Ajatu: Uurimine paljastas WHO-d nõustanud teadlaste seotuse ravimikompaniidega

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. august 2016 kell 11:28Gardasil-shot-in-armOleme Telegramis kahe tegutsemisaasta jooksul avaldanud üle 5500 artikli ning aeg-ajalt pakume mõne vanema neist üle lugemiseks. Tänane “Ajatu” ilmus esimest korda 26. veebruaril 2014. 

2009. aastal vaktsineeriti miljoneid inimesi väidetava seagripi pandeemia hirmus ning Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) juhiste põhjal varusid paljud maad viirusevastaseid ravimeid Tamiflu ja Relenza. Teadusajakirja British Medical Journal (BMJ) ja uuriva ajakirjanduse büroo (Bureau of Investigative Journalism, BIJ) koostöös on nüüd paljastatud, et WHO raporti koostamise juures võtmerolli mänginud teadlastel oli otsene huvide konflikt, kuna nad olid kõik olnud gripivaktsiine ja viirusevastaseid ravimeid tootnud ravimikompaniide palgal ning nende uurimustööd olid samuti nende suurfirmade poolt rahastatud.

 

WHO peaks idee poolest olema erapooletu ja objektiivne organisatsioon, kuna selle juhistest lähtuvad riikide valitsused üle terve maailma. Selline võim suurte ostuotsuste üle on loomulikult ravimikompaniide jaoks väga ahvatlev ning värske uurimisraporti alusel ei näe WHO ametnikud eriti vaeva, et kaasatud teadlaste huvide konflikti uurida või avalikustada. Üle maailma hirmutamistaktika abil müüdud gripivastased ravimid tõid sisse hiigelkasumeid ning selle massihüsteeria loomine oli ilmselt WHO erapoolikute teadlaste eesmärk.

 

Seagripp – totaalne petuskeem?

Vaktsiinide välja arendamisse oli investeeritud neli miljardit dollarit ning ilma pandeemiahirmuta poleks sellest kasu olnud. Hirmu ja propaganda abil müüdi ravimeid riikidele suurtes kogustes ning mitte midagi kahtlustavad tavakodanikud ruttasid mitmel pool endale kasutut vaktsiini nõudma.

Saksa ajakiri Der Spiegel on nimetanud seagrippi totaalseks petuskeemiks. WHO väitis maailmale, et ilma nende soovitatud vaktsiinideta võib maailmas seagrippi surra kuni 7 miljonit inimest. Kuna arvatakse, et WHO soovitused on usaldusväärsed, siis hakkasid mitmed valitsused üle maailma jõuliselt soovitama gripivaktsiine ja viirusevastaseid ravimeid.

Võtmerolli omanud teadlased, kelle raporti alusel WHO juhised koostati, ei ole ise oma seotusest ravimikompaniidega saladust teinud. Kuid WHO keeldus avadamast informatsiooni selle kohta, millised olid neid nõustanud teadlaste sidemed tööstustega ning igasugused vihjed huvide konfliktile nimetati vandenõuteooriateks. Pärast seda, kui teadlaste huvide konflikt raporti põhjal päevavalgele toodi, on WHO alustanud sisejuurdlust, kuid igasuguste kommentaaride osas ollakse jätkuvalt ülimalt kidakeelsed.

 

Gripiravimite tõhusus ja ohutus on tõestamata

Gripi vastu soovitatud ravimite tõhususust ja ohutust ei ole tegelikult kunagi piisavalt tõestatud. USA toidu- ja ravimiamet (FDA) keeldus esialgselt viirusevastase ravimi Zanamiviri turule lubamisest, kuna selle ohutus ja tõhusus ei olnud piisavalt põhjalikult tõestatud. Kuid FDA muutis meelt ning ravim lubati ilma lisauuringuteta müüki.

Huvitav fakt on ka see, et mõningad ravimikompaniid olid riikidega sõlminud lepingud juba aastal 2007, ammu enne seda, kui seagripp valla puhkes. Nende lepingute alusel olid valitsused lubanud võimaliku pandeemia korral olla neile ravimikompaniidele tulusateks klientideks.

 

Kelle huve peaksid tervishoiuministrid kaitsma?

Üks väheseid erandeid maailma riikide tervishoiuministrite hulgas oli Poola tervishoiuminister Ewa Kopacz, kes sõnas, et tema esmane kohus arstina on mitte kellelegi kahju teha ning et seetõttu ei lähe Poola sama teed nagu teised Euroopa riigid ega varu gripivaktsiine. Kopacz tõstatas ka küsimuse, kas tema töö tervishoiuministrina on kaitsta poolakate huve või rahvusvaheliste ravimikompaniide huve. Teistel Euroopa riikidel on temalt üht-teist õppida. Seagripi tõttu hukkus terves Poolas, mille populatsioon on üle 38,5 miljoni inimese, 170 inimest, mis on väiksem hulk, kui tavaliselt hooajalise gripi ohvrite arv.

Õnneks ei toiminud WHO ja valitsuste propaganda ja hirmutamine nii hästi, kui nad lootsid. Paljud inimesed keeldusid gripi vastu vaktsineerimisest, mis tähendab, et maksumaksja raha eest varutud ebaefektiivsed ja ebaturvalised ravimid on kas raisku läinud või koguvad siiani kuskil ladudes tolmu.

 

Allikad: Natural Society, Digital Journal, Spiegel, BMJ

Foto: pediatrics.about.com

 

Toimetas Katrin Suik

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.