Kollavestide liikumine ehk Prantsuse revolutsioon 2.0?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. veebruar 2019 kell 16:00Viimased 14 nädalavahetust (3 ja pool kuud) ehk alates novembrist 2018 on Prantsusmaa tänavatel aset leidnud seninägematud meeleavaldused, mida teatakse kui Kollavestide (Gilets jaunes) liikumist, sest osalejad kannavad kollaseid helkurveste. Peavoolumeedia ja Wikipedia kohaselt protestivad Kollavestid kütuseaktsiisi tõstmise vastu ning nõuavad rikastele kõrgemate maksude taastamist, miinimumpalga tõstmist ja Prantsusmaa president Emmanuel Macroni tagasiastumist. Tegelikkuses omavad need meeleavaldused palju suuremat tähtsust ning analüütikute sõnul võivad need meeleavaldused levida peagi (suuremas mahus kui seni) üle maailma. Nimelt nõuavad prantslased, et põhiseadusesse viidaks sisse klausel, mis võimaldaks kodanikel algatada riiklikke referendumeid.

 

Prantslased on hakanud mõistma, et valitsus ei tee otsuseid rahva hüvanguks ning võlts demokraatial on aeg ümber saanud. Eelpool nimetatud nõuded või pagulaspoliitika on kõigest pisikene ajend, mille ümber peavoolumeedia Kollavestide liikumist kirjeldab. Kollavestid kannavad sõnumit RIC (referendum initated by the citizens) ehk kodanike algatatud referendum. See on põhi asi, millele protestijad rõhuvad. Täna on näha, et prantslased on üles ärganud faktile, et valitsus ei tööta nende heaks. Ja tänu nädalast nädalasse kestvale võitlusele on aina enamad inimesed hakanud sellest aru saama.

Alates novembrist on igal nädalavahetusel toimunud tohutud meeleavaldused ennekõike Pariisis aga ka teistes Prantsusmaa piirkondades ning ka Valloonias Belgias. Tegemist ei ole vaeste või kodututega, vaid täiesti tavalise kesklassiga, kes protestib valitsuse otsuste vastu. See on liidriteta revolutsioon – noored, keskealised, pensionärid jne – kõik on tänaval ja esindavad ühte väga lihtsat ja konkreetset sõnumit: RIC. Oluline on mõista, et protestijad ei ole otseselt valitsuse idee vastu vaid nad soovivad, et põhiseadusesse viidaks sisse üks konkreetne muudatus – kodanike poolt algatatud referendumid.

Aga valitsus siduvaid rahvaalgatusi ei taha, sest see tähendaks, et nad kaotaksid oma võimu. Kui selline asi juhtuks, siis ilmselt esimene referendum, mis tuleks, oleks Euroopa Liidust lahkumine. Protestijad ei ole Euroopa Liidust enam huvitatud, sest sellega on peale surutud “rahuvalve-operatsioonid“, mis toodavad pagulasi, need samad pagulased on paigutatud nüüd Prantsusmaale ning lisaks ei meeldi protestijatele ka Euroopa Liidu maksupoliitika.

Kui palju inimesi tänavatel protestivad? Videotest on väga raske aru saada, aga erinevatel andmetel on hinnanguliselt mõnikümmend tuhat kuni kolmsada tuhat inimest olnud igal nädalavahetusel Pariisi tänavatel. Täpset protesteerijate arvu kokku on väga raske öelda, sest rahutused toimuvad ka teistes linnades.

Mis siis iga nädalavahetus tänavatel toimub? Inimesed protestivad, politsei ajab vägisi laiali. Rahvas on aru saanud, et valitsus ei tööta nende heaks. Jääb mulje, et inimesi tahetakse teha lausa karjaloomadeks. Robustse jõu ja relvadega surutakse rahvas maha, ja hetkel on raske ette kujutada, kuhu see välja jõuab.

Pariisis toimuv mõjutab kogu maailma. Rahvas on hakanud mõistma, kui oluline sõnum on RIC. Mõelgem, mis potentsiaal sellel on – algatada ise referendumeid. Ja tuletagem meelde millised otsuseid on Eesti Riigikogu võtnud vastu, mis Eesti rahva huvides polnud…

 

Inimesed ei anna alla, aga valitsus ka mitte…

Kolm nädalat tagasi leppisid protestijad Prantsusmaal kokku, et võtavad pankadest oma raha välja ehk n-ö organiseeritud bank run. See on üks tugevamaid hoope, mida üldse süsteemile anda saab. Paraku on hetkel selle kohta leida vähe infot, et mis sellest sai, kuidas mõjus, palju raha välja võeti jne. Ekspertide hinnangul kui kasvõi 10% inimestest võtaksid oma raha pankadest välja, siis oleksid pangad kohe käpuli, kuna pankades (ilma ette teatamata) sellistes kogustes sularaha ei eksisteeri. See mõjutaks tervet Euroopat ja ka Eestit. Me ei tea täpselt, kuidas see lahendati, aga võib olla organiseeriti selleks ajaks pankadesse hästi palju sularaha, et inimesed said oma raha kätte. See aga tekitab omakorda inflatsiooni…

Hetkel tundub, et inimesed ei tagane ja valitsus ka ei tagane. 14 nädalavahetust kestnud rahutustes on hukkunud üle 10 inimese ning on näha, et igal nädalal on tänavatel üha rohkem inimesi. Helikopterite pealt lastakse inimestele gaasi. Masside liikumist suunatakse gaasi ja sõduritega. Rahvast on tänavatel rohkem ning politsei on hakanud üha robustsemate meetoditega rahutusi maha suruma. Vahet ei ole kes sa oled: ema, vanaema, laps, mees, koer… kõik saavad peksa. Gaasiballoone tulistatakse julmalt rahva sekka, autosid pannakse ka põlema. See on nagu Pronksiöö aga 100 korda hullem ja nõnda iga nädalavahetus.

Lisaks on politseil kasutada flashbomb, mis sisaldab 25g TNT-d ja selle ümber on kummikuulid. Kui sellega lähedalt pihta saada, siis see lendab su naha sisse. Halvimal juhul on võimalik sellega tekitada eluohtlikke vigastusi. See plahvatab ja kummikuulid lendavad igas suunas laiali. Kuuldavasti on mitmetel inimestel juba silmad peast lastud selle relvaga. Möödunud nädalavahetusel lasi politsei kummigranaadiga ühel protestijal käe otsast ära. Eraldi on protestitud ka selle vastu, et see pole normaalne, kuidas valitsus nõnda oma rahva vastu tegutseb.

Süsteemi jaoks on väga oluline suruda need rahutused maha ükskõik mis valemiga. Siin ongi tegelikult küsimus, mis see õige tegu oleks. Kui valitsus astuks tagasi, siis läheks lahti ahelreaktsioon, sest luukeresid on peidus kõikides valitsustes ja ministeeriumites. Kas me tahame, et Euroopa Liit koos püsiks või mitte? Kui kaua soovivad inimesed osaleda võltsdemokraatias? See on lõputu kaardimaja, mis ühes Prantsusmaaga ümber kukkuma hakkaks. Vähemasti prantslased on aru saanud, et valitsus ei tööta nende heaks ning seda mõistmist enam inimeste peast ära ei kustuta.

 

Allikad ja lisalugemist: erinevad Youtube´i kanalid, RIC, RIC FacebookWikipedia (Kollavestide liikumine on levinud üle 20 riiki), Patreon (Politseiriigi loomine ja Macroni sanktsioonid), The Guardian (Lühike ülevaade meeleavalduste 13ndast nädalast), The Guardian 2 (Kollavestide juhtfiguur saab silmast vigastada)

Fotod: internet

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 

PS. Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt