Mart Helme kannapööre – varem nuhkimise vastu sõna võtnud minister ihaleb kontrollühiskonda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. oktoober 2020 kell 15:20



Foto: Karli Saul / Scanpix

Delfi Forte kirjutas 19. oktoobril, et valitsus tõukab Eesti mitme pika sammu võrra kontrollimisühiskonna poole – likvideeritakse isikustamata kõnekaardid ja suhtlusprogrammid lähevad võimu kontrolli alla: “EKRE liikmetest IT-minister Raul Siem ja siseminister Mart Helme on jõudnud kokkuleppele, mis ajast kaotada Eestis ära telefonides suhtlejatele anonüümsust pakkuvad kõnekaardid ning milliseid andmeid hakkab võim koguma interneti suhtlusprogrammides toimuva kohta.” Ometi veel kahe aasta eest tundis Mart Helme muret “kodanike järel toimetatava massilise nuhkimise” pärast ning kahtlustas poliitilisi põhjusi.

 

Väljaande sõnul on ministrite üldiseks eesmärgiks tagada see, et Eestis ei toimuks kohalike ega välismaalaste vahel üle elektrooniliste sidepidamisvahendite mitte ühtegi suhtlusakti ilma, et riigivõim ei teaks, kes täpselt räägivad, mis ajal nad räägivad ja milliseid vahendeid nad suhtlemiseks vahenditega nad seda teevad.

Lisaks keelatakse esmalt mobiilioperaatoritel ja seejärel riigiametnikel ja elutähtsa teenuse osutajatel ära mitmete “riskantsete” riikide tehnika – mobiilisaatjate, mobiiltelefonide, arvutite, ruuterite – kasutamine. Räägitava sisu üle lauskontrolli esialgu plaanides ei paista.

Eesmärgi realiseerimiseks lähevad esmalt muutmisele elektroonilise side seadus ning valitsuse määruse tasemel nõuded sideteenuse osutamisele. Kogu rahva vaba suhtlemise lauskontrolli alla võtmise ettekäändeks on kuritegevuse vastu võitlemine.

Siseministeerium teatas soovist saada krüpteeritud sõnumirakendustesse tagaust juba käesoleva aasta juulis. Seadusemuudatused on seotud Euroopa elektroonilise side seadustikuga, mis Eestil tuleb selle aasta lõpus üle võtta, kirjutas ERR suvel. Muuhulgas on liidu tasandil kokku lepitud, et reguleerima peab ka niisugust suhtlemist, mis ei käi enam harjumuspärase telefonikõne kaudu. Sestap nimetatakse sideteenuseks ka kõikvõimalikud sõnumirakendused, nagu Skype, WhatsApp ja Viber. Muudatuse mõte on, et neile kehtiks sarnased andmekaitsereeglid, nagu telefonioperaatorile.

Siseministeerium loodab seadusemuudatusega lahendada korrakaitseorganite mure. Ministeeriumi asekantsler Veiko Kommusaar ütles, et korrakaitsjad võiks saada rakendustelt samasuguseid andmeid, nagu täna saadakse telefonifirmadelt.

Delfi Fortes seisab, et muudatus planeeritud jõustuma 2022. aasta juulikuuks.

 

Millised võiksid olla Mart Helme meelemuutuse põhjused?

Soov nii ulatuslikuks jälgimiseks paneb kulmu kergitama seda enam, et varasemalt on Mart Helme tundnud muret just liigse jälgimise pärast.

2018. aastal esitas ta Riigikogus justiitsminister Urmas Reinsalule arupärimise kodanike järele nuhkimise kohta, kus ütles näiteks: “Eestis toimub väga massiivne kodanike järel toimetatav, no ütleme eesti keeles, nuhkimine. Kuna numbrid on tähelepanuväärsed – nimelt on Telia Eesti võrgust pealt kuulatud 4596 kõnet, mis on kümme korda rohkem kui näiteks Rootsis või Taanis samal ajavahemikul –, siis tekitab see küsimusi, kas Eestis ollakse paranoilised seoses terroriohuga või sooviga võimalikku muud kuritegevust ennetada, või nuhitakse kodanike järel ka muudel põhjustel, sh poliitilistel põhjustel.”

Lisaks väitis ta 2015. aastal intervjuus Telegramile: “Mina ei taha uut maailmakorda, sest see on uus totalitarism, mis tugineb totaalselt komputeriseeritud maailmale, kus kellelgi on täielik ülevaade erandlikult iga inimese tegevustest, harjumustest, käikudest, suhetest jne.

Samas intervjuus nõustus ta ka, et Eesti valitsus on nukuvalitsus, mis saab käske mujalt. Kas mehe meelemuutuse põhjuseks võib olla see, et nüüd on ta ise osa sellest nukuvalitsusest?
PS. 2015. aastal aset leidnud usutluses Telegramile sõnas Helme veel, et “kahe aasta pärast tulevad USA-s uued valimised ja me saame näha uut presidenti, kes on samamoodi korporatsioonide käpiknukk ja mitte midagi ei muutu.” 2017. aastal valiti USA-s presidendiks Donald Trump, kes on Helme suur soosik…

 

Allikad: Delfi Forte, ERRTelegram, Märt Põder FB, Riigikogu stenogramm

Loe ka: Siseministeeriumi võimatu missioon: nõuda ligipääsu telefonides krüpteeritud vestluste andmetele (EPL)

Foto: Karli Saul / Scanpix

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt