EL võtab USA luureskandaaliga seoses ette suurpuhastuse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. juuli 2013 kell 17:08 

Euroopa Liit viib oma hoonetes üle kogu maailma läbi ulatusliku puhastusoperatsioni seoses väidetega, et USA riiklik julgeolekuamet (NSA) kuulas pealt tema ametiruume ja saatkonnahooneid Brüsselis ja Washingtonis, ütles Euroopa Komisjoni kõneisik esmaspäeval, vahendab BNS.

 

“(Euroopa Komisjoni president José Manuel) Barroso andis pädevatele komisjoni teenistustele ülesande viia läbi üleüldine ühekordne julgeolekupuhastus ja kontroll,” ütles pressiesindaja Pia Ahrenkilde Hansen. Ta lisas, et kõiki EL-i ametiruume kontrollitakse pealtkuulamisseadmete leidmiseks regulaarselt.

Pressiesindaja sõnul nõuab Saksa ajakirjas Der Spiegel avaldatud raport EL-i institutsioonide järele nuhkimisest asjasse täieliku selguse toomist. Spiegel toetus NSA endise töötaja Edward Snowden lekitatud andmetele. “Selgus ja läbipaistvus on see, mida me ootame oma partneritelt ja liitlastelt ja see on see, mida me ootame USA-lt.”

Komisjoni pressiesindaja Michael Mann juhtis tähelepanu asjaolule, et süüdistuses väidetud nuhkimine leidis aset 2010. aastal, kuid EL-i New Yorgi ja Washingtoni esindus on pärast seda teise kohta kolinud. Väited puudutavad ilmselt “ajaloolist olukorda”, ütles ta ja lisas, et praeguseks on mõlemasse hoonesse paigaldatud “täiesti uus turvasüsteem”. “Me teeme alati uutesse ruumidesse kolides julgeolekuinspektsiooni ja jälgime edaspidi kogu aeg julgeolekuolukorda,” lisas Mann.

Briti ajaleht Guardian kirjutas samuti Snowdeni dokumentidele tuginedes, et USA luure 38 “sihtmärgi” seas olid ka Prantsusmaa, Itaalia ja Kreeka suursaatkond Washingtonis.

Hollande: ei mingeid kõnelusi USA-ga enne nuhkimise lõppu

Prantsuse president François Hollande ütles esmaspäeval, et Euroopa Liit ei pea USA-ga mitte mingeid vabakaubanduskõnelusi, enne kui saab kindel olla, et tema institutsioonide järel nuhkimine on lõppenud.

“Ei saa olla mingeid läbirääkimisi ega suhtlust üheski valdkonnas, kuni me ei ole saanud niisugust garantiid Prantsusmaale, aga ka kogu Euroopa Liidule, kõigile USA partneritele,” ütles Hollande USA ja EL-i kavandatavatele vabakaubanduskõnelustele viidates.

Euroopa Liit, Saksamaa ja Prantsusmaa on tõsiselt ärritunud Saksa ajakirjas Der Spiegel avaldatust, et Ühendriikide riikliku julgeolekuameti (NSA) interneti jälgimisprogrammi PRISM üks sihtmärke oli Euroopa Liit, kelle ametiruume ja saatkonnahooneid Brüsselis ja Washingtonis pealt kuulati.

Spiegel tugineb enda sõnul salajastele dokumentidele, millele lehel oli võimalik USA jälgimisprogrammide paljastaja Edward Snowdeni kaudu osaliselt ligi pääseda.

Euroopa Liit ja USA alustasid vähem kui kahe nädala eest ametlikke läbirääkimisi maailma suurima vabakaubanduspiirkonna loomise üle. Kõneluste peatamise ettepaneku tegi pühapäeval Euroopa Parlamendi asespiiker Isabelle Durant.

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: USA Today, Reuters

Foto: ec.europa.eu

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt