Spiegel: NSA luuras EL-i järele Washingtonis, ÜRO-s ja Brüsselis

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. juuni 2013 kell 11:25 

Saksa ajakiri Der Spiegel kirjutab, et USA riikliku julgeolekuameti (NSA) interneti jälgimisprogrammi PRISM üks sihtmärke oli Euroopa Liit, vahendas BNS.

 

Ühendriikide riikliku julgeolekuameti (NSA) interneti jälgimisprogrammi PRISM üks sihtmärke oli Euroopa Liit, kelle ametiruumidesse Brüsselis ja Washingtonis paigaldasid USA julgeolekutöötajad pealtkuulamisseadmeid, kirjutab Saksa ajakiri Der Spiegel täna ilmunud numbris.

Spiegel tugineb enda väitel salajastele dokumentidele, millele lehel oli võimalik jälgimisprogrammide paljastaja Edward Snowdeni kaudu osaliselt ligi pääseda.

2010. aasta septembrist pärinev dokument, mis kannab tähistust “rangelt salajane”, kirjeldab NSA tegevust Washingtonis asuva EL-i diplomaatilise esinduse jälgimisel, kirjutab ajakiri. Lehe väitel oli hoonesse paigaldatud “lutikaid” ning NSA oli tunginud diplomaatilise missiooni kasutuses olnud arvutivõrku ja omas juurdepääsu e-kirjadele ning ametialaseks kasutamiseks mõeldud dokumentidele.

Spiegeli väitel sai analoogilise kohtlemise osaliseks ka EL-i esindus ÜRO-s. Ajakiri lisas, et Snowdeni lekitatud dokumentides nimetati EL-i esindusi otsesõnu “sihtmärkideks”.

NSA nuhkis EL-i järele ka Brüsselis, edastab Spiegel viitega “üle viie aasta tagasi” juhtunud vahejuhtumile, mil EL-i julgeolekueksperdid avastasid nn Justus Lipsiuse hoones, kus tegutseb EL-i Nõukogu, interneti- ja telefonisuhtluse pealtkuulamiseks mõeldud seadmed.

Euroopa Liit tõi avalikustas 2003. aastal, et mõnede liikmesriikide, teiste seas Saksamaa, Suurbritannia ja Prantsusmaa, ametiruumidest leiti pealtkuulamisseadmeid.

Hetkel ei ole selge, kas Spiegel viitab sellele konkreetsele juhtumile.

Euroopa Parlamendi esimees Martin Schulz ütles Spiegeli kodulehel avaldatud kommentaaris, et ajakirja väidete kinnitamiseks on vaja rohkem informatsiooni ja lisas, et väidete tõeks osutumise korral oleks tegemist “tohutu skandaaliga”. “EL-i ja USA suhted pingestuksid märkimisväärselt,” lisas ta.

Luksemburgi välisministri Jean Asselborni sõnul on USA luureasutuste tegevus kontrolli alt väljunud. “Ühendriigid peaksid oma liitlaste järele nuhkimise asemel jälgima hoopis oma luureasutuste tegevust,” sõnas ta.

Snowden lekitas ajakirjandusele, et Ühendriikides kuulatakse salaja pealt miljoneid telefonikõnesid ning sealsed eriteenistused käivitasid 2007. aastal ülisalajase programmi PRISM, mis tagab neile juurdepääsu üheksa suure IT-firma serverite andmetele. Mais pages ta USA-st Hongkongi, ent möödunud pühapäeval lendas sealt Moskvasse ja viibib arvatavalt Šeremetjevo lennujaama transiiditsoonis.

 

Allikad: BNS, Spiegel Online International, ERR, Delfi

Foto: www.policymic.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt