EL upub kasututesse vaktsiinidoosidesse, Pfizer tahab tasu vaktsiini eest, mida kunagi ei toodeta

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. märts 2023 kell 19:09



Foto: Pixabay / torstensimon

Mitte ainult Eesti koroonaterroristid ei pingutanud radikaalselt üle: ELi patoloogiline kulutamine Covidi vaktsiinide ühishankele annab nüüd tunda. Liikmesriigid kurdavad vaktsiiniannuste tohutu ülejäägi üle, kuid Pfizeri vaktsiini edasised tarned on lepinguga kindlaks määratud. USA farmaatsiahiiglane on nüüd halastavalt pakkunud väljastatavate annuste 40-protsendilist vähendamist. Samas tahab ta, et talle makstaks ka kauba eest, mida kunagi ei toodeta.

 

Financial Timesi raporti kohaselt on Pfizer pakkunud EL-ile lepingumuudatust, mis vähendaks tarnitavate vaktsiinidooside arvu 40 protsenti ja viivitaks tarneid. Seda müüb farmaatsiahiiglane järeleandmisena pärast seda, kui EL-i riigid olid kurtnud asjatute vaktsiinidooside massi üle: nagu teada, vaevalt et kedagi koroonavastane vaktsineerimine rohkem huvitab, sest need pole ei tõhusad ega ohutud. Nn „pandeemia“ on nagunii ammu möödas. Tagajärg: kallilt ostetud vaktsiin tuleb hävitada.

 

Pfizer tahab raha, nagu esialgses lepingus ette nähtud

Tõeline skandaal seisneb aga selles, et Pfizer – kes on kaotamas tulusat sissetulekuallikat Covid-19 vastaste eksperimentaalsete geeniteraapiaravimite kiiresti langeva nõudluse tõttu – ei taha makseid kärpida: Financial Timesi andmetel nõuab ettevõte nüüd lepinguliste tellimustega tasumist ka viaalide eest, mida kunagi ei toodeta. Nagu sageli juhtub, ei ole täpsed andmed teada, kuna lepingut ei avaldata.

Vastuoluline EL-i tervishoiuvolinik Stella Kyriakides leiab, et menetlusega on kõik korras. „Koos töötades oleme saavutanud annuste märkimisväärse vähendamise, pikendanud lepingut tunduvalt kauemaks kui 2023. aastaks ja oleme varustusvalmis, kui vaja on rohkem doose,” ütles ta. „Kui tahame vaktsiinitarneid muuta, on vaja tehingut.“

 

Osa EL-i riike ei taha enam lollidemaal elada

Vahepeal saabus vastulöök Poolast, Bulgaariast, Ungarist ja Leedust. Vastutavad tervishoiuministrid kutsusid üles läbi rääkima paremate lepingutingimustete üle: „Meie hinnangul ei kujuta need ettepanekud lõplikku ja õiglast lahendust Covid-19 vaktsiini ülejäägi probleemidele ega vasta tervishoiusüsteemide vajadustele, kodanike vajadustele ega liikmesriikide finantshuvidele,” öeldakse ühisavalduses.

Poola ei võtnud juba eelmisel aastal tarneid vastu ega maksnud uute vaktsiinide tarnete eest. Poola tervishoiuminister Adam Niedzielski taunis, et tehing soosib ravimifirmasid, mitte ELi kodanikke. Samuti nõudis ta konfidentsiaalse lepingu avaldamist.

“Pfizeri lepingu muudatus on meie jaoks ilmselgelt vastuvõetamatu, arvestades kriitilist olukorda Bulgaaria vaktsiinide ülepakkumisega ja hävitamisele määratud toodete põhjendamatut rahalist koormust,” ütles Bulgaaria tervishoiuminister Assen Medzhidiev.

Riigid, kes ei nõustu lepingumuudatustega, jäävad seotuks esialgsete tingimustega. Huvitaval kombel ei mainita tõsiasja, et Pfizeri vaktsiin pole mitte ainult kasutu, vaid selle võib tegelikult ka kvaliteedi ja ohutuse mõttes katastroofiliseks liigitada.

 

Allikas: report24.news

 

Toimetas Revo Jaansoo



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt