Kirikuõpetaja Jaan Tammsalu: vabamüürlaseks olemine ei ole taunitav

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. veebruar 2013 kell 20:15 

Mõjukas kirikumees Tallinna praost Jaan Tammsalu tunnistas, et ta on vabamüürlane ning Eesti Evangeelne Luterlik Kirik (EELK) ei näe selles midagi taunitavat, kirjutab Delfi.

 

„EELK seisukoht antud küsimuses on see, et Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku kõik vaimulikud alluvad antud ametivande ja kirikuseadustikus ette nähtud korrale,“ ütles Arho Tuhkru EELK konsistooriumist. Ta rõhutas, et EELK seisukohast on erinevatesse organisatsioonidesse ja vabaühendustesse kuulumine vabatahtlik ja nende vabaühenduste põhikirjadest on alati ülimuslikud Eesti Vabariigi seadused.

 

Vabamüürlus tekitab kristlaste seas erimeelsusi

Möödunud neljapäeval kirjutas Hans H. Luik Eesti Ekspressis, et Tallinna praostkonna traditsiooniliselt tugeva Toomkoguduse juhtimine on ootamatult nihkunud vabamüürlaste kätte. „Toomkiriku 40aastane õpetaja Urmas Viilma, ühtlasi luteri kiriku kantsler, võib ehk olla isegi peapiiskopi kandidaat. Kindlamalt tunneb ennast aga Jaani kiriku pastor Jaan Tammsalu,“ selgitas ta.

Sellest väitest tekkis kirikumeeste seas poleemika ning vastates kolleegi küsimusele, tunnistas EELK Tallinna praostkonna praost Jaan Tammsalu, et on kuulunud aastaid vabamüürlaste ridadesse, kirjutas Meie Kirik. “Jah, kuulun juba aastaid vabamüürlaste ridadesse ja oman 30 kraadi,” ütles Jaan Tammsalu.

 

Kristlik maailm jaguneb suhtumises vabamüürlastesse laias laastus kaheks: on neid konfessioone, mis vabamüürlust taunivad, kuid ka neid, mis peavad kuulumist sellesse müstilisse organisatsiooni täiesti vastuvõetavaks. Üldistades võib öelda, et luterlased suhtuvad vabamüürlusesse üsna soosivalt, kuid katoliiklased ja õigeusklikud peavad vabamüürlust pigem taunitavaks.

Vabamüürlasi on seostatud ka saatana kummardamise, tulnukate ning „uue maailmakorraga“ ehk vandenõuteooriaga ühisest totalitaarsest maailma valitsevast võimuaparaadist.

 

Allikas: Delfi

Foto: Tallinna Jaani kiriku kodulehelt

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt