Kaks riigikogulast tunnistasid “Pealtnägijas“ kuulumist vähetuntud ordusse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. jaanuar 2014 kell 9:02 

Läinud kevadel avalikustas Eesti Ekspress, et Eesti kaitseväe juhid kuuluvad salapäraste templirüütlite hulka, keda enamik inimesi pidas pigem legendiks või vandenõuteooriaks. Tegelikult registreeriti juba kaks aastat tagasi Eestis ilma suurema kärata veel üks rüütliordu, kuhu üllataval kombel kuuluvad mitu poliitikut ning prominenti, vahendas ETV saade “Pealtnägija“.

 

Peaingel Miikaeli ordu rüütliteks on riigikogu liikmed Viktor Vassiljev ja Aivar Riisalu, kes mõlemad kuuluvad Keskerakonda. Riisalu tunnistas, et ei tahaks seda teemat tegelikult avalikkusega üldse arutada ning rõhutas, et inimesed ikka käivad koos mingitele põhimõtetele tuginedes, mingeid huvisid silmas pidades ja selles kõiges ei ole vaja näha mingit valulist vandenõuteooriat. Vassiljev märkis, et tundmatu tekitab ikka inimestes hirmu, kuid nemad ei tegele mingite salasepitsustega.

Püha Miikaeli Eesti prioraadis on viis rüütlit ja viis auliiget, kelle nimesid Vassiljev ja Riisalu nimetada ei soovinud. Vennaskonna ja selle liikmete vapid aitas kujundada Eesti juhtiv heraldik Priit Herodes, kes võeti ühtlasi tänu sellele ordu auliikmeks. Praktikas on ordu liikmed korraldanud heategevusüritusi, kohtumisi teiste maade ordudega ja käinud isekeskis maailma asju arutamas Püha Miikaeli nimelises juusturestoranis vanalinnas. Mullu mais andis väike ordu oma teeneteristid Eesti luterliku kiriku peapiiskop Andres Põderile ja Eesti Anglokatoliku Kiriku peapiiskop Heigo Ritsbekile.

“Formaalselt ei ole võimalik Eestis tekitada Eesti oma aadliseisust ja siis ma hakkasin otsima piisavalt lihtsat ja ka odavat võimalust tekitada ainuke registreeritud rüütlite organisatsioon, mida Eestis pole mitte iialgi olnud ja siis ma leidsin üsna väikse rüütliordu, mis on ametlikult registreeritud Ukrainas,“ rääkis Vassiljev. Et enda sõnul edendada aadelkonda ja rüütellikust Eestis, tõi riigikogu liige kaks aastat tagasi maale suhteliselt vähe tuntud ja Ukrainast alguse saanud Püha Peaingel Miikaeli Rüütliordu. Tänu sellele pälvis ta ordeni Ukraina patriarhilt, millega kaasneb Vassiljevi sõnul ka krahvi tiitel ordusiseseks kasutamiseks.

Põhikirja järgi on ühingu peaeesmärk rüütelliku vaimu taastamine Eestis, mis seisneb rahvuslike väärtuste ja kristliku moraali arendamises ning rahvusliku rüütelliku vaimueliidi taastamises, sealhulgas uute aadlisuguvõsade loomises.

Vassiljevi sõnul on ta pärit vene aadlisuguvõsast ja tema esiisad said aadliseisuse aastal 1835 Vene tsaari Nikolai I käest. “Olemegi alati teeninud. Kunagi Vene riiki, aga pärast 1917. aastat siis minu isa ja vanaisa ja mina teenime Eesti riiki oma parima äratundmise kohaselt,“ sõnas Vassiljev. Riisalu ütles, et ta loodab ordu vappi vaadates sellele, et tema järeltulijad tunnevad tulevikus uhkust Eestis loodud traditsiooni üle.

Saadet saad vaadata siit.

 

Allikad: BNS, ERR

Foto: ekraanikuva

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt