TÜ professor: Lastele mõeldud ravimid ei ole sageli läbinud põhjalikke uuringuid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. august 2019 kell 10:52



Foto: Andres Tennus/TÜ

Vastsündinutele ja väikelastele sobivaid ravimeid ei ole maailmas palju. Kaht kolmandikku neist ei ole aga neis vanuserühmades uuritud. Nii võivad paljud ravimid tekitada kõrvaltoimeid või ei pruugi nende toime olla piisavalt tõhus. Laste ravimite uuringutega tegeleb Tuuli Metsvaht, kes alustab tööd Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas tööd laste ja vastsündinute intensiivravi professorina 1. septembril, vahendab ERR Novaator.

 

Metsvahi sõnul eeldatakse täiskasvanute ravimi puhul, et enne selle turuletoomist ja kliinilisse kasutusse võtmist on tehtud kliinilised uuringud, mis kinnitavad selle tõhusust ja ohutust. Aga laste ja vastsündinute ravimitest on olenevalt ravimirühmast kuni kaks kolmandikku kasutusel ilma põhjalike eelnevate uuringuteta selles vanuserühmas.

Metsvaht tõi näite, et Euroopa lasteintensiivravi osakondades saab kuni 63% vastsündinutest ravimeid, mille koostises ja tootmisel on kasutatud potentsiaalselt ohtlikke abiaineid.

“Vastsündinute ja laste organismi võime ravimiga toime tulla ja sageli ka ravimi toime on hoopis teistsugused kui täiskasvanul. Ravimi toime laste organismile võib erineda ka vanuserühmiti,” rääkis Metsvaht, lisades, et kui vajalikku teavet ei ole, on suurem oht ravimi kõrvaltoimete tekkimiseks, aga ka ravimi efektiivsus ei pruugi olla optimaalne.

 

Loe pikemalt: ERR Novaator

Foto: Andres Tennus/TÜ

 

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt