ÕPETUS! Kuidas kaitsta oma andmeid uuringutegijate ja teiste uudishimulike eest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

16. august 2023 kell 10:35Foto: rahvastikuregister.ee ekraanikuva

Seoses lastetute naiste uuringu skandaaliga ehk 24 000 naise isikuandmete loata kasutamisega on üles kerkinud mitu olulist, kõiki eestlasi puudutavat, küsimust. Kui lihtne on rahvastikuregistrist tegelikult kätte saada meie isikuandmeid? Kui suure ja kui ammuse probleemiga on tegu? Eilses “Vikerhommikus” vastas neile küsimustele Eesti Andmekaitse Liidu juhatuse liige Marit Saaretalu, märkides, et iga inimene on oma andmete omanik. 

 

Ta tõi välja näiteks, et GDPR-i (Euroopa Liidu andmekaitse üldmääruse) järgi ei tohiks rahvastikuregistris inimeste andmed olla üldse vaikimisi kättesaadavad, seega on tegu rikkumisega.

Saaretalu sõnal ei ole suurem osa inimesi isegi teadlikud, et nende endi ja nende laste andmeid rahvastikuregistrist jagatakse.

Saates juhiti tähelepanu ka sellele, et eraettevõtetel on võimalik Siseministeeriumilt andmeid lausa osta.

 

Kuidas siis end andmete jagamise ja müümise eest kaitsta?

Praeguse seisuga peab iga inimene ise tegema “linnukese”, et keegi tema andmetele ligi ei saaks, kuigi GDPR-i kohaselt peaks rakendama vaikimisi andmekaitset ehk siis inimene peaks hoopis siis tegema “linnukese”, kui on nõus oma andmeid jagama.

Kui soovid, et sinu andmed oleksid kaitstud, siis:

  • logi sisse rahvastikuregistri lehele, https://www.rahvastikuregister.ee/;
  • vali vasakpoolsest menüüst “Minu andmed”;
  • selle alt vali “Andmetele juurdepääsu piiramine”;
  • vajuta lehe keskel nuppu “Vaatan kehtivaid piiranguid”;
  • seejärel näed, et sinu andmeid on võimalik jagada “Uuringuteks” ja “Reklaamiks”;
  • mõlema all vajuta kõigepealt nuppu “Muudan piiranguid”, seejärel sisesta kuupäev või märgi linnuke kastikesse “Tähtajatu” ja siis vajuta nuppu “Kinnitan”.

Soovitame “Minu andmed” menüüst kiigata ka rubriiki “Andmejälgija” (ja vajutada nuppu “Vaatan andmeid”) – seal on teil võimalus vaadata, kes ja millal on teie rahvastikuregistri andmeid kasutanud.

 

Head andmete kaitsmist!

Loe ka: “Isikuandmetele ligipääsu saab rahvastikuregistris piirata vaid erafirmadele” (ERR)

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt