Seitse ühiskonnategelast: kõik erakonnad tuleks sundlõpetada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. oktoober 2013 kell 9:00Ülo Vooglaid, Heinz Valk, Tiina Mägi, Jaan Männik, Hardo Aasmäe, Toomas Kümmel ja Artur Talvik allkirjastasid päev enne KOV valimisi ühisavalduse, milles kutsuvad üles kehtestama poliitikas uued reeglid, mida nad nimetavad demokraatliku poliitilise süsteemi taaskäivitamiseks. Ühisavalduses kritiseeritakse teravalt Eesti ühiskondlikke olusid ning märgitakse, et rahulolematus on haaranud kõiki ühiskonnakihte.

 

“Eesti on sattunud erakondade pantvangi. Me läheneme seetõttu vääramatult punktini, kus peame kõik erakonnad sundlõpetama, et alustada ja jätkata nende tegevust uuelt puhtalt lehelt, uute ausate reeglitega. See oleks demokraatliku poliitilise süsteemi restart,“ seisab avalduses.

Ühisavalduse koostajad näevad selleks kolme võimalust, milleks on üldrahvalik referendum, riigipea algatus või erakondade vaimne enesepuhastus.

“Uute ausate reeglite hulka ei kuuluks erakondade helde riiklik rahastamine. Nad peavad hakkama saama liikmemaksude ja piiratud annetustega. See vabastaks erakondade lihtliikmed organisatsioonilistest kammitsatest ja annaks neile teiste kodanikega võrdse võimaluse oma vaba tahte teostamiseks,“ seisab avalduses.

Riigi valitsejatel on pöördujate hinnangul lõppenud ideed ja kavad, kuidas Eesti ühiskonda edasi viia. “Poliitika on sumbunud erakondadevahelisse lehmakauplemisse. Omavahelise ringkäendusega on erakonnad seadnud end kõrgemale ühiskonnast ja seadustest, tagades endale kuritarvituste puhul puutumatuse.“

Allakirjutanud tõdevad, et nendel põhjustel ei ole ligi pooled valijatest nõus andma oma häält mitte ühegi erakonna toetuseks.

 

Pöördumine täiskujul:

 

Head kaasmaalased!

Eesti on sattunud erakondade pantvangi. Me läheneme seetõttu vääramatult punktini, kus peame kõik erakonnad sundlõpetama, et alustada ja jätkata nende tegevust uuelt puhtalt lehelt, uute ausate reeglitega. See oleks demokraatliku poliitilise süsteemi restart. Selleks muutuseks on kolm võimalust. Üldrahvalik referendum. Riigipea algatus. Erakondade vaimne enesepuhastus. Uute ausate reeglite hulka ei kuuluks erakondade helde riiklik rahastamine. Nad peavad hakkama saama liikmemaksude ja piiratud annetustega. See vabastaks erakondade lihtliikmed organisatsioonilistest kammitsatest ja annaks neile teiste kodanikega võrdse võimaluse oma vaba tahte teostamiseks.

Ühiskondlikke olusid Eestis iseloomustab stagnatsioon, näilisus ja võimulolijate eneseimetlus. Lokkab olupoliitilisus. Valitsus on rahva hüljanud ning andnud ta rahvusvaheliste ja kodumaiste monopolide meelevalda, mis on kaasa toonud ühe suurima hinnatõusu euroliidus ja süvendanud sotsiaalset kihistumist. Rahulolematus on haaranud kõiki ühiskonnakihte: haritlasi, noorsugu, ettevõtjaid, maarahvast jt. Samas näeme, et erakonnad ei ole asunud enesepiiramise ja eetiliste muutuste teele. Erakondade omavaheline ringkäendus jätkub sama hoogsalt. Nad eiravad kohustust teenida rahvast ning käsitlevad kodanikke oma kuulekate alamatena ja ennast seisuslike äravalitutena.

Riigi valitsejatel on lõppenud ideed ja kavad, kuidas Eesti ühiskonda edasi viia. Poliitika on sumbunud erakondadevahelisse lehmakauplemisse. Omavahelise ringkäendusega on erakonnad seadnud end kõrgemale ühiskonnast ja seadustest, tagades endale kuritarvituste puhul puutumatuse.

Nendel põhjustel ei ole ligi pooled valijatest nõus andma oma häält mitte ühegi erakonna toetuseks. See on demokraatia kriis. Demokraatia vajab kodanikkonna otsustavat abi. Seekord tuleb vältida Harta 12 saatust, mis meilt ilusate lubaduste abil lihtsalt kaaperdati. Kujunenud olukorras kutsume inimesi kõikjal üle Eesti osalema kohalike omavalitsuste valimistel. Samas hoiatame erakondade poolt hääletamise võimalike saatuslike tagajärgede eest, mis ainult süvendaks nende enesekindlust kodanikega manipuleerida, meie arvamust ignoreerida.

Tehkem arukas valik ja muutkem Eesti uueks!

 

Ülo Vooglaid

Heinz Valk

Tiina Mägi

Jaan Männik

Hardo Aasmäe

Toomas Kümmel

Artur Talvik

 

 

Allikad: BNS, ERR, Toomas Kümmel

Foto: yoocanstay.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt