Bloomberg: Šveitsis on kulla import Venemaalt alates 2020. aasta aprillist kasvanud

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. september 2022 kell 13:46



Foto: Pixabay / Stevebidmead

24. veebruaril algas Venemaa-Ukraina proksisõda. Kohe kehtestas Lääs ulatuslikud sanktsioonid, mille eesmärk oli blokeerida Venemaa juurdepääs oma sissetulekuallikatele. Kuid nafta- ja gaasimüügist on Venemaa kassasse voolanud jätkuvalt suuri summasid. Isegi kui naftatarned Euroopasse peaksid lähikuudel suures osas kokku kuivama (sanktsioone karmistatakse), müüb Venemaa tõenäoliselt üha rohkem naftat Aasiasse. Ja kui rääkida kullast, siis vaatamata sanktsioonidele on Euroopale siiani Venemaa kuld olnud kättesaadav, nagu selgub Bloombergi värskest artiklist.

 

Šveitsi Venemaa kulla import on tõusnud enam kui kahe aasta kõrgeimale tasemele, mis on märk sellest, et riigist pärit vanu väärismetallikange võidakse müümise hõlbustamiseks ümber sulatada. Šveitsi riikliku tolliameti andmetel importis rafineerimiskeskus augustis umbes 5,7 tonni – väärtuses 324 miljonit dollarit – Venemaa metalli. See on suurim kogus alates 2020. aasta aprillist.

 

Raha ei haise

Saadetis oli Ühendkuningriigist saabunud Vene metall, teatas tolliamet teisipäevases avalduses. Šveitsi tolliandmed näitavad aga pigem kohta, kus väärismetall viimati rafineeriti, mitte seda, kust see viimati tarniti.

Venemaa kuld on muutunud tabuks pärast seda, kui algas Ukraina sõda. USA, EL ja Šveits on kehtestanud sanktsioonid uuele Vene kullale, kuid enne 4. augustit riigist eksporditud kangide impordikeeld ei kehti, teatas tolliamet teisipäeval.

Mõned investorid, kellel on vanad Vene kullakangid, võivad soovida need Šveitsi rafineerimistehastes ümber sulatada, et neid oleks lihtsam müüa. Kuigi riigi enne sõda vermitud väärismetallikangidega saab endiselt kaubelda enamikus suuremates keskustes, sealhulgas Londonis ja Zürichis, on sellised kullakangid häbimärgistatud. Venemaa – maailma suuruselt teine kullakaevandaja maailmas – oli varem üks suuremaid uute väärismetallikangide tarnija Ühendkuningriigi turule.

Hiina impordib endiselt Venemaa kulda, kuigi kogused on suhteliselt väikesed. Riik ostis augustis Venemaalt 0,3 tonni väärismetalli, mis on väike osa Hiina igakuisest 182-tonnisest koguimpordist.

 

Allikas: bloomberg.com

Tõlkis ja toimetas Hando Tõnumaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt