Mart Laar soovitab IRL-il kaaluda koalitsioonist lahkumist

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. juuni 2013 kell 9:08irl

Pikka aega Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimees olnud Mart Laar saatis esmaspäeva õhtul erakonnakaaslastele niinimetatud poliitilise manifesti, milles teeb IRL-ile ettepaneku kaaluda koalitsioonist lahkumist, sest “poliitiline olukord Eestis on ausalt öeldes mage”, vahendab Eesti Päevalehte BNS.

 

Riigikogust lahkuv ning Eesti Panga nõukogu esimehena tööd alustav Laar tõdeb, et on Toompeal töötanud rohkem kui 20 aastat ning näinud seal paremaid kui ka halvemaid aegu. “Palju on muutunud, kuid meie aated on jäänud samaks. Tänane Isamaa ja Res Publica Liit üritab endiselt neid hoida ja edendada. Tean, et see on suur töö, ning soovin kõigile selleks palju jõudu ja jaksu. Selleks aga, et te veenduksite, et oma vaimus edaspidigi teie keskel olen, lisaksin neile tänusõnadele ka mõned poliitilised tähelepanekud,” kirjutas Laar ning lisas kohe, et “poliitiline olukord Eestis on ausalt öeldes mage. Uhkust ei ole selle üle põhjust tunda”.

Laari sõnul pakub Reformierakond kõigile soovijatele seebiooperit, mille lõppu pole paista. “See võib ju naljakas tunduda, kuid on tegelikult kurb. Valitsuserakond pole suutnud mitte ainult muuta end naeruväärsemaks, vaid kahjuks on ebausaldusväärseks tehtud kogu Eesti poliitika. Sisevalimised erakonnas pole küll riiklikud e-valimised, kuid nende usaldusväärsust kahjustavad sisevalimiste vassimised siiski. Nii pole ime, et meilt üha valjemalt küsitakse, mida kuradit te seal koalitsioonis teete ja miks te sinna kuulute,” arutles Laar.

Tema sõnul on Isamaa ja Res Publica Liidul praegu võimalus ummikseis läbi raiuda, koalitsioonist lahkuda ja avada tee uue valitsuskoalitsiooni moodustamiseks. “Omaette küsimus on, kas ebastabiilsuse ja poliitilise kriisi õhutamine on ikka vastutustundlik tegevus. Ei tea ju keegi, kas uus valitsuskoalitsioon oleks parem kui praegune. Mõne trummipõrina saatel võimule pürgiva erakonna eetiline pale või nende arusaamad näiteks kaitsepoliitilistest küsimustest ei luba mul midagi sellist väita. Aga küsimusest, miks me valitsuskoalitsioonis oleme, ei saa paraku enam üle ega ümber,” kirjutas Laar.

Tema sõnul võiks seda arutada kas volikogu, eestseisuse või mõne selleks eraldi kokku kutsutud nõupidamise tasemel. Laari sõnul pole Isamaa ja Res Publica Liit erakond, kus otsuseid on tehtud ainult kitsas ringis ilma erakonnaga nõupidamata.

Samas viitas Laar ka mitmetele poliitilistele ohtudele. “Agaralt valitsuskoalitsiooni kuulumist arutama hakates võime end leida olukorras, kus me järsku enam kuhugi ei kuulu. 2001. aastal polnud Reformierakonnal vaja isegi volikogu kokku kutsuda selleks, et olemasolev koalitsioon lõhkuda ja Keskerakonnaga Tallinnas koalitsiooni asuda. Oma partneritele ehk meile toona lihtsalt valetati. Usun, et meie ei peaks praegu niimoodi käituma,” kirjutas Laar.IRL-i endine juht rõhutab samas, et tema kiri pole üleskutse Isamaa ja Res Publica Liidul kohe valitsuskoalitsioonist välja astuda. “Kui erakond leiab, et arutelu on mõttekas, siis ei tohiks see manduda lehmakauplemiseks ehk oma koalitsioonipartnerile mingite uute taevast sinisemaks ja rohtu rohelisemaks muutvate ettepanekute väljamõtlemiseks. Meie huvi pole siiski mitte mingi kildkonna – olgu see siis parem- või vasakpoolne – edendamine, vaid Eesti riigi ja rahva huvid. Ärgem seda unustagem,” lõpetas Laar.

 

Allikas: BNS

Loe pikemalt: Eesti Päevaleht

Loe ka Jürgen Ligi vastust: ERR

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt