Keemiarelvade kasutamine Süürias sai kinnitust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

13. aprill 2013 kell 10:00Suurbritannia on saanud enda valdusesse tõendid keemiarelvade kasutamise kohta Süürias, teatas laupäeval ajaleht Times anonüümsele kaitseministeeriumi allikale viidates.

Väljaande informatsiooni kohaselt smugeldati erioperatsiooni käigus Suurbritanniasse Süüria pealinna Damaskuse lähedalt võetud pinnaseproov, mille uurimisel selgus, et keemiarelva on tõepoolest kasutatud, kuid aine täpset koostist pole suudetud kindlaks teha, samuti mitte seda, kes seda kasutas.

Maailmaorganisatsiooni diplomaadid teatasid juba varem sel nädalal, et on olemas “käegakatsutavaid tõendeid” keemiarelva kasutamise kohta Süürias.

Süüria presidendi Bashar al-Assadi valitsus ütleb, et ülestõusnud kasutasid keemiarelva 19. märtsil Khan al-Assalis. Ülestõusnud süüdistavad omakorda valitsusvägesid.

Damaskuse esindajad esitasid ÜRO-le ametliku palve juurdlust alustada, kuid teatasid esmaspäeval, et ei luba maailmaorganisatsiooni asjatundjatel siiski riiki siseneda. Venemaa ja Süüria on nõudnud, et ÜRO missiooni mandaat piirduks üksnes konkreetse keemiarelva kasutamise juhtumi uurimisega, kuid ÜRO soovib missioonile laiemaid volitusi.

“Ühel juhul on meil käegakatsutavad tõendid olemas,” ütles lääneriikide diplomaat täpsustamata, kumma poolega tegu on. “On veel mitu juhtumit, kus oleme üsna kindlad, et keemiamürske on juhuti kasutatud,” lisas anonüümsust palunud allikas.

Ühe ÜRO julgeolekunõukogu liikmesriigi diplomaadi sõnul on ÜRO peasekretärile Ban Ki-moonile saadetud “üsna veenvaid” tõendeid, et valitsusväed on keemiarelva käiku lasknud. Diplomaadi sõnul on Suurbritannia ja Prantsusmaa esitanud ÜRO-le infot kahe väidetava keemiarünnaku kohta, eriti tõsine olevat 23. detsembri juhtum Homsi linnas.

 

Allikad: BNS, Jerusalem Post

Foto: rsc.org

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt