Kas peagi ka Eestis? Austria valitsus soovib kriisiolukorra välja kuulutada ühe “nupuvajutusega”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. november 2022 kell 14:27Pilt: Canva

Austria must-rohelisel valitsusel on laual uus “kriisijulgeoleku seaduse” plaan, mida üllatus-üllatus, sealne peavoolumeedia kriitilise pilguga analüüsida ei suvatse. Tegemist on niivõrd radikaalse seadusega, mis lubab valitsusel “kriisi tekkides” sisuliselt nupule vajutades kuulutada välja hädaolukorra, mis tähendab, et poliitiline eliit volitab end igal ajal omavoliliselt kindlaks määrama ja rahvast totalitaarsete reeglitega kiusama. Pretsedent on oluline ka Eesti jaoks, sest teatavasti mängib Eesti sama pilli järgi – kui see seadus läheb läbi Austrias, siis suure tõenäosusega on see peagi ka teistes EL riikides teemaks.

 

Vaikne ja (eba)salajane võimsuse laiendamine

Kui see seadus läbi läheb, siis edaspidi saavad ministeeriumid nn kriiside üle otsustada lihtsalt dekreediga. Kui tegemist on totalitaarse disainiga, siis tahetakse inimesi teadmatuses hoida. Sest opositsioon jäi plaanidest kohe välja. Seaduse vastuvõtmiseks on vaja kahekolmandikulist häälteenamust. Siiski on juba varem näidatud, et Austrias on eelkõige SPÖ (sotsiaaldemokraadid) alati valmis mängima põhiõiguste riivamise eest vastutasuks tillukeste möönduste eest kangihoidjat.

Kuigi on välja kuulutatud kuuenädalane läbivaatamisperiood, ei ole praegu parlamendi veebisaidil ministrite eelnõud ega õigusakti teksti. Ajakirjanik Thomas Oysmüller analüüsis TKP ajaveebis seaduse lekitatud esialgset versiooni. Kaitseväele tahetakse anda nn kriisirollis eelvolitused ning ka registreerimisseadust pehmendatakse selliselt, et lin

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt