Tuntud muusikasõbrad soovitavad: Selle 16 Grammy nominendi helid suubuvad otse paremasse ajupoolkerasse!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. aprill 2018 kell 11:55



Jaapani päritolu artist ja muusika looja, Grammy ja Golden Globe’i auhindade laureaat, süntesaatorimuusika olulisemaid ikoone ja tänapäeva spirituaalmuusika kujunemist oluliselt mõjutanud Kitaro esineb 9. aprillil Nordea Kontserdimajas. Elektroonilise ethno-crossover’i superstaari uus värvikas kontsertprogramm “Kojiki and the Universe” etendub festivali Orient egiidi all. Tema kontserti soovitavad kuulama minna kolm muusikagurmaani: rahvaravitseja Vormsi Enn, helilooja ja muusik Sven Grünberg ning arst Riina Raudsik. Enn ütleb, et vahel hämaratel sügisõhtutel kuulab ta Vormsis Kitarot just õuekõlaritest. “Ja tajun kõikehaaravat tervikut.”

 

Enn Kitaro muusikast:

“Kitaro on sündinud 1953.aastal Veewalaja märgis. See määrab tema loomingus paljutki. Veewalajad on karmilt õiglased, tundlikud ja andekad.

Hiina kalender on Kuukalender – uus aasta saabub, kui Päike on Veewalajas ja on Noorkuu loomise hetk.

Minult küsiti presidendi vastuwõtul, mis oli minu jaoks suurim elamus. Vastasin, et avastasin Trad Attacki. Bluesi ja jazzi fanattina on muud stiilid kuidagi hägustunud. Kui oled hommikust õhtuni elabas bluesi saatel, on kontakt muude helidega juhuslik. Kitaro on aga see muusika, mis kergesti aitab meeleolu luua, mis meditasiooniks tarvilik. Liigun sagedasti Norra fjordides, Hamningbergis, kus ühel lagunend tarel oli silt “End of the world” Ja seal Maa Ilma lõpus fjordi serval muutuvad Kitaro helid eriliseks.

Taolasena on kogu olemine meditatsioon. inimese kulgemist võib ju võrrelda jõe voolamisega.

Tsiviliseerunud inimesel on raske tajuda puhast loodust. Ta vajab sellele ligi helisid. Ja Kitaro muusika loobki selle kontakti. Ta helid suubuvad otse paremasse ajupoolkerasse, kus toimetavad meeled – viis wõi kuus – kuidas kellelgi. Vahetevahel, hämaratel sügisõhtutel, kuulan Vormsis Kitarot just õuekõlaritest… ja tajun kõikehaaravat tervikut. ”

 

Helilooja Sven Grünberg:  “Selline muusika võiks paeluda ka tädi “Maalit”, kui ta kuulaks elektroonilist muusikat”

Kitaro tuntuim kaubamärk on kindlasti teleseriaali Siiditee muusika, mis äratas omal ajal kogu maailmas tähelepanu. Tema tegemisi võib mõnevõrra ehk võrrelda näiteks Vangelise või ka Jean-Michel Jarre’ga, kes esindavad elektroonilise muusika n.ö. kergemat poolt. Kitarot võiks nimetada elektroonilise muusika naivistliku suuna üheks peategijaks, kes – nagu tundub – isegi ei pretendeeri sügavama kunsti tegemisele.  Stilistilisetl võiks öelda, et ta esindab New Age kultuuurisuunda. Ütleksin, et selline muusika võiks paeluda ka tädi “Maalit”, kui ta kuulaks elektroonilist muusikat. Kitaro sobib lõõgastumiseks, taustamuusikaks, mis loob enamjaolt positiivse fooni. Omal ajal nimetati sedalaadi muusikat meie Vikerraadio programmides vikerviisideks või kasutati ka terminit meeleolumuusika. Meie muusika on kunstilises mõttes kardinaalselt erinev. Ühendav lüli on heasoovlikkus ja positiivsus, kuid mitte naivism. See muusika pole minu jaoks, kuid mida vanemaks ma saan, seda enam rõõmustab, kui miski kellelegi häid meeleseisundeid pakub. Kindlasti soovitan minna kuulama Kitarot neil, kes soovivad vagurat hõljumist ja mitte üleliia pead vaevata.

 

Dr Riina Raudsik: Kitaro muusika on lummav, rahustav ja raviv

Dr Riina Raudsik, kes on Kitaro suur austaja, soovitab minna muusikat kuulama, kuna tema arvates see lausa ravib. “Harmooniad loovad alati harmooniat ja see tähendab tasakaalu,“ ütleb ta. Arsti sõnul on haiguste ainus põhjus keha tasakaalutuse seisund, siis iga teraapia, mis püüab meid viia keha harmooniale lähemale, tervendabki meid.

Raudsiku sõnul on teada, et mitte ainult kaunis muusika, vaid ka helid aitavad keha korrastada. 1968. aastal hakatigi arendama Norra muusikateadlaste poolt muusika universaalide mõju inimesele, teades, et liiga tugev, agressiivne ja rütmikas muusika tekitab pingeseisundit ja monotoonsem, rütmita muusika viib rahuseisundisse, siis hakati neid teadmisi praktikas rakendama. Kitaro muusikastiil vastab just sellistele tervistavatele kriteeriumidele. “Olen seda muusikat viimased 5-6 aastat ka vibroakustilises ravis palju taustamuusikana kasutanud. Keha on ju väli, kus igal koel ja rakul on vastavalt veesisaldusele oma võnkesagedus. Keha saab mõjutada madalamate võnkesagedustega, tekitades massaaži efekti ja mõjutades seeläbi ainevahetuslikke protsess. Samas pakkusid norrakad ka taustamuusika lisamist just rütmita, voogava ja monotoonsema muusikana, et suurendada keha pingeseisundi terapeutilist efekti veelgi akustiliselt. Täna tunnemegi sellist ravi vibroakustilise teraapia nime all, st. keha mõjutamine heli (vibratsiooni) ja rahustava muusikaga,“ räägib arst, et meie keha hakkab sellise teraapia foonil ise tootma aineid, mis loovad rahulolu tunde, suunavad keha puhastuslikele protsessidele, rahustavad ainevahetust ja viivad tervenemisele. “Hindan Kitaro muusikat kõrgelt ja olen õnnelik, et saan teda nüüd Eestis kuulama minna.“

 

Uuri lisaks: Kitaro ametlik veebileht, Delfi, Piletilevi

Foto: Domo Music

 

Toimetas Mariann Joonas



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt