Säästva Eesti Instituudi programmijuht: avalik üleskutse Eesti paremaks ehitamiseks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. märts 2013 kell 13:19green-electricity-sustainable-energy-art-creative

MTÜ Ökomeedia kodulehel Bioneer kutsub Säästva Eesti Instituudi programmijuht Valdur Lahtvee kaaskodanikke tarbima 100% taastuvallikatest toodetud elektrit. Telegram avaldab üleskutse täiskujul.

Kutsun kõiki kaaskodanikke oma järgmise elektrilepingu sõlmimise järel tarbima 100% taastuvallikatest toodetud elektrit, sest fossiilkütustest elektritootmisega kaasneb kümnetes kordades enam heitmeid kui taastuvallikatest elektri tootmisega ja eestlase ökoloogiline jalajälg on täna võrreldes teiste maailma riikide elanike jalajäljega põlevkivielektri suure osakaalu tõttu energiatarbimises häbematult suur.

Kutsun Teid üles ka oma kaaskodanike seas valgustustööd tegema, murdmaks laialtlevinud väärmüüti, et taastuvallikatest toodetud (roheline) elekter on kallim kui tava (must, põlevkivist toodetud) elekter.

Eestis müüvad  elektritarbijatele 100% taastuvallikatest toodetud elektrit täna 2 elektrimüüjat – Eesti Energia AS ja Imatra Elekter AS.

EE rohelise elektri, mida nad ise toodavad,  hind kujuneb nii, et EE lisab rohelise elektri hinnale tavaelektri hinnaga võrreldes pisku marginaali (0,15-0,21 senti/kWh, olenevalt tarbimismahust ja lepingu kestusest). Hinnalisa arvutamisel lähtutakse eeldatavasti ettevõtte oma taastuvenergia tootmisvõimsuste rajamise kõrgemast investeeringukulust ja ajakulust, mis kulub RE klientidega suhtlemisele,  müüdavate koguste üle eriarvestuse pidamisele, kaasnevale mainekujundusele ja  uutesse taastuvenergiaprojektidesse investeerimiseks vahendite kogumisele.

Imatra Elekter AS lihtsalt toodab oma elektri Soome hüdrojaamades ja müüb seda siis ka Eestis, lisades oma müüdava tavaelektri hinnaga võrreldes RE hinnale 0,035 senti (koos käibemaksuga 0,04 senti) kWh kohta elektri maine ja päritolu üle arvepidamise eest.

Vaadates neid hinnavahesid, on siililegi selge, et väide, et roheline elekter on tavaelektriga võrreldes koletult kallim, ei pea paika. Korrutades oma kuutarbimise kilovatt-tunnid  0,035 sendiga, saame kuus (oleneval tarbimismahust) RE eest enammakstavaks summaks vaid 4,0 senti  100 kWh elektri kuutarbimise juures ja 40 senti  1000 kWh kuutarbimise juures. Minu kui suure eramu elektriga kütja tarbimismaht jääb 1000 kWh/kuus kanti. Paraku kõlavad meedias jätkuvalt väärväited ja usutavasti ka väga paljud inimesed arvavad, et roheline elekter on tavaelektriga võrreldes kole kallis.

Mõelge, mida te 40 sendi eest kuus osta saate? Või 4 sendi eest? Või millest ilma jääte? Piinlik, et see rohelise elektri kalliduse väärmüüt Eestis nii sügavalt levinud ja levimas on.

Tehes oma elektritarbimise leping Imatraga,  ei ole mitte kellelgi Teist 100% taastuvatest allikatest pärit elekter oluliselt kallim, aga olete märkimisväärselt väiksema tarbimise jalajäljega kui põlevkivielektrit tarbides. Ja et ma vaid ühele elektrimüüjale reklaami teha ei taha, siis ka EE 100% rohelise energia pakettidega liitumisel Teie ökoloogiline jalajälg väheneb. Selles pole kahtlust.

Allikas: Bioneer

Toimetas: Meeli SeermaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt