Iisraeli sõjaväeluure ülem: Assad on valmis kasutama keemiarelvi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. märts 2013 kell 11:13 

Süüria president Bashar al-Assad valmistub keemiarelvade kasutamiseks, ütles Iisraeli sõjaväeluure ülem neljapäeval. Ta ei avaldanud, missugusele informatsioonile tema seisukoht tugineb, vahendas BNS. Jaanuaris aga imbus meediasse kirjavahetus, milles erajulgeolekufirma Britam arutleb libakeemiarünnaku korraldamise üle, mille süüd saaks Assadi kaela ajada. Teemakohast “promokampaaniat” alustati peavoolumeedias juba möödunud aastal.

 

Kindralmajor Aviv Kochavi ütles rannikulinnas Herzliyyas peetud julgeolekukonverentsil, et Assad intensiivistab rünnakuid tema vastu sõdivatele ülestõusnutele. Kochavi sõnul teeb Assad ettevalmistusi keemiarelvade käiku laskmiseks, kuid ei ole veel nende kasutamiseks käsku andnud. Ta ei avaldanud, missugusele informatsioonile tema seisukoht tugineb.

Iisrael on kaua tundnud muret Assadi keemiarelvavarude pärast, mis võivad sattuda Iisraeli-vaenulike rühmituste nagu äärmusliikumine Hizbollah või terrorivõrgustik Al-Qaeda kätte. Kochavi hinnangul mõjuks Assadi režiimi kokkuvarisemine selle liitlastele Iraanile ja Liibanoni äärmusliikumisele Hizbollah’le hävitavalt. “Kui Assad langeb, kaotab Iraan võime läbi Süüria Hizbollah’le relvi vedada. Mõlemad teevad kõik endast oleneva, et Assadi režiimi kokkuvarisemist ära hoida,” selgitas sõjaväeluure ülem.

“Teheran ja Hizbollah’ loovad äärmusliikumise treenitud ja Iraani rahastatud rahvaarmeed, mille ridades on hetkel 50 000 meest, eesmärgiga viia selle suurus 100 000 võitlejani. Lisaks valmistuvad nad ka hetkeks, mil Assad kukub. Siis kavatsevad nad käiku lasta selle sama rahvaarmee, kaitsmaks oma huve ja varasid Süürias,” märkis Kochavi.

 

Võimalik keemiarünnak on Washingtonist heaks kiidetud kokkumäng?

Jaanuari lõpus imbus häkkerite vahendusel meediasse kirjavahetus, mis vihjab võimalikule libakeemiarünnakule ja selle süü veeretamisele Assadi kaela. Avaldatud e-kirjades konsulteeritakse muu hulgas keemiarelvade varjatud toimetamist Süüriasse. Ühes kirjas küsib Britami äriarenduse juht David Goulding firma direktorilt Philip Doughtylt viimase arvamust Katari pakutud tehingu kohta, millel olevat ka Washingtoni toetus.

Siit lingilt saad näha ka e-kirja ekraanitõmmist.

Kirjast selgub, et plaani kuuluks ka keemiarelv, mille sarnane oleks pidanud olema Assadil. See võib vihjata libaoperatsiooni korraldamisele, süüdistamaks Assadi ja Süüriat näiteks Katari ja NATO poolt. Süsteemianalüütik, kes paljastatud dokumente analüüsis, jõudis järeldusele, et e-kirjad näivad autentsed ja fakte tuleks kontrollida.

Britami kodulehekülje põhjal on tegu Briti eriteenistuse taustaga ettevõttega, mis tegeleb riskijuhtimise ja konsultatsioonidega. Firma on tegutsenud Araabia Ühendemiraatides, Iraagis ja Liibüas.

 

Keemiarünnaku “promo” algas juba möödunud aastal

Juba eelmisel aastal hakkasid ringlema kuulujutud, et USA poolt toetatud mässulised on nõus lavastama keemiarünnakut, milles süüdistataks Assadi režiimi, et NATO sõjalist sekkumist õigustada.

Seejärel augustis hoiatas president Obama, et keemiarelva kasutamine või isegi transportimine Assadi režiimi poolt oleks tõeline nugade peal kõndimine ja nõuaks sõjalist sekkumist. Prantsusmaa president François Hollande järgis seda ideed ja sõnas, et selliste relvade kasutamine oleks õiguslik põhjus otseseks sekkumiseks. Muidugi ei vaikinud sel teemal ka Iisrael.

Umbes samal ajal vahendas Süüria uudistekanal Addounia, et üks Araabia firma vahendas ostutehingut, milles olid 97 000 dollarit tükk maksnud 1400 kiirabiautot, mis on varustatud gaasi- ja keemiafiltrisüsteemiga. Väidetavalt valmistuti nii võimalikuks mässuliste rünnakuks. Lisaks valmistati ette ka 400 sõidukit, mis antaks ohu korral sõjaväe kasutusse.

Detsembris ilmus välja šokeeriv video Süüria mässulistest, kes testisid jäneste peal närvigaasi, mis omakorda õhutas kuulujutte, et neil on juba keemiarelvad olemas.

 

Assadi vastane sõjapropaganda

Assadi vastane propaganda lääne meedias tekitab küsimusi, sest suurem osa süürlastest on oma presidendi poolt. Süüria poliitiline analüütik Aref Hamdoush ütles veebruaris, et miljonid inimesed on presidendi toetuseks tänavatele tulnud. The Guardiani andmetel toetab presidenti üle poole rahvastikust, väljaanne tegi 17. jaanuaril ilmunud artiklis teravaid märkusi ka lääne propagandasõja kohta.

 

 

Allikad: BNS, Telegram, Alchemical Nursery, The Guardian

+ loo sees olnud lingid allikatele.

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt