Leedu, Läti ja Eesti alustasid konsultatsioone tuumajaama üle

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. mai 2013 kell 17:40 

Leedu, Läti ja Eesti alustasid konsultatsioone Leedu kirdeossa Visaginasesse uue tuumaelektrijaama rajamise üle, ent kolme ministri kohtumise osas pole veel kokku lepitud. “Käivad konsultatsioonid ekspertide tasandil – neis osalevad kompaniide esindajad ja ministeeriumide spetsialistid. Ministrite kohtumise kuupäev pole veel paika pandud,” ütles Leedu energeetikaministri nõunik Daiva Rimašauskaitė esmaspäeval BNS-ile.

 

Tema sõnul tingisid konsultatsioone kujunenud olukord ja valitsuse otsus. Leedu valitsus tegi kolmapäeval energeetikaminister Jaroslav Neverovičile ülesandeks viia 1. juuliks läbi konsultatsioonid Visaginase tuumajaama partnerriikide Eesti ja Lätiga ning Jaapani firmaga Hitachi, et leida projekti elluviimiseks kõigile pooltele sobivad tingimused.

Kui partnerid on nõus projektiga ühiselt jätkama, otsustakse 1. oktoobriks ühisfirma loomine. Selleks ajaks lõpetatakse Balti riikide Euroopa Liidu elektrivõrku lõimimise ning võimalike elektriühenduste teostatavusuuring.

Euroopa Komisjoni energeetikavolinik Günther Oettinger ütles läinud reedel, et tuumajaama ehitamise otsus on täielikult Leedu valitsuse teha, kuid Leedu üksi on selle projekti jaoks liiga väike. Oettinger soovitas Leedule ühendada jõud Läti, Eesti ja Poolaga ning luua ühine elektriturg.

Leedu eelmine, konservatiivide juhitud valitsus kavandas Hitachiga 1350-megavatist tuumajaama, millest saaksid energiat kõik kolm Balti riiki. See pidi valmima aastail 2020–2022, kuid oktoobrikuiste parlamendivalimistega koos toimunud mittesiduval referendumil oli 62,7 protsenti leedulastest tuumajaama vastu.

Leedu soostus oma varasema, nõukogudeaegse Ignalina tuumajaama sulgema Euroopa Liitu astudes. Kahest reaktorist viimane võeti käigust 2009. aasta 31. detsembril, suurendades Leedu sõltuvust eeskätt Venemaa energiatarnetest.

 

Allikas: BNS

Pilt: Scientific American

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt