ÜRO: Süüria keemiarünnaku kohta on veenvaid tõendeid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

17. september 2013 kell 9:24ÜRO inspektorite hinnangul on olemas “selged ja veenvad tõendid” keemiarelvade kasutamise kohta augustis Süürias, kuid nende raport ei pannud oodatult kellelegi süüd sadade inimeste elu nõudnud rünnaku eest. Kuid julgeolekunõukogu alaliste liikmete USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia arvates näitas raport selgelt Süüria režiimi süüd, vahendab BNS.

 

Inspektorite raporti kohaselt “annavad kogutud keskkonna-, keemilised ja meditsiinilised analüüsid selgeid ja veenvaid tõendeid selle kohta, et 21. augustil kasutati Damaskuse Ghouta piirkonnas närvigaasi sariini sisaldanud pind-pind tüüpi rakette”. “Tõendusmaterjali analüüsimise järeldus on, et Süüria konfliktis kasutati tsiviilelanikkonna, teiste seas laste vastu suhteliselt suures ulatuses keemiarelva,” märgitakse inspektorite raporti esimesel leheküljel.

ÜRO keemiarelvainspektorid esitasid pühapäeval raporti ÜRO peasekretärile Ban Ki-moonile, kes tutvustas seda esmaspäeval ÜRO Julgeolekunõukogule.

 

USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia arvates näitas raport selgelt Süüria režiimi süüd

“Inspektorite raportis leiduvad tõendid närvigaasi sariini sisaldanud pind-pind rakettide kasutamisest kinnitavad, et rünnaku pani toime Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiim, sest üksnes selle vägede relvastuses on niisugused rakette,” ütles Valge Maja pressiesindaja Jay Carney.

Prantsuse välisminister Laurent Fabius ütles raadiojaamale RTL: “Kui te loete ÜRO inspektorite järeldusi tähelepanelikult ja võtate arvesse kasutatud mürkgaasi kogust, gaasi kandnud rakettide olemust ja trajektoori, ning teisi asjaolusid, ei jää mingit kahtlust, et selle pani toime Süüria režiim.”

Süüria lähim liitlane Venemaa nimetas inspektorite hinnangut “äärmiselt häirivaks”, kuid lisas, et liiga vara on järeldusi teha. Damaskuse seisukoht, et keemiarünnaku korraldasid ülestõusnud, “ei saa niisama lihtsalt kõrvale heita”, ütles Vene suursaadik ÜRO Vitali Tšurkin.

ÜRO raport on uudisteagentuuride andmetel esimene sõltumatu kinnitus, et Süüria kodusõjas kasutati keemiarelva, kuid ekspertide piiratud mandaat ei lubanud neil tuvastada, kes 21. augusti rünnaku korraldas.

ÜRO peasekretär Ban Ki-moon nimetas Julgeolekunõukogus aruannet tutvustades keemiarelva kasutamist Süürias “sõjaroimaks”, rääkisid diplomaadid. “Tulemused on ülekaalukad ja vaieldamatud. Faktid räägivad iseenda eest,” rääkis Ban. Tegu on “kõige olulisema kinnitusega keemiarelva kasutamisest tsivilistide vastu alates Saddam Husseini” 1988. aasta rünnakust Iraanile ja “kõige rängema massihävitusrelva kasutamisega 21. sajandil”.

Ehkki USA ja Venemaa leppisid laupäeval Genfis kokku Süüria keemiarelva rahvusvahelisele kontrollile allutamises ja hävitamises, on ÜRO Julgeolekunõukogu ülestõusnuid toetavate lääneriikide ning Assadi poolel oleva Venemaa ja Hiina vastuseisu tõttu blokeeritud.

 

 

Allikad: BNS, CNN

Loe lisaks: New York Times

Foto: timesofisrael.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt