COVID on Norras läbi, kuulutab riigi tervisejuht

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. august 2021 kell 15:52Foto: vg.no

Norra rahvatervise instituudi nakkustetõrje osakonna peaarst Preben Aavitsland säutsus möödunud pühapäeval Twitteris graafikust, mis näitab Norras haiglasse sattunud patsientide kõige väiksemat hulka pärast eelmise aasta lõppu, ja nentis: “Sellega on pandeemia lõppenud.”

 

Ta lisas ajalehele VG: “Siin Norras on pandeemia nii-öelda lõppenud. Võime hakata valmistuma selliseks koroonaks, mis võtab meie igapäevaelus väga vähe ruumi.”

“Tuletõrjeülem oleks öelnud: metsatulekahju on kustunud ning oht inimestele ja hoonetele on möödas, kuid siin-seal on veel veidi selgitamist ja me peame olema valvsad,” ütles ta riiklikule ringhäälingule NRK.

Riikliku rahvatervise instituudi peaarsti Preben Aavitslandi sõnul ei ületa isegi Delta tüve domineerivaks muutumine hospitaliseerimiste ja surmajuhtumite arvu eelmisel suvel. Ta julges öelda, et viirus “ei kao kuhugile”, vaid muutub selle asemel “väikeseks ohuks”.

Haiglate vastuvõtt ja COVID-19 epideemiast tingitud surmad on Norras suve jooksul langenud. Juulis suri vaid viis inimest ja nüüd on kogu riigis 14 haiglaravil viibivat patsienti, teatas ajaleht Nettavisen.

Aavitslandi hinnangud näitasid, et selle aasta mai-juuli perioodil oli IFR (nakkusjuhtumite suremus) või nakatumise tagajärjel surnud inimeste osakaal umbes 0,05 protsenti.

Mais, juunis ja juulis oli meil kokku 23 877 tõestatud juhtumit, millest 25 suri,” ütles Aavitsland Nettavisenile.

Võrdluse huvides on IFR tavalisel gripihooajal umbes 0,1, nagu arvutas Oslo ülikooli pandeemiauurija Svenn-Erik Mamelund. Tsiteerides teatamata arvudest tingitud ebakindlust, viitas Aavitsland selle asemel vahemikule 0,05–0,2 protsenti.

Aavitsland ütles, et pandeemia ülemaailmsel kontrolli all hoidmisel kulub veel mitu aastat, ning lisas, et Norra ametivõimud pakuvad üha enam oma asjatundlikkust väljaspool oma koduriiki. “See ei lõppe enne, kui see pole kõigi jaoks lõppenud,” lisas ta.

 

Norra: suurem oht on ​​surra AstraZeneca vaktsiini, kui COVID-19 tõttu

Juuni alguses teatas Norra, et suurem oht on ​​surra AstraZeneca vaktsiini, kui COVID-19 tõttu. Norra rahvatervise instituut (FHI) loobub AstraZeneca vaktsiinist, kuna nende arvates on risk liiga kõrge. FHI teatel on Norras kõigil haigestumise ja surmaoht suurem, kui nad valivad AstraZeneca vaktsiini. Vaidlusaluse vaktsiini kohta lõplikku otsust oodates oli Norra vahepeal otsustanud oma AstraZeneca varud maha laadida Põhjamaade kaasriikidesse, kes soovivad neid vaatamata kaasnevatele riskidele tegelikult kasutada, nagu teeb seda näiteks Eesti.

Norra peauurija ja arst Pal Andre Holme oli üks esimesi arste maailmas, kes teatas, et tõepoolest AstraZeneca COVID-19 vaktsiin põhjustab ootamatute immuunreaktsioonide tõttu harvaesinevaid verehüübeid.

Hiljem kutsus Euroopa Liit välja erakorralise vaktsiini tippkohtumise pärast seda, kui enam kui tosin Euroopa riiki otsustas paljudes riikides teatatud tõsiste verehüübejuhtumite tõttu lõpetada AstraZeneca COVID-19 vaktsiini kasutamise.

 

Millal plaanib Eesti koroonaterrorismi ära lõpetada? Ka Eestis pole mitte mingit pandeemiat ning seda kinnitavad Terviseameti ametlik statistika.

 

Allikad: lingid artikli sees

Foto: vg.no

 

Toimetas Hando Tõnumaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt