USA aitab taas Süüria mässulisi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

12. september 2013 kell 10:02USA on hakanud tarnima Süüria ülestõusnutele relvi ja muud varustust, kirjutab ajaleht Washington Post. Möödunud nädala kirjutasid New York Times ja Telegraph sellest, kuidas Süüria mässulistele saadeti appi 50 CIA poolt treenitud meest. USA mässulistele abiandmisest on räägitus varemgi, näiteks Reuters kirjutas juba 2012. aasta augustis, et Obama on andnud salajase nõusoleku Süüria mässuliste abistamiseks.

 

Washinton Posti andmeil alustas USA Luure Keskagentuur ülestõusnute aitamist viimase kahe nädala jooksul. Tarned on seni piirdunud kergrelvade ja laskemoonaga. Lisaks on Ühendriikide välisministeerium saatnud omalt poolt sõidukeid, keerulisi sidevahendeid ja meditsiinipakette.

CIA on juba pikka aega teinud aktiivselt tööd, et liitlaste abiga relvi Süüriasse tarnida, seda hoolimata sellest, et USA hoidus pikka aega mässuliste avalikust relvastamisest. Mitme USA väljaande arvates võis algseks takistuseks olla hirm, et tarnitud varustus võib hiljem USA vastu pöörduda. Nii juhtus näiteks relvadega, mille CIA andis 1980-ndatel Afganistani islamiäärmuslastele Vene võimu vastu võitlemiseks ning mida hiljem kasutas Taliban.

Juuni keskel tegi Valge Maja ametliku avalduse, et nad on otsustanud hakata Süüria mässulisi relvastama, kuid relvade täpset tarneaega veel paika ei pandud. Juuli lõpus kirjutas Russia Today, kuidas CIA ladustab Süüria mässuliste tarvis relvi Jordaaniasse.

Reuters kirjutas juba 2012. aasta augustis, et Obama on andnud salajase nõusoleku Süüria mässuliste abistamiseks. Uudisteagentuuri andmetel allkirjastati dokument sama aasta esimeses pooles ja abi vahendajateks määrati CIA ja teised Ühendriikide agentuurid.

 

Süüria sõjaga liitusid ka 50 CIA poolt treenitud mässulist

2. septembril kohtus USA president Barack Obama Valges Majas vabariiklastest senaatorite John McCaini ja Lindsey Grahamiga, kes on teinud aktiivset lobitööd suurendamaks Süüria mässulistele antavat sõjalist abi. Obama oli senaatoritele kinnitanud, et pärast paarikuulist viivitust on nüüd asjad muutumas ning Süüriasse on jõudmas 50-meheline CIA poolt treenitud võitlejate rühm, kirjutas New York Times. Telegraph lisas omalt poolt, et rühm sai ilmselt väljaõppe USA erivägede käest Jordaanias.

USA plaan on ilmselgelt suuremahulisem kui 50 võitlejat, sest senaator Graham, kes on muidu väga aktiivne Obama vastane, ütles hindavalt, et: “Näib, et sellel administratsioonil on valmimas päris tugev plaan opositsiooni tugevdamiseks.”

On alusta arvata, et need USA poolt treenitud mehed pole mitte esimesed, kes Süüria mässuliste sekka imbuvad, kuid varem ei ole sellest nii avalikult räägitud.

 

 

Allikad: BNS, The Washington Post, Telegram, The New York Times, The Telegraph, Infowars, Telegram 2Russia Today, Reuters

Foto: newgrounds.com

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt