Läti plaanib majandusliku ebavõrdsuse vähendamiseks muuta maksusüsteemi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. oktoober 2015 kell 11:31Läti valitsus plaanib uuest aastast ellu viia üht oma olulisemat valimislubadust ehk muuta maksusüsteemi, eesmärgiga vähendada ühiskonnas majanduslikku ebavõrdsust. Viie aasta jooksul hakatakse järk-järgult rakendama sissetulekust sõltuvat tulumaksuvaba miinimumi, samuti peaks kõrget palka saavad inimesed hakkama tasuma solidaarsusmaksu, vahendab ERR.

 

Valitsus on uue aasta eelarve kava heaks kiitnud, nüüd on see ülevaatamisel seimis. Tulumaksuvaba miinimum on Lätis praegu 75 eurot. Tulevast aastast tõuseb see 85 euroni kuus, kuid samas jõustub ka kõrgem tulumaksuvaba miinimum ehk 120 eurot nende jaoks, kes teenivad vähe ehk 380 eurot kuus.

Uuele süsteemile plaanitakse täielikult üle minna viie aastaga, arvutuste kohaselt jääb madalapalgalistele selleks ajaks kätte rohkem kui ühe kuu palga jagu. “Nende jaoks, kes teenivad vähe ehk 400 eurot kuus, on tulumaksuvaba miinimum suurim – üleminekuaja lõpuks 160 eurot kuus. Kes aga teenivad 1500 eurot, neil pole tulumaksuvaba miinimumi üldse,” ütles Läti rahandusministeeriumi riigisekretäri asetäitja Ilmārs Šņucins.

Solidaarsusmaks, mida peaksid tasuma üle 4000 euro kuus teenivad inimesed, puudutab Läti 800 000 töötajast alla 5000-t. Lätis kehtib praegu sotsiaalmaksu ülemmäär, solidaarsusmaksu puhul tuleks seda ületavalt sissetulekult tasuda maksu samas ulatuses, mis ülemmäärani ehk 34,09%.

 

Allikad ja lisalugemist: ERR, Tax-News

Foto: victortravelblog.com

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt