Luksemburgi peaminister astub luureskandaali tõttu tagasi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. juuli 2013 kell 9:18juncker

Euroopa kauaaegseim valitsusjuht Luksemburgi peaminister Jean-Claude Juncker teatas kolmapäeval oma tagasiastumisest seoses spioneerimisskandaaliga. Vaid 58-aastane Juncker on peaminister olnud 18 ja valitsuses töötanud 30 aastat. Kuni jaanuarini juhtis ta kaheksa aastat eurotsooni rahandusministreid ühendavat Eurogruppi, vahendab BNS.

 

Väidetavalt ei suutnud Juncker peaministrina ohjeldada tema vastutusalas olnud salateenistuse (SREL) võimu kuritarvitusi aastail 2003-2009.

Parlamendi tellitud aruande kohaselt Juncker mitte üksnes ei omanud kontrolli teenistuse tegevuse üle, vaid pahatihti ei teavitanud parlamendikomisjoni ega kohtuorganeid SREL-i operatsioonidest, mis hõlmasid poliitikute ja ärimeeste ebaseaduslikku pealtkuulamist, korruptsiooni ja muud.

Parlamendikomisjon koostas raporti pärast seda, kui Luksemburgi ajakiri oli avaldanud 2007. aastal peetud salajase jutuajamise Junckeri ja SREL-i tollase juhi Marco Mille vahel.

“Luureteenistus ei olnud minu peamine mure,” ütles Juncker parlamendile varem kolmapäeval. “Veel enam, ma loodan, et Luksemburgis ei saa iialgi olema peaministrit, kes näeb SREL-i oma peamise prioriteedina.”

Juncker teatas otsusest esitada neljapäeval lahkumisavaldus pärast seda, kui tema Kristlik-Sotsiaalse Rahvaerakonnaga koalitsioonis olevad sotsialistid tegid ettepaneku parlament laiali saata ja ennetähtaegsed valimised korraldada.“Mul ei jää muud valikut, kui esitada valitsuse lahkumispalve,” sõnas ta.

 

Allikas: BNS

Loe lisaks: Examiner

Foto: consilium.europa.eu

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt