel ootan ma kohtumist merega, sest meri – see on stiihia, mis annab kõigile rannaelanikele mingisuguse erilise mentaliteedi, mõttemaalima, voolavuse ja sujuvuse. Minu jaoks on siin väga  huvitav annetada  merele, pritsides piima merre, et siinsel  rannarahval oleks kõik hästi.

 

 

Küsitles Lilia Märtmaa

———————

Olard Dixon ja Shonchalai Hovenmei viivad 22. oktoobril Eestis läbi šamaaniriituse.

23.–25. oktoobril toimuvad seminarid, kus saab õppida psühhoenergeetika harjutuste kompleksi, mille on koostanud Olard Dixon Kaug-Põhja arktiliste võitluskunstide meistrite ja šamaanide soovituste järgi, saab ka süveneda šamanistlike unenägude teemasse. Shonchalai avastab naise jõu saladusi: kuidas tasakaalustada sisemisi süsteeme laulu, hingamise ja tantsukümbluse kaudu.

 

Lisainfo: www.helide.org/lp

Fotod: erakoguKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt