Obama astus Krimmi ja Iraaki võrreldes libedale teele

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. märts 2014 kell 17:56



 

Kolmapäeval pidas USA president Barack Obama Brüsselis kõne, kus seisis kindlalt vastu Venemaa mahhinatsioonidele Ukrainas ja Krimmis. Sõnavõtt kõlas hästi kuni hetkeni, kui Obama tõi teemana sisse Iraagi sõja ning püüdis väita, et Iraaki tungimist ei anna Venemaa tehtuga võrreldagi, sest Krimmi annekteerimine olevat palju koletum tegu.

 

Obama mainis Iraagi sõda kontrastina Venemaa tegevusele Ukrainas. Ta ei pidanud millekski Venemaa ja selle toetajate väiteid, et USA sõjapidamine Iraagis muudab nende sõnavõtu Krimmi teemadel pelgaks silmakirjalikkuseks. Näiteks Venemaa president Putin leiab, et Iraagi sõda ning Kosovos toimunu on eredad näited sellest, kuidas Lääs ei järgi reegleid, mille täitmist nõutakse teistelt riikidelt.

Krimmis on siiani hukkunud üks sõdur ning üle saja protestija, USA kümme aastat kestnud sõjategevuse tulemusena Iraagis hukkus umbes miljon inimest.

USA president kaitses enda seisukohta väites, et Ameerika töötas Iraagis rahvusvahelise õiguse raamistikus. Obama sõnul ei annekteerinud USA Iraagi territooriumit ega võtnud endale sealseid ressursse kasumi nimel – selle asemel lõpetati sõda ning Iraak jäeti sealsele rahvale täielikult iseseisva ja otsustusvõimelise riigina.

Teemaks tuli ka Kosovo, mille peale Obama kommenteeris, et NATO sekkus alles pärast seda, kui Kosovo inimesi oli aastaid süstemaatiliselt tapetud. Tema sõnul oli erinevus ka selles, et Kosovo lahkus Serbiast alles siis kui oli korraldatud rahvusvahelise seaduse raamesse jääv referendum ning seda tehti koostöös ÜRO ja Kosovo naaberriikidega.

Väide, et USA jättis Iraagi iseseisvaks ja otsustusvõimeliseks riigiks ei pea mingis mõttes paika. Iraak on küll geopoliitiliselt iseseisev riik, kuid seda valitseb USA paigutatud nukuvalitsus, mis on korraldanud vigase valimissüsteemi, mis näeb välja demokraatlik, kuid mis oma olemuselt seda pole. Seda tõestab fakt, et Maliki määratud valimiskomiteest astusid kõik liikmed tagasi, et mitte osaleda aprilli plaanitud korrumpeerunud valimistes.

Sõda Iraagis pole samuti siiani läbi. USA küll lahkus Iraagist, kuid annab siiani Iraagile sõjaväelist abi, et see saaks võidelda al-Qaeda vastu, mis on haaranud enda kontrolli alla suuri Iraagi alasid.

Vaata ka humoorikat videot, kus Obama ütlusi ei saadagi tormiline aplaus.

 

Allikad: Washington Post, Antiwar, The New York Times

Foto: Reuters/ Scanpix

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt