Jaapanis leiti Moderna vaktsiinidest magnetile reageerivat ainet

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. september 2021 kell 17:00Foto: Wikimedia Commons / Airman 1st Class Anna Nolte

Umbes 1,6 miljonit Moderna koroonaviiruse vaktsiiniannust kõrvaldati Jaapanis kasutuselt, kuna osa viaale tunnistati saastunuks, teatas Jaapani terviseministeerium eelmise nädala lõpus. Mitmed vaktsineerimiskeskused teatasid, et vaktsiiniviaalid sisaldavad võõrkehi, mille peale ministeerium asus minimeerima riigi vaktsineerimisprogrammi tagasilööki. Oletatakse, et “tahked osakesed” vaktsiinis on mingi metall ja viidatakse, et süüdi on Hispaanias asuv tehas. Saastunud vaktsiinide kasutamine on põhjustanud paraku ka kaks vaktsiinisurma. Probleem pole võõras ka Eestile, vastuseta on küsimus, kas pärast jaanipäeva ilmsiks tulnud valede hoiutingimuste tõttu Terviseameti külmlaos on ka Maarjamaal mõni “õla alla pannud” vaktsineeritu saanud kahtlasest veelgi kahtlasema süsti…

 

Moderna vaktsiin Covid-19 vastu sai Jaapanis hädaolukorras kasutamise loa mais. Vaktsiine turustav ettevõte Takeda Pharmaceutical kinnitas nüüd, et viaalides sisaldusid aruande kohaselt tahked osakesed, kuid ei näe probleemi seoses ohutusega, kuigi tänaseks on teada, et kasutuselt kõrvaldatud Moderna vaktsiinide tõttu suri Jaapanis kaks inimest pärast süstimist.

Ministeerium teatas, et tahked osakesed vaktsiinis võivad olla mingi metall. “See on aine, mis reageerib magnetitele ja võib olla tekkinud mingi metalliga kokkupuutel,” ütles ministeeriumi ametnik.

Takeda Pharmaceutical tegeleb USA-s välja töötatud Moderna vaktsiini levitamisega Jaapanis. Finantsteenuste korporatsiooni Nasdaq nimekirjas olev Moderna Therapeutics kinnitas, et Jaapanis levitatavate vaktsiiniviaalide kohta on “mitu tahkete osakeste kaebust”, kuid teatas, et hoolimata nendest aruannetest ei ole “ohutuse ega tõhususega seotud probleeme”. “Ettevõte uurib aruandeid ja on endiselt pühendunud koostööle oma partneri Takedaga ning teiste tarneid reguleerivate asutustega läbipaistvalt ja kiiresti võimalike probleemide lahendamiseks,” ütles Moderna pressiesindaja väljaandele Nikkei, öeldes, et ravimitootja oletab, et nende Hispaania tehases tekkis “tootmisprobleemi”, mis võis olla viaalide saastumise põhjuseks.

Kõnealune vaktsiinipartii ja kaks kõrvuti asetsevat partiid on pandud ootele “suure ettevaatlikkuse tõttu”, ütles pressiesindaja. Jaapani terviseministeerium ei ole peatanud Moderna vaktsiinide kasutamist teiste partiide puhul, pidades neid ohutuks.

Peaminister Yoshihide Suga ütles ajakirjanikele, et andis ministeeriumile korralduse uurida juhtumit turvalisuse osas esimese prioriteedina, lisades, et vaktsiinide “tagasikutumine”ei avalda riigi vaktsineerimiskampaaniale olulist mõju.

 

Allikad: Nikkei Asia, Reuters, Wolfi147

Foto: Wikipedia / Airman 1st Class Anna Nolte

 

Tõlkis Indrek Himma / toimetas Sander SoomaaKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt