Eesti kaitsejõude juhivad templirüütlid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

21. märts 2013 kell 11:18 

Tänases Eesti Ekspressis ilmunud artiklis „Eesti kaitsejõude juhivad templirüütlid“ on luubi all põnev teema: templirüütlite ordu tegevus Eestis. Kuigi ordu ei kasuta enda kohta mõistet templirüütlid, vaid nad peavad end „kristlikeks ohvitserideks“, kes „kannavad kristlikku maailmavaadet“, on teema intrigeeriv, sest nagu välja tuleb, on templirüütlite kontrolli all märgatav osa Eesti sõjajõududest.

 

Kuigi templirüütliks on ennast nimetanud ka Anders Breivik, kes 2011. aasta suvel tappis Norras ligi 70 inimest, pole Eesti „kristlikel ohvitseridel“ mõrvariga, kes külastas 2004. aastal ka Eestit, enda sõnul mingit pistmist.

Ekspress kirjutab, et nn templirüütlid tegutsevad ametlikult registreeritud MTÜ-de kaudu, kuid pole enda tegevust kunagi reklaaminud. Nad peituvad tähekombinatsiooni OSMTH (Ordo Supremus Militaris Templi Hierosolymitanis) taha või nimetavad end tagasihoidlikult kristlikeks ohvitserideks.

 

Ordu Tallinna haru kaheksa asutajaliikme hulka kuuluvad näiteks Eesti kaitseväe juhataja Riho Terras, Eesti kaitseväe värbamiskeskuse juhatajana töötav Lauri Kurvits, kaitseatašeena nii Suurbritannias kui ka Venemaal töötanud endine tippkirurg Lauri Einre, endine luurekoordinaator Eerik-Niiles Kross, vandeadvokaat Kaido Pihlakas, endine kaitseministeeriumi ametnik Ahto Kuuseok, tippkirurg Tiit Meren jt.

Ordu Tartu harusse kuulub üle 20 liikme – see mittemilitaarse taustaga ühing toetab hooldushaiglaid ja kuulub siiamaani Soome alluvusse, kuigi plaanib lähiajal iseseisvuda. Mõlemasse harusse kuuluvad üksnes kristlased ja mehed, kuigi näiteks Rootsis tegutsevad ka naisliikmed.

 

Eesti kaitseväe juhataja Riho Terras põhjendab Ekspressile saadetud kirjas oma kuulumist templirüütlite sekka järgmiselt: „Toetame oma tegevusega kahte põhimõtet: liikmete kõlbelise ja vaimse taseme arendamine ja heategevus hariduse ja kultuuri toetamiseks avalikes huvides.“

Tiit Meren aga viitab John F. Kennedy sõnadele: ära oota, et riik sinu heaks kõike peab tegema, vaid katsu ka ise midagi oma riigi heaks teha.

 

Suviti korrastavad rüütlid kirikuid – näiteks eelmisel aastal ladusid nad Risti kiriku juures kiviaeda. Peale selle tähistavad nad jumalateenistuste ja koosviibimistega jüripäeva ja johannesepäeva – Püha Jüri oli sõdurite kaitsepühak, Johannes aga teadupärast ainus jünger, kelle viibimist Kristuse ristilöömise juures on nimetatud.

OSMTH liikmed toonitavad, et tegu pole salaühinguga: MTÜ on heategevusega tegelev ühendus, millele igasugune meediakäsitlus mõjuvat soosivalt.

 

Allikas: Eesti Ekspress

Kogu lugu saad lugeda Eesti Ekspressi tasulisest väljaandest.

Templirüütlite ajalooga saad teha algtutvust siin.

OSMTH kohta saad lugeda siit.

Toimetas Õnne PuhkKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt