Hollandi piloodid võitsid lennufirma KLM vastu COVID-vaktsineerimisnõude kohtuasja

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. juuni 2022 kell 16:31Foto: Wikimedia Commons / Styyx / CC BY-SA 4.0

19. mail esitas Hollandi lennufirmade pilootide ühendus (VNV) Amsterdami apellatsioonikohtusse kohtuasja lennufirma KLM poolt uutele pilootidele kehtestatud Covidi vaktsineermisnõude vastu. 2. juunil langetas kohtunik otsuse pilootide kasuks. KLM ei saa enam küsida uutelt pilootidelt nende Covid-vaktsineerimise staatuse kohta ega lükata tagasi kandideerimistaotlust vaktsineerimisstaatuse alusel. KLM-i ähvardab 100 000 euro suurune trahv rikkumise kohta.

 

Kohtunik Pennink märkis oma otsuses [Hollandi kohtuasja number 9827224 KK EXPL 22-246], et KLM küsib otse, kas kandidaatpiloot on “vaktsineeritud” või soovib olla “vaktsineeritud” ja lõpetab taotluse kohe, kui vastust ei tule või see on negatiivne. Nii võib KLM avaldada kandidaatidele survet “vaktsineerimiseks”, kuna ilma selleta ei ole KLM-is tööd. “Leitakse, et koroonavastase vaktsineerimise taotlemine ja nõudmine kujutab endast kandidaatpilootide põhiõiguste põhjendamatut rikkumist, eriti rikub see [Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni] EIÕK artikli 8 “eraelu puutumatust,” leidis kohtunik.

Taotledes koroonavastast vaktsineerimist, rikub KLM kandidaatpilootide privaatsust (EIÕK artikkel 8). Lõppude lõpuks on otsus, kas lasta ennast vaktsineerida või mitte, midagi, mis kuulub ilmselgelt sellesse erasfääri. Seetõttu rikub seda nõue, et kandidaatpiloot vaktsineeritaks ja annaks positiivse vastuse küsimusele vaktsineerimisstaatuse kohta. KLM ei jäta seega valikut kandidaatpilootidele, kes soovivad KLM-iga liituda.

KLM on küll järginud kollektiivlepingu nõudeid ja on hakkama saanud oma majandustegevuse võimalikult hea korraldamisega, kuid see ei kaalu üles kandidaatpilootide õigusi.”

Karistusega 100 000 eurot rikkumise kohta on kohtuotsuse koheselt keelatud KLM-il koguda ja/või kasutada teavet COVID-i “vaktsineerimisstaatuse” kohta ja/või lükata tagasi kandidaadid, kes ütlevad, et nad ei ole “vaktsineeritud” ja/või nad ei soovi “vaktsineerida”.

 

VNV tegi pärast kohtuotsust avalduse:

“VNV on rahul Amsterdami apellatsioonikohtu otsusega, mis keelab KLM-il kohe küsida kandidaatpilootidelt nende vaktsineerimisstaatuse kohta ja kasutada seda kandidaatide tagasilükkamiseks. /…/ Tööandja-poolne kohustusliku vaktsineerimise nõue ei ole lubatud. Me olime arvamusel, et KLM ei järginud seda ja lisaks rikkus meie kokkuleppeid selle kohta, ilma et selleks oleks olnud mingit operatiivset vajadust.”

VNV president Peter Westerneng ütles:

“Mitmes riigis on kohtunikud juba tühistanud (Covidi) süstide kohustuslikkuse nõude. Mõni aeg tagasi võtsid mitmed Madalmaade haiglad sellise kohustuse vastu sõna ja märkisid, et nad ei kavatse seda kohaldada. KLM arvas teisiti ja kehtestas uutele pilootidele “vaktsineerimiskohustuse”, mille peale Hollandi lennupilootide ühendus pöördus kohtusse.

Pärast 19. mail toimunud kokkuvõtvat menetlust tegi kohtunik 2. juunil otsuse ja tühistas KLM-iga kehtestatud uute pilootide “vaktsineerimise” nõude, vastupidiselt VNV-ga sõlmitud kokkulepetele. KLM-il on keelatud uurida uute pilootide “vaktsineerimisstaatust” ja seda taotlusprotsessis kohaldades tuleb ettevõttel arvestada kopsakate trahvide maksmisega.

Loe lähemalt: Dutch Airline Pilots Association (VNV) successfully blocks mandated vaccinations for new pilots (Dutch Airline Pilots Association (VNV) blokeerib edukalt volitatud vaktsineerimised uutele pilootidele), Global Aviation Advocacy Coalition, 2. juuni 2022

 

Allikas: Dutch Pilots Association Wins Court Case Against KLM’s Covid Injection Mandates for New Pilots / The Expose (expose-news.com), avaldatud 03.06.2022

 

Tõlkis ja toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt