USA luureülem hurjutas meediat jälgimisprogrammide avalikustamise eest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. juuni 2013 kell 10:08 

Riikliku luureteenistuse juht James Clapper hurjutas eile meediat vastutustundetu avalikustamise eest seoses jälgimis- ja infokogumisprogrammidega, mis tema sõnul on hädavajalikud ja asendamatud tööriistad võitluses terrorismiga, vahendas BNS.

 

“Viimasel nädalal oleme me näinud täiesti vastutustundetut käitumist, kui avalikustati luurekogukonna vahendid ameeriklaste julgeoleku tagamisel,” tõdes Clapper.

Luurejuhi hinnangul kiirustas meedia skandaali üles puhuma ning kajastatud pilt jäi seetõttu erapoolikuks ja ühekülgseks. Clapper meenutas, et kõiki rakendatavaid meetmeid kontrollivad valitsus ja rahvaesindajad ehk mingitest kodanikuõiguste rikkumistest või ebaseaduslikust tegevusest ei saa juttugi olla. “Kõik rakendatavad meetmed on seadusega kooskõlas ja USA kongress on need heaks kiitnud,” rõhutas Clapper.

Clapper on juba varem süüdistanud, et nii Guardiani kui ka Washington Posti lugudes oli rohkesti vigu. Kui kolmapäeval kirjutas Guardian, et USA-s kuulatakse salaja pealt miljoneid telefonikõnesid, siis neljapäeval kirjutas Washington Post, et USA eriteenistused käivitasid 2007. aastal ülisalajase programmi PRISM, mis tagab neile ligipääsu üheksa suure IT-firma serverite andmetele. Kindlalt on lehe väitel agente oma serveritesse lubanud Apple, Facebook, Google ja Microsoft ja tõenäoliselt ka Yahoo, AOL, Paltalk, Skype ja Youtube.

Nii Apple, Googel kui Facebook on seda eitanud. Apple väidab, et ei ole kunagi programmist kuulnud. Valge Maja on kommentaariks ajalehele öelnud, et ei luba USA kodanike või teiste riigis elavate inimeste järele spioneerida.

Ühendriikide president Barack Obama kaitses reedel USA luureteenistuste äsja avalikuks tulnud jälgimis- ja infokogumisprogramme kinnitades, et need on seaduslikud ja mingisuguseid kuritarvitamisi ei esine. “Keegi ei kuula teie telefonikõnesid pealt. Nendes programmides pole selles üldse küsimus. Jälgitakse vaid numbreid ja telefonikõnede kestust. See ei ole suunatud USA kodanike ega Ühendriikides elavate inimeste vastu,” rõhutas Obama.

Presidendi sõnul on valitsuse nõndanimetatud PRISM-programm suunatud välismaiste terroristide vastu. Obama kritiseeris samas seda, et salajasi luureandmeid on lekitatud avalikkusesse. “Ei ole võimalik ühendada sajaprotsendilist turvalisust, sajaprotsendilist privaatsuskaitset ja nullprotsendilist ebamugavust. Meil ühiskonnana tuleb teha valikuid,” lisas president.

 

Allikad: BNS, Reuters

Foto: www.newswhip.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt