Investeerimispank: Inimeste ravimine ei ole “jätkusuutlik ärimudel”

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. mai 2018 kell 17:00



Hiljuti avalikuks tulnud raportist vaatab vastu see, mida paljud tervishoius töötavad inimesed on seni salaja omavahel sosistanud: inimeste terveks ravimine toob sisse palju vähem raha kui nende haigusseisundite leevendamine. Teemat elavdas geeniteraapia areng ning võimalus, et see võib peagi kiirelt ja lihtsalt ravida suurt osa geneetilistest haigustest. Ühiskonna ja inimeste tervise jaoks marginaalse tähtsusega ravi arendamine võib aga takerduda, sest ravimifirmad ja investorid kardavad, et see hakkab takistama nendele voolavaid rahajugasid.

 

Terved inimesed ei mõju ärile hästi

Investeerimispanga Goldman Sachs analüütikud märgivad investoritele ja klientidele saadetud ülevaates, et “inimeste päris terveks ravimine ei ole jätkusuutlik ärimudel” ning palju kasulikum on nende seisundile leevenduse pakkumine. USA populaarne investorite kanal CNBC avaldas, et Goldman Sachs’i analüütikud puudutasid 10.aprilli raportis nimega “Geenirevolutsioon” biotehniliste firmade (eriti nende, kes on seotud geeniteraapia raviga) jaoks tundlikku teemat ning püstitasid küsimuse: “Kas patsientide ravimine on jätkusuutlik ärimudel?”. Nad viitasid, et ravimine kui selline võib pikemas perspektiivis olla ärile kahjulik.

Investeerimispanga analüütik Salveen Richter kirjutas klientidele, et “ühe süstiga ravimine” on geeniteraapia üks kõige atraktiivsemaid aspekte. Samas lisas ta, et kuigi sellisel lähenemisel on nii patsientide kui ka ühiskonna jaoks tohutu väärtus, on asjal üks suur aga – see võib olla probleemiks pidevat rahavoogu ootavatele genoommeditsiini arendajatele. Richter tõi näiteks Gilead Sciences’ väljatöötatud C-hepatiidi vastase ravi, mille tõhusus on ravimisel üle 90% ning ravimi välja töötanud ettevõtte müük jõudis 2015. aastal 12.5 miljardi dollarini, kuid on sellest ajast olnud langustrendis. Goldmani raportis esitatud ennustuse kohaselt on nüüd ettevõttel oodata vähem kui 4 miljardilist käivet.

Järeldus lihtne – inimeste liialt efektiivne ravimine ei mõju hästi rahakotile: “GILD on jõudnud punkti, kus selle C-hepatiidi müük on järk-järgult on vähendanud olemasolevate patsientide hulka, kes ravi vajavad,” kirjutas analüütik raportis. Selliste nakkuslike haiguste puhul nagu C-hepatiit, toob olemasolevate patsientide ravimine tema sõnul kaasa ka selle viiruse kandjate ja levitajate osakaalu langust, mis tähendab, et väheneb uute patsientide arv ning selle kaudu ka hind. Samal ajal on näiteks seal, kus patsientide arv püsib stabiilne, näiteks nagu vähi puhul, on oht müüginumbritele väiksem.

 

Haruldaste haiguste ravi ei õigusta end majanduslikult ära

Ei tulnud suure üllatusena, et CNBCi raporti avalikustamisele järgnes suur pahameeletorm. Richteri kiri oli suunatud investeerimispanga klientidele ning lihtne on mõnitada firmasid, kelle kasumit ähvardab tehnoloogiline areng, millest tegelikult miljonid inimesed võidaksid. Kui tervishoiusektorit ümbritsevaid majanduslikud struktuurid püsivad samadena, võib see paljude inimeste jaoks tähendada neile hädavajalikust ravist ilma jäämist.

Uute meditsiiniliste ravide väljatöötamiseks on vaja ulmelisi summasid ning selleks ajaks kui need ravid saavad testitud ja ohutuks tunnistatud, võib see protsess maksta tavaliselt 1 miljardi dollari lähedale. Nii laialtlevinud probleemi puhul nagu seda on C-hepatiit, toob Richter välja, et olukord on veel kontrolli all ja kasumi langus toimub “megasuurest summadest” “väga-väga suureni”. Haruldasemate haiguste ravide puhul ei pruugi aga olla piisavalt suurt potentsiaalset sissetulekut, et ravi jaoks vajalikud kliinilised uuringud majanduslikult ära õigustada. MIT Technology Review on öelnud, et see võib olla ka põhjus, miks GlaxoSmithKline hiljuti müüs oma õigused mõnedele väga haruldaste haiguste ravidele.

Piisavalt rikas inimene võib vajadusel olla valmis käima välja sadu tuhandeid, et kurnavast haigusest pääseda. Enamik inimesi paraku niisugust luksust endale lubada ei saa, eriti kui nende seisund on mõjutanud ka nende töövõimet. Samal ajal võib juhtuda, et see pealtnäha halvemas finantsilises seisus inimene on võimeline kokku kraapima aastas kümneid tuhandeid dollareid või eurosid selleks, et hoida eemal kõige hullemaid aspekte oma haigusest, ja maksab kokkuvõttes rohkemgi, kui ta oleks maksnud ravi eest, mis haiguse oleks likvideerinud.

Rikkamate riikide tervishoiusüsteemid on sageli nõus maksma suuri summasid selle nimel, et oma patsiendid terveks ravida, ning sellest saadud tulu õigustab ära ka vajalikud uuringud. Lõppude lõpuks on pikemas perspektiivis kokku hoidmine kahjulikum kui koheselt ravi rakendamine. Seda vaatepunkti jagavad Ameerikas aga iroonilisel kombel näiteks vaid need kindlustuspaketid, mis on neid vajavatele inimestele oma hinna tõttu pelgalt helesinine unistus.

Üks viis seda nõiaringi muuta oleks vaadata üle süsteemid, kuidas uuringuid läbi viiakse ning teha uute ravimite turule toomine soodsamaks. Samas võib kulude kokkuhoid vajalikus kohas tuua kaasa uue talidomiidi sarnase tragöödia, millega riskimine oleks arutu. Talidomiidi müüdi 1950. aastatel rasedatele naistele hommikuse iivelduse leevendamiseks, kuid ravimil oli tugev kõrvaltoime, mis takistas tulevase lapse veresoonte kujunemist. Seetõttu sündisid lapsed sageli ilma jäsemeteta, nii et käe- ja jalalabad kinnitusid õlgade ja puusade külge. Laste vaimset arengut see aga ei mõjutanud. Teiseks alternatiiviks oleks rahastada uute ravide väljaarendamist annetuste, heategevuse või valitsuse rahadega. Sel viisil rahastatakse praegu enamus tavalisi meditsiinilisi katseid, kuid sedasorti finantsid on puudu just kõige kulukamatest uuringutest. Kahjuks on selleks vaja, et valitsused teeksid kulukaid investeeringuid, mis võivad kasu hakata andma alles kümneid aastaid hiljem.

 

Allikad: CNBC, IFL Science, Technology Review, Postimees

Foto: iStock

 

Toimetas Piret Pärnamaa

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Suur aitäh kõigile, kes aitavad olulisi teemasid pildis hoida!

Unlimited MTÜ
EE497700771002818684

BITCOIN
1Hqjxbt8czHcENjDQan5GFL3Qssn4znpAr

DASH
XjUJswujDzLgSgg7Ly8bK6TEo1kwVzaKeV

BITCOIN CASH (BCH)
qp0gdarh8xtte8fygj2ehrud7h4gsugzeqlmamcx3s

ETHEREUM
0x9b67438a7a4cdd88edb14c2880e920a3cba692c6



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt