Lavrov: Süüria keemiarünnakuga oli seotud mitu välisriiki

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. oktoober 2013 kell 12:43Tõendid näitavad, et 21. augusti keemiarelvarünnakuga Damaskuse eeslinnades oli seotud mitu välisriiki, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov. Välisministri sõnul näitab asjaolu, et Süüria-teemaline ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioon 2118 sisaldab sätteid, mis kohustavad ära hoidma keemiarelvade toimetamist Süüria opositsioonile ja kutsuvad naaberriike üles mitte lubama oma territooriumil keemiarelvade tootmist, et Julgeolekunõukogu liikmed võtavad neid tõendeid tõsiselt.

 

“Me teame, et internetis ja mujal on avaldatud hulgaliselt tõendeid, mis kinnitavad mõnede riikide või nende esindajate seotust 21. augusti keemiarelvarünnakuga,” ütles Lavrov usutluses telekanalile Russia Today, kommentaariks väidetele, et Saudi Araabia esindajad võisid keemiarelvarünnaku korraldamisega seotud olla.

Lavrovi sõnul jõudsid Julgeolekunõukogu liikmed resolutsiooni 2118 üle kokku leppides üksmeelele sättes, et nad kavatsevad karmilt vastu seista katsetele toimetada keemiarelvi või nende komponente valitsusvälistele rühmitustele. Lisaks keelati keemiarelvade tootmine Süüria naaberriikide territooriumil. “See on oluline signaal, mis annab minu meelest tunnistust tõsidusest, millega Julgeolekunõukogu liikmed suhtuvad väidetesse, mida me praegu arutame,” ütles välisminister.

Lääneriigid on süüdistanud 21. augusti keemiarelvarünnakus Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi, kuid Moskva hinnangul panid rünnaku toime ülestõusnud.

ÜRO julgeolekunõukogu võttis septembris vastu resolutsiooni, mille kohaselt Damaskus peab rahvusvahelise järelevalve all hävitama 2014. aasta keskpaigaks oma keemiaarsenali.

Lavrov kommenteeris uudistekanalile Russia Today, et ei ole olemas “halbu” ega “häid” terroriste, viidates ka USA küsitavatele aktsioonidele mitmes Lähis-Ida ja Aafrika riigis. Samuti ütles ta, et kuigi Netanyahu on kindel Iraani massihävitusrelvade olemasolu, ei ole siiani mitte ühegi riigi luureteenistused seda infot kinnitanud ja seega ei saa Iraani milleski süüdistada.

 

Allikad: BNS, Russia Today

Foto: rt.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt