USA sõjajõudude kohalolu Balti riikides suureneb

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. märts 2014 kell 9:42Ameerika Ühendriikide asepresident Joe Biden kinnitas kohtumisel president Toomas Hendrik Ilvesega, et USA on valmis tõstma kohalolekut Balti riikides. Ilves ja Biden rääkisid teisipäeval Poolas Varssavis aset leidnud kohtumisel olukorrast Ukrainas ja julgeoleku kindlustamisest Euroopas.  USA kaalub roteeruvate Ameerika vägede saatmist Balti regiooni sammuna NATO liitlaste kollektiivkaitse tugevdamiseks Venemaa agressiooni vastu, ütles Biden.

 

Bideni sõnul võivad väed viia läbi maa- ja mereväeõppusi ja osaleda väljaõppemissioonidel. USA võttis jaanuaris Belgialt üle Balti riikide õhuruumi turvamise. Kui seni oli piirkonnas neli F-15 hävitajat, siis märtsi algul saatis Pentagon lisaks kuus F-15 hävitajat ja ühe KC-135 tankurlennuki. Ilvese sõnul on ilmseks saanud vajadus leida püsivaid ja kestlikke lahendusi, mis oluliselt suurendaksid USA ja kogu NATO kohalolekut Balti piirkonnas.

“Mitte Krimm ei ole kaotatud, vaid Venemaa on pärast agressiooni Ukrainas kaotanud oma senised suhted demokraatlike riikidega,“ ütles Ilves. Ilvese sõnul rikkus Venemaa kõiki rahvusvahelise õiguse kirjutatud ja kirjutamata reegleid, paiskas senised suhted Läänega aastakümned ajas tagasi ning halvendades julgeolekuolukorda kogu Euroopas.

Kõneledes julgeoleku kindlustamisest Euroopas, mis on osa NATO kollektiivkaitsest, kinnitasid Ilves ja Biden, et kollektiivkaitse ei näita mitte ainult NATO tahet, vaid ka organisatsiooni võimekust kaitsta oma liitlasi kõigi ohtude eest. Ameerika Ühendriigid seisavad vankumatult kõigi NATO liitlaste taga, kinnitas USA asepresident Joe Biden. “Artikkel 5 on puutumatu,“ rõhutas ta.

Tundub, et kaitseminister Urmas Reinsalu unistus on täitumas. Jaanuari alguses ütles ta Washingtonis Rahvusvahelises Strateegiliste Uuringute Keskuses peetud kõnes: “Selgelt oleks kroonijuveeliks USA alaline kohaolek Euroopa pinnal. Ma oleks väga rahul, nähes USA kohaolekut ka oma riigis, kuid saan aru tänastest reaalsustest.“ See reaalsus on nüüd aga “tänu“ Krimmi sündmustele muutunud.

 

Allikad: BNS, Presidendi kantselei, Delfi

Foto: Reuters / Scanpix

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt