Suur Vend jälgib: Seattle’i võimas jälgimisvõrgustik

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. november 2013 kell 17:48



Seattle’i kesklinna on hakanud ilmuma kummalised valged kastid, mis kasutavad wifi võrke, et salvestada inimese 1000 viimast asukohta, kasutades tema telefoni MAC-aadressi. USA sisejulgeolekuministeerium (DHS) rahastas seda võrgustikku 2,7 miljoni dollariga ning keeldub tegelemast süsteemi, mis suudab jäädavalt jälgida kogu linna elanikkonna asukohti ja liikumist, turvalisusega seotud probleemidega.

 

The Strangeris kirjeldatakse, kuidas need karbid, mis on kinnitatud postide külge, suudavad jälitada telefone, isegi kui need ei ole ühendatud süsteemi wifi võrgustikuga. Aruba ehk firma, mis varustas Seattle’i politseijaoskonda nende seadmetega, kiitleb, kuidas need kastid suudavad jälgida “allumatuid“ või “mitte liitunud“ seadmeid, ehk inimeste telefone isegi siis, kui selle omanik on keeldunud laskmast süsteemil pääseda ligi seadme wifi-komponendile.

Aruba tarkvaratoote kasutusjuhendis seisab: “Traadita võrgustikul on rikkalikult informatsiooni liitunud ja mitteliitunud seadmete kohta.“ Selle hulgas on “asukoha tuvastamise mootor, mis arvutab vaikimisi liitunud ja mitteliitunud seadmete asukoha iga 30 sekundi tagant. Iga MAC-aadressi kohta on hoiustatud viimased 1000 asukohta.“ Seal on ka toodud välja, et võrgustik suudab hoiustada IP-aadresse, seadmetüüpe, mis rakendusi seade kasutab, hetkelist asukohta ning eelnevaid asukohti. Portaalile Infowars lekitatud dokumentidest selgus, et võrgustikuga on otseselt seotud ka Seattle’i teine ametkond Department of Transportation Intelligent Transportation Systems Network, mis nende kodulehe andmetel kontrollib mitmeid järelvalvega seotud asju nagu sõidukite numbrimärkide lugejad ning linna turvakaameraid.

Detektiiv Moss Seattle’i politseijaoskonnast kommenteeris, et võrgustikku ei kasutata “seire eesmärkidel… ilma linna nõukogu heaks kiitmise ja kohtu loata.“ Siinkohal tasub tähele panna, et mees ei öelnud, et seda süsteemi ei saaks kasutada järelvalve funktsioonides, vaid et seda ei kasutata enne, kui õiged inimesed pole luba andnud.

Selle võrgustiku õigustuseks on, et see võimaldab politseil, tuletõrjujatel ja teistel kiirreageerimisüksustel hädaolukorra puhul suhelda ja jälgida otsepilti kriisisituatsioonis.

Seattle’i nõukogu liige Bruce Harrell õigustas võrgustiku kasutamist jälgimistegevuseks viitega Bostoni pommitamisele: “Kuigi ma mõistan, et paljud inimesed on mures selle üle, et valitsusel on ligipääs sellisele informatsioonile, siis kui meil on suured avalikud kogunemised, nagu olukord Bostonis, ja midagi halba juhtub, siis esimene asi, mida me tahame teada, on kuidas me kasutame tehnoloogiat, et seda informatsiooni püüda.“

Brendan Kiley the Strangerist ütles selle peale: “Isegi kui me eeldame, et võrgustik on paigaldatud heade inimeste poolt headel põhjustel, ei ole meil põhjust uskuda, et inimesed, kes seda kontrollivad, kasutavad seda tulevikus avalikkuse hüveks. Me peame pidama tõsise avaliku vestluse ning kehtestama mõned väga kindlad reeglid selle kohta, kuidas uusi jälgimistehnoloogiaid peaks ja ei peaks kasutama – koos väga reaalsete karistustega nende reeglite rikkumiste eest.“

Jamela Debelak Ameerika Tsiviilõiguste Ühendusest (American Civil Liberties Union) teatas: “Me usume, et inimestel peaks olema vabadus liikuda, ilma et valitsus jälgiks nende liikumist, kui just ei ole päriselt põhjust uskuda, et nad on seotud mõne kriminaalse tegevusega.“

Hiljuti teatati, et mitmed USA linnad (sealhulgas Las Vegas) on hakanud kasutama Intellistreets tänavavalgusteid, mis on suutelised inimeste vestluseid salvestama. Teine audiot salvestav seade, mida linnades kasutusele võetakse, on ShotSpotteri mikrofonid, mida väidetavalt kasutatakse, et analüüsida relvalaskude asukohti, aga mida avastati salvestamas kahtlustamatute linnakodanike vestluseid.

Kuigi pidevalt õigustatakse inimeste privaatsuse rikkumist terrorismiga võitlemisega, siis tuleb meeles pidada, et terrorism tapab vähem ameeriklasi kui näiteks retseptiravimid, relvadega väikelapsed või isegi mesilaste nõelamised. See aga näitab koos jätkuvate paljastustega NSA tegevuse kohta, et föderaalvalitsuse jätkuv jälgimissüsteemi loomine on suunatud tavaliste ameeriklaste ja mitte välismaise Al Qaeda pihta.

 

 

Allikad: Infowars, Infowars 2, Kiro TV, The Stranger, Daily Mail, Aruba Networks,

Foto: Malcolm Smith

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt