Maailma lõõgastavaim muusikapala on Marconi Unioni “Weightless”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. august 2013 kell 11:15Manchesterist pärit muusikute trio Marconi Union on muusikaterapeutidega koostöös loonud muusikapala, mis on nii rahustav, et seda ei tohiks autot juhtides kuulata, ütlevad teadlased, kes uurisid selle muusika mõju. Hoolikalt kombineeritud harmoonia, rütm ja bass aitavad aeglustada südame tööd, alandada vererõhku ja stressihormooni kortisooli taset veres, samuti vähendab see aju aktiivsust ja aeglustab hingamisrütmi.

 

Teadlased mängisid 40 naisele erinevaid muusikapalasid ja andsid samaaegselt neile lahendamiseks keerulised mõistatused, mis peaksid keha stressitaset tõstma. Katsealustele olid külge ühendatud sensorid, mis mõõtsid südametööd, vererõhku, hingamist ja aju aktiivsust. Muusikapalade hulgas, mida testiti, oli lisaks Marconi Unioni loole “Weightless“ ka Enya, Mozarti ja Coldplay loomingut.

 

Ideaalne rahustav lugu

Leiti, et “Weightless“ oli 11% rohkem rahustava toimega kui ükski teine lugu ning mõned naised kurtsid isegi, et jäid uniseks. Loo kirjutamisel olid muusikud kasutanud teaduslikku teooriat, et luua “ideaalne rahustav lugu“. Selles kasutatakse mitmeid muusikalisi printsiipe, millel on rahustav mõju ning Marconi Union kombineeris neid, et saavutada parimat tulemust.

Loo alguses on südamerütmi meenutav heli sagedusega 60 lööki minutis ning see langeb aeglaselt 50 löögini minutis. Lugu kuulates aeglustub südamerütm järk-järgult samasse temposse. Samal ajal langeb ka vererõhk. Kuna meloodia ei korda ennast, siis aitab see ajul lõõgastuda, kuna sa ei püüa kogu aeg ennustada, mis järgmisena tuleb. Selle asemel kuulad justkui suvaliselt kostvaid helisid, mis aitavad luua sügavalt lõdvestunud seisundi.

 

Heliteraapia kui iidne lõõgastusvahend

Briti heliteraapia akadeemia asutaja Lyz Cooper kommenteerib, et heliteraapiat on juba tuhandeid aastaid kasutatud selleks, et aidata inimestel lõõgastuda ning nende heaolutunnet suurendada. Kõikides iidsetes tsivilisatsioonides oli muusika tervendavate tavade lahutamatu osa. Ning paljud, kes elavad lennujaama või kiirtee läheduses, teavad hästi, kuidas helid võivad ka vastupidist toimet omada.

Uuringut läbi viinud teadlane David Lewis-Hodgson kinnitas, et testi tulemused tõepoolest näitavad, et lugu “Weightless“ oli kõige enam lõõgastava toimega. “Aju-uuringud on näidanud, et muusika toimib väga sügavatel aju tasanditel, stimuleerides mitte ainult neid piirkondi, mis vastutavad heli töötlemise eest, vaid ka neid piirkondi, mida seostatakse emotsioonidega.“

Muusik Richard Talbot Marconi Unionist kommenteeris, et terapeudiga koostöös muusika kirjutamine oli väga huvitav kogemus, mille käigus sai õppida, miks kindlad helid inimeste meeleolu mõjutavad.

 

10 kõige rahustavamat muusikapala selle uuringu kohaselt on:

1. Marconi Union – “Weightless“

2. Airstream – “Electra“

3. DJ Shah – “Mellomaniac“ (Chill Out Mix)

4. Enya – “Watermark“

5. Coldplay – “Strawberry Swing“

6. Barcelona – “Please Don’t Go“

7. All Saints – “Pure Shores“

8. Adele – “Someone Like You“

9. Mozart – “Canzonetta Sull’aria“

10. Cafe Del Mar – “We Can Fly“

 

Kuula “Weightlessi”:

 

Allikas: Telegraph

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt